Murat Ersoy’dan parasını alamayan işçiler çadır kuracak

Murat Ersoy’dan parasını alamayan işçiler çadır kuracak


İflas eden AtlasGlobal’in sahibi Ali Murat Ersoy’un, mağdur durumdaki çalışanların parasını hala ödemediği belirtiliyor. Ersoy’un kendilerine daha önce, ‘’Servetimle maaşlarınızı yedi kere öderim’’ dediğini belirten işçiler, ‘’Gerekirse kapılarınızca çadır kuracağız, o parayı alacağız.’’ dedi.

AtlasGlobal’in iflasının üstünden 1 yıl geçmesine rağmen mağdur işçiler hala parasını alamadı. Şirketin sahibi Murat Ersoy’un evinin önü dahil, pek çok noktada eylem ve basın açıklaması yapan işçiler, yaşanan süreci Duvar gazetesinden Hacı Bişkin’e değerlendirdi.

‘’Servetimle maaşınızı yedi kere öderim’’

AtlasGlobal’de 5 yıl kabin memuru olarak çalışan Ruken Azap, AtlasGlobal’de biriken maaşını alamayan 2 bin çalışandan biri olduğunu söyledi. Azap, “3.5 ay maaş almadan çalıştık. Bu süreçte de herhangi bir iflas kararı konuşulmadı. Bizi, 'Her şey yolunda gidiyor, sadece bir nakit akışı problemi var' diye oyaladılar. Şirketin sahibi Ali Murat Ersoy, 'Ben servetimle maaşınızı yedi kere öderim' dedi. Bizi bu şekilde kandırdı. Şubat ayında resmi olarak iflas başvurusunda bulundu ama biz hala çalışıyorduk. Bizim bundan haberimiz yoktu. Baktık ki paramız yatmıyor biz de eylem başlattık.” dedi.

‘’Mehmet Nuri Ersoy ‘Ben kardeşimle konuşmuyorum’ diyor’’

İflas kararını hileli olduğunu ileri süren Ruken Azap, “Çünkü bu kişinin serveti ortada. Zenginliği devam ediyor. Bu isyanımızdan sonra patron, bizimle protokol imzalamak istedi. 'Ben size ödeyebildiğim kadarını öderim' dedi. Çalışanların yüzde 20'si bu teklifi kabul etmedi. Daha sonra bize, 'Diğer arkadaşlarınız da bu teklifi kabul ettiğinde size ödemeleri yaparım' dedi. Yani haklarımızı ödemek için bizi sürekli oyaladı. Bir senedir ne tazminatlarımızı ne de maaşlarımızı alabildik. Her gün hesabıma para yatmış mıdır diye bakıyorum. Psikolojim bozuldu. Turizm Bakanı, yani şirketin patronun ağabeyi Mehmet Nuri Ersoy Bodrum'da iki otel aldı. Bakanın kapısına gittiğimizde, 'Ben kardeşimle konuşmuyorum' diyor. Sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Haklarımızı almak için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Şirkette 15 yıl istasyon görevlisi olarak çalışan Tufan Bukan ise yaşadıkları karşısında hayal kırıklığına uğradığını söylüyor. 2016'da Sabiha Gökçen'e düzenlenen bombalı saldırı sırasında çalıştığını, 15 Temmuz darbe girişiminde yine havalimanında olduğunu ve yıllarca zor şartlar altında emek verdiğini belirten Bukan şöyle konuşuyor:

‘’16 saat çalıştığımı hatırlıyorum, mesai bile alamıyorduk’’

İstasyon görevi çok zor bir görevdi. Ne bayram gördüm ne seyran. Sabah saatlerinde eve geliyordum. Mesai bile alamıyorduk. 16 saat çalıştığımı hatırlıyorum. Bu şirket, Türk Hava Yolları'ndan sonra akla ilk gelen şirketti. Ben bize bunu yapılacağını hiç beklemiyordum. Evet bir yer kapatılabilir. Ama bu şekilde değil. Son bir ay servis bile vermediler bize. Fedakarlık yaptık hepimiz. Sonuçta sonuna gelindi ve 3 ay büyük bir mağduriyet yaşandı. Herkesin hakkı verilmedi. 15 yıllık bir emekten bahsediyorum. Zor durumdayım. İş bulamıyoruz, pandemi var. Üst üste ameliyat oldum. Ruhsal olarak derinden etkilendim. Paralarınız verilecek diye söz veriliyor ama sözler tutulmuyor. İnsanlar borç alarak başka şehirlerden buraya geldi. Protokol yaptılar. Ama bu sözü de tutmadılar. Ağustos ayında yüzde 90 ücretlerimizin ödeneceğini düşünüyordum. Yine hayal kırıklığı yaşadım. Fazla bir şey istemiyorum. Sadece 15 yıllık emeğimin karşılığını istiyorum.”

‘’O parayı alacağız’’

AtlasGlobal çalışanlarının örgütlendiği Umut-Sen'in yöneticilerinden Sena Çakır, hem Turizm Bakanına hem de şirketin patronuna seslenerek, “Kapılarınızda gerekirse çadır kuracağız ve o parayı alacağız” diyor.

AtlasGlobal mağduru işçilerin 4 temel talebi bulunuyor:

- Ödenmemiş maaşlarının ödenmesi

- Kıdem tazminatlarının ödenmesi

- İhbar tazminatlarının ödenmesi

- Kötü yönetimden dolayı AtlasGlobal personelinden özür dilemesi.Bu Haber 30.11.2020 - 11:38:39 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Gökmen yucedag 30.11.2020 - 10:43

    Kasim 2019 da aldigim ucak biletimin 321 euro parasini ödedim hemen havaalanına gittim bana sadece bir kot geldi oradaki atlasglobal görevlisi bu olmamış yeniden bilet alındı bu para 3 gün içinde hesaba yatar dendi 1 yıl oldu gelmedi

  • S s 30.11.2020 - 09:18

    Bizim gibi emeklilerin yurt dışı bilet paraları ne olacak inşallah öbür dünyada Allah'ın huzurunda öder.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.