Merkez Bankası: Enflasyonda belirli iyileşme sağlanana kadar sıkı duruş korunacak

Merkez Bankası: Enflasyonda belirli iyileşme sağlanana kadar sıkı duruş korunacak
Merkez Bankası, mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit tutarken, enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunacağını belirtti. PPK metninde, enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmesine karşın fiyat istikrarına yönelik risklerin devam etttiğine vurgu yapıldı.

Merkez Bankası en son eylül toplantısında politika faizini 625 baz puan artırdıktan sonra faizlerde değişiklik yapmadı. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, Murat Çetinkaya başkanlığında Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş’ın hazır bulunduğu toplantıda faizi sabit tutarken, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini gösterdiğini vurguladı.

BİR MİKTAR İYİLEŞME

PPK metninde, “Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir” denildi.


Bu Haber 07.03.2019 - 09:38:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.