Merkez Bankasının faiz kararının yankıları

Merkez Bankasının faiz kararının yankıları
Merkez Bankasının politika faizini 200 baz puan birden indirmesi ülke gündemine oturdu.
Merkez Bankasının politika faizini yüde 18’den yüzde 16’ya indirmesi Türkiye’nin en önemli gündemi haline gelirken, kararın ardından dolar 9,48’e, euro ise 11,05’e kadar yükselerek yeni rekorlar kırdı.

Kılıçdaroğlu: Ülkeyi açlığa doğru götürüyor

Kararı değerlendiren CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından“Ülkenin şerefli bürokratlarına seslendim; bir de tabii ki şahsın bürokratları var. Onların ne olduğu bugün daha da aşikar oldu. Şahıs ve şürekası ülkeyi açlığa doğru götürüyor. Bu yapılanlar ya millete ihanet ya da bir sağlık sorunu… Başka bir izahı yok!” yorumunu yaptı.

Akşener: Rasyonellikten uzak karar...

İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise, “Ciddiyetsiz bir iktidarın, atadığı liyakatsiz bir bürokrat aracılığıya verdiği, rasyonellikten uzak bir kararın sonucunda olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ'lerimize oldu. Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık...” dedi.

Özkan: Merkez Bankası fiyat ve finansal kararları almakla yükümlü

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, TBMM Parlamento Muhabirleri Derneği’ni ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cahit Özkan, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararıyla ilgili, "Merkez Bankamız bir taraftan para basma görevini yerine getirirken diğer taraftan fiyat ve finansal istikrarı sağlamakla görevli. Bu çerçevede Merkez Bankamız geçmişten bugüne adımlarını atıyor, kararlarını alıyor. Merkez Bankamız kararını alırken finansal istikrar ve fiyat istikrarını sağlamak ve bu çerçevede Türk ekonomisinin beklentilerine cevap vermek üzere adımlar atıyor, kararlar alıyor. Merkez Bankamız Türkiye’de üretim, istihdam, ihracatı sağlayacak en doğru kararları almak zorunda ülkemiz ve milletimiz için. Bugün Merkez Bankası yönetimi bu kararları alırken Türkiye’nin menfaatine olan ve yine kendi kuruluş kanununda kendisine verilen görevleri yerine getirmek ve Türkiye’nin gücünü, kudretini artıracak anlayışla kararlarını almıştır. İnşallah bu kararların ekonomimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

100 baz puan faiz indirimi daha yapılır”

Sözcü gazetesine açıklama yapan Sardis Research Danışmanlık'tan stratejist Evren Kırıkoğlu, “Konunun siyasi niteliği, geleceğe dair rasyonel analiz ve tahmin yapmayı imkansız kılıyor” dedi.

Kırıkoğlu, karar metnindeki “politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı” ifadesine dikkat çekerek kasım ve aralık toplantısında toplamda 100 baz puan daha faiz indiriminin gelebileceğine işaret etti.

Dolar yıl sonuna kadar çift haneli seviyeye ulaşır”

Başkent Üniversitesi Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı ve Ziraat Bankası'nın eski genel müdürü Prof. Dr. Şenol Babuşçu ise yıl sonuna kadar faizin yüzde 15’e indirilmesini beklediğini söyledi. Doların TL karşısında yıl sonuna kadar çift haneli rakamlara ulaşacağını kaydeden Babuşçu, faizdeki düşüşe rağmen kredi faizlerinde ciddi bir düşüş beklemediğini, enflasyonun ise yüzde 20 seviyesinin çok altına düşmeyeceğini ifade etti.

Bloomberg: En fazla değer kaybeden para birimi Türk Lirası

ABD merkezli haber kuruluşu Bloomberg, “Erdoğan’ın merkez bankası yine lira pahasına faiz indirimi yaptı” başlıklı haberinde, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alışılmışın dışında parasal fikirleri tarafından desteklenen TCMB, ‘geçici’ enflasyonda beklenenden daha büyük bir faiz indirimi gerçekleştirdi” ifadelerine yer verdi. Geçen hafta Para Politikası Kurulu’ndaki değişikliğin, TL’yi yeni düşük seviyelere ittiği hatırlatılan haberde bu yıl TL’nin dolar karşısındaki kaybının Bloomberg tarafından izlenen diğer tüm büyük para birimlerinden daha fazla olduğu belirtildi.Bu Haber 21.10.2021 - 20:07:52 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.