Nijerya’da Türk Hava Yolları krizi

Nijerya’da Türk Hava Yolları krizi

Nijerya’da Türk Hava Yollarının, 7 personeli 600 bin dolarlık yolsuzluk yaptığı iddiasıyla işten çıkarması sonucu yaşanan kriz büyüyor. 300’den fazla yolcunun hava limanında mahsur kaldığı bildirilirken, Nijerya Sivil Havacılık Otoritesi Türk Hava Yollarına yaptırım uygulama niyetini açıkladı


Nijerya’da Türk Hava Yollarının (THY) 7 personeli 600 bin dolarlık yolsuzluk yaptığı iddiasıyla işten çıkarması sonucu 300’den fazla yolcu mahsur kaldı.

Türk Hava Yolları ile Nijeryalı personeli arasında son dönemde yaşanan anlaşmazlık, havayolu şirketinin bilet rezervasyon kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla yedi çalışanının işine son vermesinin ardından tırmandı ve 600 bin doların üzerinde bir mali kayba neden olduğu bildirildi.

THY'nin 7 personeli işten çıkarmasının ardından Ulusal Hava Taşımacılığı Çalışanları Sendikası (NUATE) Lagos'ta havayolu şirketini protesto ederek uçuşların aksamasına ve en az 300 yolcunun mahsur kalmasına yol açtı.

NUATE, Türk Hava Yolları'nı sendikayı zayıflatma stratejisi olarak uydurma suçlamalarla sendika üyelerini hedef almakla suçladı. Ancak Türk Hava Yolları, sendikanın iddialarının yanlış olduğunu ileri sürerek bu iddiaları kamuoyu önünde yalanladı. Havayolu, işten çıkarmaların çalışanların eylemleri nedeniyle uğradıkları ekonomik zarara dayanılarak haklı gösterildiğini savunuyor.

THY yaptırım mı uygulanacak?

Türk Hava Yolları ve havacılık sendikaları arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 300'den fazla yolcunun mahsur kaldığını açıklayan Nijeryalı yetkililer havayolu şirketinin Nijerya içi ve dışı uçuşlarını iptal ettiğini söyledi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Nijerya Sivil Havacılık Otoritesi (NCAA) Direktörü Michael Achimugu THY'nin ülke içi ve dışındaki operasyonlarıyla ilgili devam eden aksaklık konusunda yolcularla elektronik posta yoluyla iletişim kurduğunu açıkladığını fakat buna rağmen bazı yolcuların halen Lagos Havaalanı'na gittiğini söyledi.

NCAA, Nijeryalı yolculara kötü muamele nedeniyle Türk Hava Yolları'na yaptırım uygulamak için kuruluşun düzenlemelerinin ilgili bölümlerini uygulamaktan çekinmeyeceğini söyledi. Nijerya lideri Bola Tinubu'nun da NCAA'ya talimat vererek Nijeryalı yolcuların haklarının korunmasını istediği belirtilirken NCAA'nin şu anda THY ile Lagos Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı'ndaki operasyonlarını protesto eden havacılık işçi sendikaları arasındaki anlaşmazlık konusunda arabuluculuk yaptığı da duyuruldu.

Yetkililer NCAA'nin THY'ye yaptırım ve ceza vermekten çekinmeyeceğini söylerken Achimugu, Federal Hükümet ve kurumlarının Nijeryalı yolcuların haklarını ihlal eden herhangi bir havayolu şirketine ceza vermek için hiçbir çabadan kaçınmayacağını söyledi.

NCAA Genel Müdürü Kaptan Chris Najomo'nun önceki gün sanal bir toplantı yaparak Türk Hava Yolları ülke müdürü ile sendikalar arasında uzlaşma hamleleri başlattığı da duyurulurken Najomo'nun THY'nin temsilcisinin düzenleyici kurumun sisteme saygısızlık olarak değerlendirdiği bazı küstahlıkları yüzünden rahatsızlık duyduğu da ortaya çıktı.

Nijeryalı yetkililer 300 yolcunun THY ve sendikalar yüzünden havalimanında mahsur kaldığını belirtilirken Nijerya medyası olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini de vurguladı.Bu Haber 24.05.2024 - 08:28:32 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.