Neşet Koçkar’dan Rusya ve Avrupa açıklaması

Neşet Koçkar’dan Rusya ve Avrupa açıklaması
Resort Kongresi’nde konuşma yapan Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, yeni aksilikler olmaması durumunda 2021 sezonunun bekleneden iyi olabileceğini açıkladı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından Denizbank Ana sponsorluğunda organize edilen 10. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde konuşan Anex Tourism Group Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar: “Bir sıkıntı yaşamazsak 2021 beklentilerin üzerinde geçebilir” dedi.

Neşet Koçkar’ın açıklamaları şöyle:

‘’Ruslar kendi tatil beldelerine yöneldi’’

“Ukrayna açıldığı zaman beklentilerin üzerinde talep gördük. Rusya açılırken karakteristik olarak birbirine yakın ülkeler bunlar. Rusya’da düş kırıklığı yaşadık. Sınırlar kapalı olunca buna rağmen insanlar çok bunalmıştı. Kimse ne zaman sınırın açılacağını bilmediği için kendi tatil beldelerine yöneldi.

‘’İnsanlar son dakikaya kadar tatil satın almadı’’

Otellerin fiyatı 10 kat arttı. Ukrayna’da bir Kırım yoktu. Çok geç açılmasına rağmen Ukrayna’da geçen seneki yolcu sayısını yakaladık. Bu durum Rusya’da gerçekleşmedi. Rusya sınırlarını çok açmak istemedi. Bir tarafta Cumhurbaşkanımızın baskısı vardı 5 şehri açtılar. Rusça konuşan misafirin Türkiye’ye bakışını biliyoruz. Sınırların açılacağını bilseydi beklerdi. Bir ay bile sınırlar kapanırsa bu psikolojiye girerse insanları yine sıkıntılar bekliyor. Son dakikaya kadar insanlar satın almadı tatil.

‘’Karamsar olmak istemiyorum ama...’’

2021 ile ilgili öngörüm herhangi bir sınır kapatma olmazsa sayı olarak rekor kırabiliriz. Bunu Avrupa için söyleyemiyorum. BDT pazarında rekor kırabiliriz. Fakat biz şu an pandemi sağlık konuşuyoruz. İşin psikolojisi var. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ne olacağını bilmiyoruz. Karamsar olmak istemiyorum. Doğayı o kadar çok hırpaladık ki Covid bitecek buna benzer virüslerle karşılaşmaya devam edeceğiz. Bu belki doğanın bir yardım çığlığıdır.

‘’2021 beklentilerin üzerinde geçebilir’’

Misafirler pek otellere geldikten sonra alışkanlıkları değişmedi ve değişmeyecek. Türkiye’ye karşı ilgi ortada. 2021 bir sıkıntı yaşamazsak beklentilerin üzerinde geçebilir. Buna göre de hazırlanmalıyız. Her ne kadar devlet ciddi destekler verse de burada temel konu küçük işletmelerin çok zorda olduğunu unutmamak lazım. Küçük işletmeler olmazsa büyük işletmeler de ayakta kalamaz. KGF var ama burada bankalar çok gönüllü değil.

‘’Turizm ülkenin en büyük doğal kaynağı’’

Turizm ülkenin en büyük doğal kaynağı. Petrolümüz yok gazımız yok ama güneşimiz denizimiz ve tesislerimiz var. Buna özellikle çok sahip çıkılması gerekiyor. Bizim geleceğimiz turizmdir. Öylesine bir memnuniyet yarattık ki kalite ve fiyatı yan yana koyduğunuz zaman rakibimiz yok. Cesur davranmak lazım. Türk tur operatörleri gereğinden fazla cesur. Karamsarlığa düşmeden mantık ve bilimden ayrılmadan geleceğe hazırlanmalıyız.

‘’Avrupa ile ilgili iyimser olmamak lazım’’

Avrupa’da çok iyimser olmamak lazım. Rusya’da devlet bir Avrupa’daki gibi ciddi destekler vermedi. Bu destekler bitecek. İşsizlik artacak. Bunun sonuçlarını da göreceğiz. AB turisti kendi içinde tutmaya çalışacak. Avrupa pazarından çok umutlu olmamak lazım.”

Büyümeye devam edeceğiz’’

Anex Tour olarak bundan sonra organik olarak büyümeye devam edeceğiz. Dünya turizminde bu zamana kadar söz sahibi olmamamız bizim bir ayıbımızdır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyümeye devam edeceğiz ama kontrollü büyüyeceğiz.Bu Haber 26.11.2020 - 12:30:10 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • süleyman küçüktürkücü 30.11.2020 - 11:50

    öncelikle ülkemiz turizmi adına neset beyin firmasının dünya çapında söz sahibi olmasından mutluluk duyarım ama sanki bu açıklamalar suni ve son çırpınışlar gibi geldi bana. devir alınan sarpedon(intourist)borçları tahahüt edilmesine rağmen ödenmedi,otelciler muhatap bulamıyor,zorlama var gibi geldi bana. insallah hayırlısı olur ...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.