Müberra Eresin’den Bakan Ersoy’a: Memnuniyet duyuyoruz

Müberra Eresin’den Bakan Ersoy’a: Memnuniyet duyuyoruz

Türkiye Otelciler Birliğinin aylık toplantısında konuşan Müberra Eresin, Mehmet Nuri Ersoy’un, sektörün arzu ettiği şekilde, yeniden bakan olarak atanmasından memnuniyet duyduklarını söyledi.


Turizm Güncel

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) aylık toplantısı CVK Park Bosphorus Hotel'de yapıldı. Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Davut Gül ve Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız da katıldı.

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yürekten tebrik ediyoruz”

Yapılan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin büyük bir olgunlukla gerçekleştiğini söyleyen Müberra Eresin “Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda milletimizin teveccühü ve ferasetiyle yaptığı tercih sonucunda yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçilen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yürekten tebrik ediyoruz. Yapılan seçimde milletimiz; ülkemizin güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha ortaya koymuştur. Cumhuriyetimizin 100’üncü yıldönümünü kutladığımız bugünlere nasıl gelindiğini ve ikinci yüzyılında bağımsızlığımızın ve bölünmez bütünlüğümüzün göstergesi olarak, daha müreffeh bir Türkiye için iradesini sandığa yansıtmıştır.” dedi. 

 “Sektörün arzu ettiği şekilde Bakanımız yeniden atandı”

Ersoy’un ‘sektörün arzu ettiği şekilde’ yeniden Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandığını ve bundan memnuniyet duyduklarını anlatan Eresin, “Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un Kabinede görevine devam etmesinden duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kendisini tekrar tebrik ediyor süregelen başarılarının artarak devamını diliyorum. Sayın Bakanımız sektörümüzün sorunları ve çözümlerine son derece vakıf, kendisiyle çalışmalara zaten ara vermeden devam ediyoruz ve önümüzdeki günlerde sorun olarak gördüğümüz bazı konuların Sayın Bakanımızın ilgileriyle daha öncede olduğu gibi, kolaylıkla çözüleceğini biliyoruz.” diye konuştu.

“Yılın ikinci yarısında talepte artış trendi devam edecek”

2023 yılına başlarken sektöre yönelik öngörü ve hedeflerimizi açıklarken Mayıs ayında yapılacak seçimlerin sektöre etkilerini hesaba kattıklarını anlatan Eresin “Turizm sektöründe bugün itibariyle beklentimiz, yılın ikinci yarısıyla birlikte talepte artış trendinin devam edeceği ve sektörde yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağı yönündedir. TÜROB ve Sektör kuruluşları olarak Kamu-özel sektör iş birliğinde atılacak adımlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtma Ajansı (TGA) tarafından yürütülen sonuç odaklı başarılı tanıtım ve pazarlama çalışmaları sonrasında turizm sektörünün hedeflerine ulaşarak ülke ekonomisi, istihdamı ve kalkınmasına güçlü desteğini vermeye devam edeceğine inanıyoruz. 2023 yılı ziyaretçi sayısı ve turizm geliri hedefimizi değiştirmedik. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla aynı doğrultuda bu yıl 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar turizm gelirine ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan hedefi 1,8 milyon ziyaretçi

Eresin, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye Otelciler Birliği ve Türk Hava Yolları iş birliğinde, Alaska Turizm organizasyonuyla “Tek millet iki devlet” ülküsünden hareketle dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de son derece başarılı bir workhop gerçekleştirdik. Bu tür çalışmalarla iki ülke arasında turizm hacmini kısa vadede 1 milyon 800 bin ziyaretçiye çıkartacağımıza inanıyorum. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve TGA olmak üzere bu organizasyona katkı veren Türk Havayolları ve Alaska Turizme ve workshopa ülkemizin dört bir yanından katılan toplam 41 üyemize teşekkür ederim.

Workshop çalışmalarımızın Eylül ayı itibariyle Kazakistan, Özbekistan ve Suudi Arabistan’da devam edeceği müjdesini de buradan sizlere vermek istiyorum.

Müzik teliflerine kalıcı bir çözüm bulundu

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a bir konuda özellikle teşekkür etmek istiyorum. Şöyle ki; sayın Bakanımızın girişimleri sonrasında uzun yıllardır müzik eserleri telif hakları konusunda yaşadığımız muhatap çokluğu ve işletmelere farklı tarifeler uygulanması sorunlarına kalıcı bir çözüm bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından yürürlüğe konulan ve TÜROB olarak turizm sektöründe sürdürülebilirlik standardının geliştirilmesine yapacağı önemli katkılar dikkate alınarak desteklediğimiz  “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı” devam etmekte olup işletmelerin toplam üç aşamadan oluşan standartların birinci aşamasını en geç 31.12.2023 tarihine kadar yerine getirerek Sertifikalarını almaları gerekmektedir.

Burada önemli bir ayrıntı daha var. Dört ve beş yıldızlı oteller ve tatil köyleri, butik oteller ile özel konaklama tesislerinin belge değişikliği gerektiren her türlü işlemlerinde veya doğrudan turizm işletmesi belgesi başvurularında “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı Üçüncü Aşama Belgesinin” ibraz etmelerinin zorunlu olduğunu özellikle hatırlatmak isterim.

Güncel otel doluluk rakamları konusunda son verileri zamanımızın darlığını dikkate alarak çok fazla ayrıntıya girmeden sizlerle paylaşmak istiyorum. Ayrıntılı raporu TÜROB Kurumsal İnternet sayfamızdan bulabilirsiniz.

STR Global tarafından TÜROB için özel olarak hazırlanan Mayıs 2023 raporuna göre;

 

Özellikle geçtiğimiz günlerde İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşen UEFA Şampiyonlar Ligi karşılaşmasının tanıtım desteği, hedef pazarlarımızda okul tatillerinin başlaması ve seçim sürecinin geride kalması ile yılın ikinci yarısında daha hareketli bir turizm dönemi yaşayacağımızı öngörüyoruz.

Doluluklarla ilgili TÜROB olarak kısa bir süre önce her ayın ilk haftasında bir anket çalışması yaparak bir önceki ay gerçekleşen ortalama doluluk ve oda satış verilerini derlenmesi yönünde bir projeyi de başlatmıştık. Bu çalışmayı daha fazla geliştirerek bundan sonraki süreçte kamuoyu ile paylaşacağız. Değerli üyelerimizden tek ricamız anket sorularını yanıtlayıp bu çalışmaya destek vermeleri yönünde olacaktır.

Şimdi kısaca Mayıs 2023 ayı için yaptığımız anket cevaplarını detaylandırılmış olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

Bütün bu verilerin pozitif gelişiminin yanında STR’ın Avrupa raporlarına baktığımızda özellikle İstanbul için gelişime daha ne kadar açık olduğumuz gayet net görülebiliyor.

Mehmet Nuri Ersoy: 2 bin 147 tesis sertifika aldı

Toplantıda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da şunları söyledi:

2022 yılında attığımız adımlar neticesinde turizm gelirimiz 46,3, milyar dolara, ziyaretçi sayımız da 52 milyona ulaştı. Dünya geneli ile kıyasladığımızda, 2022 yılında 3 basamak bierden yükselerek dünyada en fazla ziyaretçi alan 3. ülke olduğumuzu gösteriyor.

2023 hedefini 60 milyon turist 56 milyar dolar turizm geliri olarak ilan ettik. Seçime ve depreme rağmen hedefimizi koruyoruz. 2028’de ise hedef 90 milyon turist ve 100 milyar dolar gelir.

Ülkemizin bulunduğu jeopolitik konumu nedeniyle gelecekte de krizlerle karşılaşacağız. Biz bakanlık olarak küresel ve bölgesel krizlere karşı bağışıklığımızı arttırmak için pazar çeşitliliğimizi arttırıyoruz. Bunun için tanıtımı ve ürün çeşitliliğini artıyoruz, turizmi 12 aya ve 81 ile yayıyoruz. Dünyanın en etkili ve yoğun tanıtımını yapan ülkesiyiz.

Sürdürülebilir turizm programının ilk aşaması 2023, ikinci aşaması 2025 ve üçüncü aşaması da 2030 yılına kadar tamamlanacak. 2030 yılında tüm tesisler sürdürülebilir turizm tesisi belgeli olacak. Şu ana kadar 2 bin 147 tesis sertifika aldı. Program dahilinde sertifika alan tesisleri Go Türkiye’de ve TGA sitesinde paylaşıyoruz. Bunu artık bir tanırım malzemesi olarak kullanacağız.”Bu Haber 22.06.2023 - 14:36:20 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.