Mustafa Kemal Çubuk: 2023 erken rezervasyonlarında çok ciddi artış var

Mustafa Kemal Çubuk: 2023 erken rezervasyonlarında çok ciddi artış var

TatilbudurCom, özel sponsor olarak katıldığı Antalya Turizm Fuarında 2022 yılının genel değerlendirmesini yaptı. TatilbudurCom Operasyon ve Kontrattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk, turizm sektöründe 2023 erken rezervasyon ön taleplerinin bir önceki yıla ciddi oranda artış gözlemlendiği söyledi.


Türkiye’nin 56 ilinde 500’den fazla acentesi ve 2 bin 500 seyahat danışmanı ile yıllık 55 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren TatilbudurCom, Antalya Turizm Fuarına özel sponsor olarak katıldı. 27-28 Ekim tarihlerinde Antalya Uluslararası Fuar Merkezinde gerçekleşen organizasyonda TatilbudurCom Operasyon ve Kontrattan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk, 2022’yi değerlendirdi ve 2023 öngörülerini yorumladı.

“2.5 milyon Rus misafir ağırladık”

Bir önceki yıla göre ‘yurtiçi ürün gruplarının’ toplamında yüzde 46 büyüdüklerini ifade eden Mustafa Kemal Çubuk, “Pazarın en iyi büyüme kaydettiği yıl 2022 yılı, 2018-19 yıllarını referans yılları olarak gördüğümüzde bu yıllara kıyasla 2022 hacimli bir yıl oldu. İngiltere, Orta Avrupa ve Rusya turizm sektörü için iyi bir Pazar oldu. Özellikle Rusya pazarına yönelik tüm umutlar bitmişken ciddi bir akın geldi. 2.5 milyona yakın Rus misafiri ağırladık. 2023 son dakika kontenjanlarına yer bırakmayan, erken rezervasyon ile planlanacak bir yıl olacak. Bu senenin deneyiminde şunu gördük. Erken rezervasyon ön talepleri çok arttı. Bunun temel nedeni geçen sene erken rezervasyon yapanlar ciddi bir kar eldi etti. Erken rezervasyonda 10 bin olan tatilin bütçeleri sezonda 3 katına yakın fiyatlara ulaşınca erken alanlar karlı çıktı.” ifadelerini kullandı.

“Tatil kriz anında iptal edilen olmaktan çıktı, artık olmazsa olmaz”

Pandemi döneminde seyahat alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken çubuk “Özellikle Pandemi ve sonrası dikkatimizi çeken en önemli detaylardan birisi tüketicilerin artık tatil olgusunu eskiden olanın aksine herhangi bir kriz anında ilk vazgeçilen biraz da lüks olarak görülen harcamalar grubundan çıkararak önceliklendirilen ve her türlü koşulda ihtiyaç görülen ve kolay vazgeçilmeyen harcamalar sınıfına sokmaları oldu. Pandemide insanlar izole tatil nedeniyle karavan turizmi ve villa kiralamalara yöneldi. Kalabalıktan kaçanlar için yalnızlık tercih sebebi oldu. Hayat standartlarında rahat ve konforlu oldular. Ama şimdi fiyat artışı ve enflasyon nedeniyle ‘her şey dahil konsept’ öne geçti. Her şey dahil konsepte verilen tutar ile yeme, içme, konaklama dahil tüm unsurları içinde barındıran tatil olgusu,  villa ya da özellikle yeme içme gibi unsurları dışarıda bırakan seçenekler karşısında oldukça karlı hale geldi tüketicilerin bütçeleri açısından.” şeklinde konuştu

“Son dakika tatilleri bütçeleri zorlayacak”

Erken rezervasyon döneminin yoğun geçeğini ifade eden Çubuk, “Türkiye’de seçim turizm ekonomisini etkileyen unsur olmuştur. Seçimin tarihi belli bile olsa insanlar seçim stresi ile o tatil alışverişini yapmıyorlardı. Önceki deneyimlerimizden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz ki bugüne kadar tüm seçim süreçleri satın alma motivasyonunu düşürdü. Ancak bu sene erken rezervasyon yaptıran tüketici 1/3 oranında maliyet avantajı sağladı. Bu nedenle bir olumlu bir olumsuz ihtimal var. Biz erken rezervasyondan kaynaklanan maliyet avantajının baskın çıkacağını ve bu erken rezervasyon döneminin talepler açısından oldukça yoğun geçeğini düşünüyoruz. Çünkü öncelikle Erken Rezervasyon demek artık erken ödemek anlamına gelmiyor güncel kredi kartı kampanyaları ile bugün alacağınız 2023 tatilinizin ilk taksit ödemesini 4-5 ay sonra yapmaya başlayacaksınız.” açıklamasında bulundu.Bu Haber 01.11.2022 - 11:34:07 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.