Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı

Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
MITT Mokova Fuarında TurizmGüncel'e değerlendirmelerde bulunan AtlasGlobal Rusya ve BDT temsilcisi Orhan Sancar, Rusya'daki tur operatörlerinin 2018 için Türkiye'ye 7 milyon koltuk planladığını belirterek, ''Uçak şirketlerinin piyasaya sunduğu böyle bir kapasite yok. Tur operatörleri olmayan koltuklar üzerinden planlama yaparak isk alıyorlar.'' dedi.


TurizmGüncel - Moskova

Tur operatörlerinin 2018 yılı için Türkiye'ye 7 milyon civarında koltuk planlamsı yaptığını ifade eden Sancar, ''Ancak bu kadar koltuğu karşılayacak uçak yok. Rusya'dan şu ana kadar 1.5 milyon Rus vatandaşı Türkiye'ye ön rezervasyon yapmış durumda. Eğer 5 milyon üzerinden alırsak, şu anda Türkiye kapasitesinin yüzde 25'inden fazlası satılmış durumda.'' dedi.''7 MİLYON PLANLAMAYI KARŞILAYACAK UÇAK KOLTUĞU YOK''

Rusya pazarında tur operatörlerinin yaptığı 7 milyonluk planlamanın risklerine işaret eden Orhan Sancar, ''Şu anda Rusya'da 7 milyonluk planlamayı karşılayacak uçak koltuğu yok.'' ifadelerini kullandı.

''6-7 MİLYON TURİST POTANSİYELİ VAR AMA...''

Normal koşullarda 6 milyon veya 7 milyon rakamının gerçekleşme potansiyelinin bulunduğuna dikkat çeken Sancar, ''Ancak son yıllarda Rusya'da ciddi bir uçak sıkıntısı var. Aeroflot ve onun alt markası Pobeda tamamen tarifeliye dönüş yaptı. Rossiaya Transaero'nun boşluğunu doldurmaya çalışırken bu arada Vim Avia iflas etti. Neticede Rusya'da eksik uçak durumu oluştu.'' şeklinde konuştu.

''TÜRK TUR OPERATÖRLERİNİN UÇAK ŞİRKETLERİ KİZDE FİLOALRINI KÜÇÜLTTÜ''

Türk tur operatörlerinin ortak olduğu uçak şirketlerinin çok fazla büyüyemediğine değinen Sancar, ''Çünkü ondan önceki krizlerde filolarını küçültmüşlerdi. Özellikle Mısır krizi bunda çok etkili oldu. Mısır gibi 12 ay uçulan bir destinasyon kapalı olduğu için hava yolu şirketleri filolarını Büyütmek istemiyor. 7 aylık Türkiye operasyon uçak şirketleri besleyemiyor. Daha önce de söylediğim gibi, Mısır'ın açılması Türkiye için bir avantaj.'' değerlendirmesinde bulundu.

''MISIR BU SENE ZOR, BELKİ KIŞA''

Rusya'dan Mısır'a şu anda tarifeli uçuşların bile başlamadığını hatırlatan Sancar, tam uçuşlar başlayacakken ülkede eylemlerin yapıldığı ve  bu nedenle uçuşların bir türlü başlayamadığını söyledi. Sancar, ''Bu sene Mısır'ın açılmasını zor görüyorum. Beki önümüzdeki kış sezonunda açılabilir. Çünkü Rusya havalimanlarınıdaki güvenliği kendi kontrol etmek istiyor ve Mısır da bunu kabul etmiyor.'' dedi.

''SERT REKABET DURUMU YAŞANMAZ''

Planlamaya nazaran koltuk sayısının yetersiz olmasının rekabeti nasıl etkileyeceği konusunda da değerlendirme yapan Sancar, ''Geçmişte yaşanan olaylardan tur operatörleri dersler çıkardı. Böyle bi rekabeti kaldıracak finansal kapasiteleri de yok. Dolayısıyla çok fazla rekabete girmeden, uçak ve paket fiyatları ile acente komisyonlarını bir araya gelerek belirliyorlar. Bir de şu anda ciddi bir talep var ve talebin çok olduğu yerde fazla rekabet olmaz. Ama uzun dönemde ne olur bilemiyorum.'' sözlerini dile getirdi.

''HAZİRANDA RUSYA'DA SEYAHAT SAYISI DÜŞEBİLİR''

Haziran ayında Rusya'da Dünya Kupası yapılacağını hatırlatan Sancar, bu ayda seyahat oranının düşebileceğini kaydetti. Rus otoritelerinin haziran ayındaki slotları onaylamadığını ifade eden Sancar, Dünya Kupası planlamasının bitmesinin ardından charter slotlarının planlanacağını ve bunun da kimi aksamalara neden olabileceğini savundu.

''5.5 MİLYON RUS TURİST DAHA GERÇEKÇİ''

2018 yılı için Türkiye'ye 5.5 milyon Rus turist beklemenin daha gerçekçi olduğunun altını çizen Orhan Sancar, ''Tur operatörlerinin piyasaya arz edilmemiş koltuğu satmaması lazım. Yarın öbür gün zor durumda kalırlar. Geçtiğimiz yıl THY Petersburg ve Moskova'dan istediği kadar uçabiliyordu. Şu anda gördüğüm kadarıyla kapasitesini yüzde 30'a düşürmüş. Tur operatörü de THY'nin uçak koymasını bekliyorlar. THY'ye güvenerek planlama yapan tur operatörleri var. Yani kontrata bağlanmamış koltuğu satan tur operatörleri risk alıyorlar.'' değerlendirmesinde bulundu.

Orhan Sancar, Avrupa'da talebin canlanmasının Rusya'da fiyatlara nasıl etki edeceği ve AtlasGlobal'in planlamaları başlıklarında ise şunları söyledi:

''AVRUPA'DAKİ TALEP RUSYA'DA FİYATLARI ETKİLEMEZ''

Bana soracak olursanız Avrupa'dan Türkiye'ye oluşan talep büyük oranda düşük gelir grupları etrafında şekilleniyor. İspanya'ya veya Avrupa'nın başka yerlerine gidemeyenlerin Türkiye'ye yönelmesi söz konusu. Bu nedenle rekabet anlamında Rusya'yı etkilemeyecek.

ATLASGLOBAL RUSYA'DA1.5 MİLYON YOLCU PLANLADI''

AtlasGlobal Rusya pazarı için 13 uçakla 1.5 milyon koltuk planlaması yaptı. Bu kapasiteyi zaten Intourist ve Anex Tour'a sattık. Rusya'dan gelecek 5.5 milyon yolcunun yüzde 25'ini AtlasGlobal getirecek. Bunun yanında, Azur Air, Onur Air, Royal Flight, Nord Wind, Pegas Fly gibi uçak şirketleri de Türkiye'ye yolcu taşıyacaklar ama bu şirketler kapasitelerinin tamamını Türkiye'ye ayırmıyor.

Bu yıl uçak olsaydı Rusya'da 6 milyon rakamını zorladık ama en kötü ihtimalle 5.5 milyon Rus turisti misafir ederiz.''
Bu Haber 13.03.2018 - 19:29:29 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.