Mısırlı otelciler, bu şartlarda tesisleri açmayı reddetti

Mısırlı otelciler, bu şartlarda tesisleri açmayı reddetti

Mısırlı otelciler, koronavirüs salgını nedeniyle kapalı olan otellerini belirlenen kriterle açmaya niyetli görünmüyor. Mısır Turizm Bakanlığı ise, tesislerin iç pazara açılarak en azından işlerin yürümesini ve istihdamın korunasını hedefliyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Mısır'da tesislerini açmaya davet edilen otelciler, mevcut kısıtlamlarla operasyon yapmanın karlı olmayacağını belirterek tesisleri açmayı reddetti. Öte taraftan kamu tarafı, turist ağırlayabilmek için gerekli kısıtlamaları ve protokolleri hazırlamaya çalışıyor.

''Yakın gelecekte yabancı turistlerin Mısır’a gelmesini beklemiyorum''

Mısır Turizm Bakanı Khaled Al-Anani, turistlerin Mısır'a geri dönmesinin hem Mısır'daki hem de kaynak pazarlardaki duruma bağlı olduğunu belirtti. Sınırların ne zaman açılacağına ve hava ulaşımının yeniden ne zaman sağlanacağına ilişkin hala belirsizlik olduğuna işaret eden Khaled Al-Anani, ''Yakın gelecekte yabancı turistlerin Mısır'a gelmesini beklemiyorum'' ifadelerini kullandı.

48 yaş üstüne yasak gündemde

Bakan Al-Anani bu görüşü dile getirse de, bir yandan da turistleri ağırlamak için gerekli protokolleri oluşturmaya çalışıyor. Ülkeye gelen turistlerden koronavirüs taşımadıklarına ilişkin belge istenmesi ve 48 yaş üstü misafirlerin ülkeye kabul edilmemesi göz önünde bulundurulan önlemler arasında. 5 Mayıs itibariyle 7 bin onaylı vakanın bulunduğu Mısır'da, hayatını kaybeden insan sayısı ise 452 olarak açıklandı.

15 Mayıs’tan son tesisleri açabilirsiniz dendi ama...

Tüm otellerin, müzelerin ve turistik mekanların kapalı olduğu Mısır, diğer ülkeler gibi, turizmin iç pazarla başlayacağını düşünüyor. Bu nedenle otelcilere ''15 Mayıs'tan sonra tesislerinizi açabilirsiniz'' dendi ancak doluluğun mayıs ayı için yüzde 25'i, haziran ayı için ise yüzde 50'yi aşmama şartı bulunuyor.

Kurallata uymayan otellerin lisansı iptal edilecek

Tesislerini açacak olan otelcilerin, güvenlik ve hijyen prosedürlerine uyması gerekiyor. Bu prosedürler arasında; 24 saat sağlık personeli çalıştırma, çalışanların günlük koronavirüs testlerini yapma, personelin koruyucu ekipman kullanması, misafirlerin ateşinin ölçülmesi, genel alanlarda dezenfektan bulundurulması, odaların günde bir, genel alanların saat başı temizlenmesi gibi uygulamalar yer alıyor. Restoranlarda açık büfe bulunmayacak, plajlara sosyal mesafeye dikkat edilecek, nargile-masaj-SPA gibi tüm hizmetler yasak olacak. Tüm protokollere uyacağını beyan eden oteller her hafta kontrol edilecek ve kurallara uymayan tesislerin lisansları iptal edilecek.

Mısır Turizm Bakanı Khaled Al-Anani, iç pazara açılacak olan otellerin fiyatları yükselterek fayda sağlamaya çalışmaması, işletmeyi sürdürmek ve istihdamı korumak için şimdilik sadece maliyetine satış yapması gerektiğini belirtti.

Oteller maliyetine faaliyet göstermeyecek

Ancak bakanlığın koyduğu kurallarla ve sadece iç pazara dönük faaliyet için tesilerin açılması önerisi otelciler tarafınan sıcak karşılanmadı. Kızıldeniz Bölgesi Turizm Yatırımcıları Birliği Başkanı Mohamed Fala, ''İki ay kapalı olan oteller maliyetine faaliyet göstermeyecek. Dahası, açıklanan kurallar maliyetleri kriz öncekinden daha yüksek bir seviyeye çıkarır.'' dedi.

''Fiyatları birkaç kat yükseltmek zorundayız''

Doluluk ister yüzde 25 ister yüzde 50 olsun, otelcilerin iç pazar fiyatını birkaç kat arttırmak zorunda olduğunu kaydeden Mohamed Fala, ayrıca Mısır halkının Hurghada'da veya Şarm El Şeyh'te tatil yapmaya istekli olduklarını düşünmediğini belirtti. Fala ayrıca, kültürel yapı gereği, Mısırlıların tatilde sosyal mesafeyi de koruyamayacağını ileri sürdü.

''Eylülden önce yabancı turist gelmez''

Bu nedenlerle Kızıldeniz bölgesindeki otellerin kapalı kalmayı tercih edeceğini kaydeden Mohamed Fala, ''Yabancı turistlerin dönüşünü bekleyecekler. Bana göre bu tarih, yabancı ülkelerin sınırlarını tamamen açacağı eylül ayından önce olmayacak.'' şeklinde konuştu.Bu Haber 06.05.2020 - 12:27:11 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • turizimci 06.05.2020 - 12:55

    çok doğru Türkiye dede otellerin durumu aynı çok zor bu şartlarda ....

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.