Önemli detay: Türk turizmci Küba'da neden gözaltına alındı?

Önemli detay: Türk turizmci Küba'da neden gözaltına alındı?
Oktay Başyurt adlı Türk turizmicinin yaklaşık 3 aydır Küba'da tutuklu bulunduğu belirtiliyor. Avukatı ve ailesi 'Başyurt Küba kültürünü kullanarak para kazanmakla suçnaıyor' derken, olayın insan kaçakçılığı boyutunun olabileceği ifade ediliyor.


TurizmGüncel

Bodrum'da otel ve acente işletmeciliği yapan Oktay Başyurt, yaklaşık 3 ay önce bilinmeyen bir nedenle Küba'da gözaltına alındı.Türkiye basınında Başyurt'un gözaltı nedeninin ''Küba kültürünü kullanarak para kazanmak'' olduğu belirtilse de, Küba makamları tarafından konuya ilişkin olarak yapılmış bir resmi açıklama henüz bulunmuyır.

Oktay Başyurt'un avukatı ve yakınları ''Başyurt Küba kültürünü kullanarak para kazanmakla suçlanşyo'' derken, CiberCuba adlı sitede çıkan haberde farklı bir iddiaya yer veriliyor. Haberde, Küba devletinin Başyurt'u insan kaçakçılığı ile suçluyor olabileceği belirtilerek şu ifadelere yer veriliyor:

''Muğla'nın Bodrum ilçesinde Manuela Hotel adında Kübalı artistlerin gösteri yaptığı bir otel bulunuyor. Başyurt 20 yıldan uzun bir süredir adaya turist götürüyor.

KÜBA 2017 YILINDA RAPOR HAZIRLADI

Küba Dışişleri Bakanlığı, 2017 yılında Türkiye'de insan kaçakçılığı kurbanı olan Kübalılara ilişkin bir rapor yayımladı. Başyurt'un gözaltına alınması ile rapor arasında bir ilişki olup olmadığı henüz bilinmiyor. Raporda, bir dans prodüksiyon şirketi tarafından Ankara'ya götürülen Kübalı kadınların, 'seks hizmeti vereceksiniz' şeklinde bilgilendirildiği bilgisine yer verilidi.''

''TÜRK İŞ VERENLER KONTRATLARI İHLAL EDİYOR''
 
'İnsan ticaretinin önlenmesi ve insan ticareti ile mücadele' başlığıyla hazırlanan raporda, Türkiye'de insan ticareti mağduru olduğu belirtilen 21 kadınla görüşüldüğü belirtiliyor. Türk iş verenlerin Küba'da imzaladıkları kontratları ihlal ettikleri ve kadınları kötü çalışma koşullarına maruz bıraktıklarına ilişkin kkadınların beyanları da raporda yer alıyor.
Bu Haber 06.07.2018 - 12:14:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.