Oda başına gelirde rekor artış kaydetti, Avrupa'da başı Türkiye ve Rusya çekti

Oda başına gelirde rekor artış kaydetti, Avrupa'da başı Türkiye ve Rusya çekti
İkinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Hilton Worldwide, oda başına gelirlerde yüzde 4’lük artış yakalayarak gelirlerde bu döneme kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu. Hilton Worldwide Başkanı ve CEO'su Chris Nassetta, Avrupa'daki büyümenin itici gücünün ise Türkiye ve Rusya olduğunu açıkladı.


TurizmGüncel - Dış Haberler
 
Hilton Worldwide, 2018 yılının ikinci çeyreğine dair bilançosunu açıkladı. Grubun genel olarak yüksek bir performans gösterdiğinin belirtildiği açıklamada, bazı kilit bölgelerin gösterdiği performansın da oda başına gelirlerin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında artmasında etkili olduğu ifade edildi. ODA SAYISINDA DA REKOR ARTIŞ YAKALADI

Hilton Worldwide Başkanı ve CEO’su Chris Nassetta, grup bünyesindeki oda sayısının da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında artarak 362 bine ulaştığını söyledi. Bir yıl içinde bünyesine 23 bin oda katan Hilton, yıl sonunda oda sayısında yüzde 6.5 net büyüme hedefliyor.

YIL SONU BEKLENTİLERİ ÜST SINIRA ÇEKİLDİ
 
İlk çeyrek sonuçlarının açıklanmasının ardından toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) yıl sonunda yüzde 2-4 arası büyüme hedeflediğini duyuran grup, ikinci çeyrek sonuçlarının ardından beklentilerini üst sınıra çekerek büyümenin yüzde 3-4 oranlarında gerçekleşmesini beklediklerini duyurdu.
 
Açıklanan verilere göre, grubun ikinci çeyrekteki net geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 44 oranında artış göstererek 217 milyon dolara; vergi, faiz ve amortisman öncesi karı ise önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10 oranında artarak 517 milyon dolara ulaştı.
 
Grup otelleri genelinde karşılaştırılabilir doluluk oranları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1.3 oranında artarak yüzde 79.5’e ulaşırken, günlük ortalama oda fiyatı ise yüzde 2.3 oranında artarak 150.76 dolara yükseldi. 

AVRUPA'DA İTİCİ GÜÇ TÜRKİYE VE RUSYA

Grup otellerinin performansını bölgelere göre değerlendiren Hilton CFO’su Kevin Jacobs ise, şu bilgileri paylaştı:
 
ABD: Bölgede özellikle şirket toplantıları ve kongrelerde yaşanan artışlar ile lüks resortların beklenenden yüksek performans göstermesi sayesinde toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) yüzde 3.5 oranında artış yaşandı. Başta Çin, Kanada ve Avrupa’dan gelen ziyaretçiler olmak üzere, yurt dışından gelen misafirlerin konaklamalarında yüzde 8 oranında artış görüldü. ABD otellerinin yılı yüzde 2.5-3.5 arasında odabaşı gelir artışıyla kapatması bekleniyor. 

Avrupa: Bölgede toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) yüzde 6.3 oranında artış yakalandı. Artışın itici gücü ise toparlanan Türkiye pazarı ve Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası sayesinde artan konaklamalar oldu. 

Ortadoğu ve Afrika: Mısır turizminde yaşanan güçlenmenin Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşanan düşüşle dengelenmesi sebebiyle bölgede toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) herhangi bir değişiklik yaşanmadı. 
 
Asya-Pasifik: Artan leisure konaklama talebi bölgede toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) yüzde 7.3’lük artışı getirirken, Çin’de bu oranın yüzde 11 olarak gerçekleştiği görüldü. 

'TİCARİ KISITLAMALARDAN ETKİLENECEĞİMİZİ DÜŞÜNMÜYORUZ'
 
İkinci çeyrek sonuçlarının yılın geri kalan kısmı için oldukça pozitif olmalarını sağladığını söyleyen Chris Nassetta, uzun vadeli öngörülerde bulunmanın önünde bazı zorlukların olduğunu, ancak Hilton olarak ABD’nin hayata geçirdiği ticari kısıtlamalardan etkilenmeyi beklemediklerini kaydetti. 
 


Bu Haber 27.07.2018 - 16:41:24 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.