Mısır Rusya bağımlılığından kurtuluyor, 2018'de 12 milyon turist bekliyor

Mısır Rusya bağımlılığından kurtuluyor, 2018'de 12 milyon turist bekliyor
2018 yılında Mısır turizminin büyümesinde ana faktörlerden birinin Rusya olabileceği belirtirken, bir yandan da Mısır'ın pazarları çeşitlendirerek Rusya bağımlılığından kurtulduğu ifade ediliyor.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Oxford Business Group (OGB), son birkaç yılda Mısır turizminde yaşanan gelişmeleri masaya yatıran bir araştırma hazırladı.

2017'DE TURİST SAYISI YÜZDE 54 ARTTI

Rusya'dan Mısır'a dönük organize turların yasaklanması ile birlikte turist sayısında büyük düşüşler yaşayan Mısır'da fotoğraf değişiyor. Rusya pazarı kapalı olmasına rağmen 2017 yılında turist sayısını yüzde 54 oranında arttıran Mısır, ağırladığı 8.3 milyon misafirden 7.6 milyar dolar gelir elde etti.PAKET TURLA MISIR'A GİDENLERİN SAYISI YÜZDE 68 ARTIŞ OLDU

OGB'nin açıkladığı verilere göre, bir önceki yıla kıyasla 2017 yılında paket turla Mısır'a gidenlerin sayısındaki artış oranı ise yüzde 68 olarak gerçekleşti. Her şeyin ötesinde, Mısır'ın yakaladığı bu büyümede Mısır poundunun dolar karşısında iki kat değer kaybetmesi bu büyümede etkili oldu.

2018'DE YÜZDE 45-50 ARTIŞLA 12 MİLYON TURİSTE ULAŞMASI BEKLENİYOR

OGB'nin tahminine göre, Mısır'a giden ziyaretçi sayısı 2018 yılında da büyümeye devam edecek. Bu yıl Mısır'a giden turist sayısının yüzde 45-50 artışla 12 milyona ulaşması bekleniyor. Söz konusu artışta; İngiltere ve Ukrayna'nın yanı sıra, Doğu Avrupa'daki yeni pazarlardan gelen ziyaretçiler temel rol oynayacak.

OGB araştırmacıları bu yılın sonuna doğru Rusya'dan Mısır'a dönük organize turların başlayacağı görüşünde. Rapora göre, Rusya'dan sadece Kahire'ye yapılan uçuşlarla bu dönüş yavaş yavaş başladı bile.

MISIR'IN RUAYA'YA BAĞIMLILIĞI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALDI

OGB raporunda Mısır turizmi için Rusya'nın önemi teslim edilse de, başka bir olguya daha dikkat çekiliyor. Buna göre, Rusya'nın kapalı olması, Mısır'ın yeni turizm pazarları bulmasında etkili bir rol oynadı. Bu da Mısır'ın Rusya'ya bağımlılığını önemli ölçüde azalttı.

Son yayınlanan verilere göre, Mısır'ın sadece şubat ayında ağırladığı turist sayısı yüzde 35 artışla 730 bine yükseldi.


Bu Haber 05.04.2018 - 16:08:33 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.