Mevlüt Çavuşoğlu: Gerekli uyarıları yapacağız  

Mevlüt Çavuşoğlu: Gerekli uyarıları yapacağız  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarına vize randevularının geç tarihlere verilmesine ilişkin gerekli uyarıları yapacaklarını belirtti.


BM Genel Kurulunda Türk vatandaşlarına vize randevularının geç tarihlere verilmesine ilişkin soruları yanıtlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bazı ülkeler vize sürecini hızlandırmaya başladılar. Bazı ülkelerde sorunlar devam ediyor. Gerekli uyarıları yapacağız." şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, ABD ve bazı Batılı ülkelerin, Türkiye'deki birçok vize başvuru sahibinin randevularının bekleme süresini çok uzun tutmasına ve reddedilen başvuruların artmasına ilişkin "Tatilde olan büyükelçiler vardı, onların dönmesini bekliyoruz. Bu ay içinde New York BM Genel Kurulu sonrasında olur. Arkadaşlar burada, Batı ülkelerinin, sadece AB (Avrupa Birliği) değil, büyükelçilerini bir araya getirecekler, gerekli uyarılarımızı yapacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, öğrenciler, iş insanları ve akademisyenler gibi toplumun birçok kesiminden kişinin katılmak üzere beyanda bulunduğu fuar ya da toplantıların tarihinden çok sonraya vize randevusu verildiğini anlatan Çavuşoğlu, "Bu kadar açık, absürt örnekler var. Bunu bir düzene sokmamız lazım. Bu, böyle gitmez. Daha önce Alman Dışişleri Bakanı ve Annalema Baerbock ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'la görüşerek konuyu gündeme getirdik. ABD vize sürecini hızlandırdı son zamanlarda gelen bilgilere göre ama hala yetersiz ve bu durumun artık çözülmesi gerekiyor " ifadelerini kullandı.Bu Haber 16.09.2022 - 10:04:03 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Vize yalanları

    Namik Kemal Erdem 16.09.2022 - 03:27

    Bir Türk vatandaşı olarak Almanya gitme kararı ver bakalım.evin varmı ( tapu gerekiyor),kaç paran ( gelir belgesi dahili)var,Almanya'da kabul gören sigortası varmı.bunlar en başta.alman Türkiye geliyor cebinde 200 avro var pasaport bile yok kimlik kartı var.konaklama belgesi bile yok kimse ona sormuyor.ne oldu bu karışıklığı vize anlaşması zamanında konuşuldu.yalan dolan.tabi üst tarafda dayılar amcalar varsa no Problem.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.