Mısır turizm sektörü için ikinci dev yatırım yolda

Mısır turizm sektörü için ikinci dev yatırım yolda
Akdeniz kıyısındaki Ras-El Hekma'ya yapılacak turizm yatırımları için Birleşik Arap Emirlikleri ile anlaşan Mısır, Kızıldeniz'deki Şarm El Şeyh için de benzer bir adım atmaya hazırlanıyor.

Turizm Güncel - Dış Haberler 

Ras-El Hekma'ya yapılacak turizm yatırımları için BAE'li bir konsorsiyum ile 24 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayan Mısır, Şarm El Şeyh'teki geniş bir bölgenin turizm alanında kalkındırılması için de benzer bir anlaşma yapmaya hazırlanıyor. BAE'nin yapacağı 24 milyar dolarlık yatırımın 13 milyar doları resort bölgenin geliştirilmesi, 11 milyar dolarlık kısmı ise diğer kalkınma projelerine yatırılacak. Buna ek olarak BAE'li konsorsiyum bölgedeki havalimanlarının yönetimini de üstelenecek.

Gelirin yüzde 35'i Mısır'da kalacak

Bu amaçla Mısır hükümeti, BAE'li konsorsiyum ile yatırımları yapmak için bir devlet şirketi kurdu. Yapılacak turizm bölgesinin Şarm El Şeyh ile kıyaslanabilecek büyüklükte olacağı ve yapımının 5 yıl süreceği ifade edildi. Ras-El Hekma turizm bölgesinde elde edilecek gelirin yüzde 35'i Mısır'da kalırken, kalan kısmı BAE'li şirketlere gidecek.

Ras Ghamila'nın da yabancı yatırımcılara açılması planlanıyor

Ras-El Hekma projesinde sağlanan başarı Mısır hükümetini başka bölgelerde de yabancı yatırıcılarla benzer turizm yatırımları yapılması için harekete geçirdi. Mısır'ın saygın yayın organları, hükümetin Kızıldeniz'de Ras Ghamila Lagünü ve Hurghada'dan Marsa Alam'a kadar bölgede, sahildeki bireysel araziler de dahil olmak üzere, çeşitli projeler hazırlandığını yazdı.

Suudi ve Katarlı yatırımcılar Kızıldeniz ile ilgileniyor

Kuzeydeki sahillerin aksine, Suudi ve Katarlı yatırımcıların Mısır'ın Kızıldeniz kıyılarına daha fazla ilgi duyduğu belirtiliyor. Her şeyden bu bölge Suudilerin 'geleceğin şehri' olarak inşa ettiği NEOM'a çok yakın bir mesafede bulunuyor. İddialara göre Suudiler Şarm El Şeyh'in Ras Ghamila bölgesinde toprak satın almaya hazır. 

Aslında Şarm El-Şeyh tatil beldesinin kuzeyinde bulunan Ras Ghamila otel kompleksinin inşasına ilişkin ilk anlaşma yatırımcılarla 2015 yılında imzalandı. Ancak daha sonra proje durdu. 800 bin metrekarelik alan üzerinde. 3, 4 ve 5 yıldızlı oteller, yüzme havuzları, restoranlar ve mağazalardan oluşan bir kompleks inşa edilmesi planlanıyordu.

Suudiler bölgeye 5-6 tane turizm kompleksi yapmak istiyor

Mısırlı kaynaklar Suudi Arabistan'ın Ras Ghamila'da, içinde su parkları, alışveriş merkezleri tema parkların da olduğu, 5-6 tane ultra lüks turizm tesisi yapmak istiyor. Bölge için hedeflenen misafir kitlesi Orta Doğu'nun ve Avrupa'nın zenginleri. 

Mısır için Suudi yatırımcıların gelişi ve yeni bir tatil beldesinin inşası da Güney Sina'da turizmin kavramsal olarak yeniden başlatılması açısından önem taşıyor. Tüm çabalara rağmen Mısır Şarm El-Şeyh'i birinci sınıf bir destinasyon konumlandırma ve zengin turistleri. buraya çekme konusunda henüz başarılı olamadı.


Bu Haber 01.03.2024 - 09:25:02 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.