Merkel: AB-Türkiye müzakerelerinin sonlandırılmasını isteyeceğim

Merkel: AB-Türkiye müzakerelerinin sonlandırılmasını isteyeceğim
Seçim öncesi rakibi Sosyal Demokrat Parti'nin başbakan adayı Martin Schulz ile TV düellosuna çıkan Almanya Başbakanı Angele Merkel, Türkiye ile sürdürülen AB müzakerelerinin sonlandırılmasını isteyeceğini açıkladı.Angela Merkel ile Martin Schulz'un TV düzellosunda gündem Türkiye oldu. t24'te yer alan habere göre Merkel, Schulz'un, "Başbakan olursam Türkiye ile müzakereleri keserim" sözlerine karşılık, "Türkiye ile AB müzakerelerinin sonlandırılmasını talep edeceğim" dedi.

Merkel, 2015 yılında Avrupa’da yaşanan mülteci krizi ile ilgili olarak Martin Schulz’un "bazı konularda hatalar yapıldı" şeklindeki suçlamarına yanıt verdi.

''TÜRKİYE İLE YAPILAN ANLAŞMA MÜLTECİ KRİZİNE DOĞRU BİR YANITTI''

Merkel, mülteci krizine ilişkin eksiklikler konusunda “Türkiye’de 3 milyon mülteci olduğu ve onlara destek verilmesi gerektiği ile yeterince ilgilenmedik. Bir daha böyle bir şey yaşanmayacak” dedi. Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasının krize doğru bir yanıt olduğunu ifade eden Merkel, "Daha önce olduğu gibi bunun hala doğru olduğunu düşünüyorum" dedi. Kaçak göçe izin verilmeyeceğini işaret eden Merkel, ayrıca Balkan ülkelerini güvenli kaynak ülke olarak kabul etmenin de zaman aldığını ifade etti.

''MÜZAKERELERİN SONLANDIRILMASINI AB'NİN GÜNDEMİNE GETİRMEK İSTİYORUM''

Merkel, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesini Avrupa Birliği’nin gündemine getirmek istediğini söyledi. Merkel, Avrupalı yetkililerle ortak bir pozisyon bulup bulamayacakları ve Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilip erdirilemeyeceğini görüşeceğini ifade etti.

''KAPIYI KAPATANIN KİM OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ''

Buna karşın Türkiye’yle diyaloğu sürdürmekten yana olduğunu dile getiren Alman başbakan “Kapıyı kapatan biz mi olacağız, yoksa Türkiye mi olacak, bunu göreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
SCHULZ: ARTIK KIRMIZI ÇİZGİ AŞILDI

Sosyal Demokrat Parti’nin başbakan adayı Martin Schulz, Türkiye’ye karşı daha sert bir politika yürütülmesini istedi. Schulz, "Ben başbakan olursam Türkiye ile AB üyelik müzakerelerini sona erdiririm" dedi. Uzun süre Türkiye’nin üyeliğini savunmasına rağmen Türkiye’nin davranışları karşısında başka bir seçeneğin kalmadığını belirten Schulz, "Ancak artık kırmızı çizgi aşıldı" dedi.


Bu Haber 04.09.2017 - 09:11:10 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.