Mustafa Kemal Çubuk: İç turizmdeki büyüme 2024’te de devam edecek

Mustafa Kemal Çubuk: İç turizmdeki büyüme 2024’te de devam edecek

Eken rezervasyon satışlarına başlayacaklarını açıklayan TatilBudur Satış ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk, 2023 turizm sezonu ve 2024 beklentileri konusunda değerlendirmede bulundu.


Türkiye’nin 56 ilinde 500’den fazla acentesi ve 2.500 seyahat danışmanı ile sektörün öncülerinden olan TatilBudur; 2023 turizm sezonunu değerlendirirken 2024 turizm sezonu hedeflerinden de bahsetti.

“Şu anki büyüme oranımız yüzde 22”

2023 yılını değerlendiren TatilBudur Satış ve Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal ÇubuK. “TatilBudur olarak iç turizm anlamında 2023 sezonunun bizim için çok güzel geçtiğini söyleyebiliriz. Pandemiden bu yana sektörün iç pazardaki büyümesinin üzerinde bir büyüme oranı yakalıyoruz. Dolayısıyla pazar payımızın da büyüdüğünü söylememiz gerekir. TatilBudur olarak yaz otel endüstrisinde şu anki büyüme oranımız, geçen yıldaki rezervasyonlarla kıyaslandığında yüzde 22 seviyelerinde. Tüm otel gruplarında ise yüzde 25 seviyelerinde büyümeye sahibiz. Bir önceki yılın oda ve rezervasyon sayısı karşılaştırdığımızda iç turizm sektörünün tek haneli oranlarda büyüdüğünü gözlemliyoruz. Tüketici her ne kadar fiyatlarla ilgili maliyet kaynaklı ciddi enflasyon artışına maruz kalsa da iç turizm iştahını kaybetmedi. Artık insanların bir tatille yetinmediklerini, hatta ikinci ve üçüncü tatillerini yaptıklarını görüyoruz.” dedi.

Tüm bu verilerin ve gözlemlerin sonucunda 2024 yılında iç turizmdeki büyümenin devam edeceğini ön gördüklerini vurgulayan Çubuk, “TatilBudur olarak biz de hedeflerimizi bu yılın üzerinde tutacağız. Ancak her ne kadar iç turizmdeki dinamizmin süreceğini düşünsek de dünyadaki gelişmeleri göz önünde bulundurduğumuzda herkes gibi biz de birtakım belirsizlikler gözlemliyoruz.” dedi.

“Erken rezervasyon kampanyasına başlıyoruz”

Mustafa Kemal Çubuk, 30 Ekim Pazartesi günü erken rezervasyon kampanyasını başlatacaklarını duyurdu. Geçen yıl erken rezervasyon kampanyası öncesinde fiyatlardaki artışa dikkat çekerek, erken rezervasyonun önemini vurguladıklarını belirten Çubuk, bu sayede tüketiciler nezdinde avantaj sağladıklarını belirtti. Mustafa Kemal Çubuk, maliyetlerin hala artmaya devam ettiğini belirtirken tüketicilerin bugün satın almadıkları tatili yarın daha yüksek maliyete almak durumunda kalabileceklerini belirtti. Kredi kartlarında artan faiz oranlarıyla beraber, tüketiciye sunulan taksitle erteleme gibi kampanyaların maliyetlerde ciddi artışlar ortaya çıktığını söyleyen Çubuk, bu açıdan kış döneminin biraz yorucu geçebileceğini ancak yine de erken rezervasyon avantajının iç pazardaki ivmelenmeyi destekleyeceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

“chatGPT’li sanal asistana kadar çeşitli kolaylıklar ve imkanlar sağladık”

Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcı Barış Nefesoğlu ise yaptığı değerlendirmede; ”2021’de pandemi sonrası özellikle hijyen ve temizlik konularında tüketicilerde bir anksiyete artışı vardı. Bu durum genelde açık alanların tercih edilmesine neden oldu. Bugün ise aynı kitleye yönelik yaptığımız araştırmamızda, tüketicilerin daha çok “özgürlük ve eğlence istiyorum", “yemeği kendim almak istiyorum” gibi yanıtlar verdiğini gözlemledik. İnsanlar tatile gideceği markada önce güven, sonra eğlence ve kolaylık aramaya başladılar. Biz TatilBudur olarak müşterilerimize aradıkları tatili bulabilmeleri için çağrı merkezlerimizden, online platformumuzda bulunan chatGPT’li sanal asistana kadar çeşitli kolaylıklar ve imkanlar sağladık. Bununla kalmayıp, herkesin tatil anlayışının farklı olduğu fikrinden yola çıkarak, hem dijital kanallarda hem de kısmen televizyon ve radyoda stratejimizi değiştirdik ve mesajlarımızı insanların ihtiyacına ve bize ilettikleri beklentilerine göre organize ettik. 2024 sezonunda da bu çalışmalarımıza yeni projelerimizi lanse ederek devam edeceğiz” dedi.Bu Haber 28.10.2023 - 15:44:30 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.