Meksika'daki evi 'turist cenneti' oldu, Büyükada'daki evi satılık

Meksika'daki evi 'turist cenneti' oldu, Büyükada'daki evi satılık
Sovyetlerin ünli siyasetçilerinden Lev Troçki’nin sürgün yıllarında Büyükada’da kaldığı tarihî Arap İzzet Paşa Köşkü, satışa çıkarıldı. Köşkün Rus yatırımcılar tarafından satın alınıp müzeye çevrilmesi ve böylelikle Adalar’ın kültürel mirasına katkı sunulması isteniyor.


Sputnik News’ten Süheyla Demir’in haberine göre, atıl haldeki 150 yıllık Arap İzzet Paşa Köşkü, bahçesiyle birlikte 3 bin 571 metrekarelik alan üzerinde kurulu. Üç kattan oluşan binada 18 oda, 5 salon ve 5 banyo bulunuyor. Rus devrimci Troçki’nin sürgünde olduğu dönemde dört yıl boyunca yaşadığı bu bina, şimdi satılmayı bekliyor.

Bakımsızlıktan harabeye dönen köşk için 4 milyon 400 bin dolarlık (yaklaşık 12 milyon lira) satış bedeli belirlendi. Binanın özel mülk olarak mı kullanılacağı yoksa müzeye mi dönüştürüleceği ise henüz belirsiz.

2013 yılında İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Troçki’nin evi olarak anılan kagir yapının, sit alanı olması sebebiyle kültürel tesise dönüştürülmesine karar vermişti. Fakat yapı müzeye dönüştürülmedi. Binanın sahibi ise özel bir emlak şirketi aracılığıyla tarihî köşkü satışa çıkardı.

‘TROÇKİ’NİN MEKSİKA’DAKİ MÜZE EVİ TURİST AKININA UĞRUYOR’

Sputnik’e konuşan Ceki Gayrimenkul Büyükada Temsilcisi Özer Çelik,  satış için hukuki açıdan hiçbir engel olmadığını belirterek, mülk sahiplerinin binanın müzeye dönüştürülmesinden yana olduğunu söyledi. Rus yatırımcılara çağrıda bulunan Çelik, “Troçki’nin sürgün yıllarında Meksika’da kaldığı ev bugün çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Biz de binayı Rus yatırımcıların almasını ve müzeye dönüştürmesini istiyoruz. Böylece hem devletimize hem de Adalar’a kültürel alanda katkı sağlanır” dedi.

Meksika’da, 1940 yılında bir cinayete kurban giden Troçki’nin bu ülkede yaşadığı ev, yıllar sonra müzeye dönüştürülmüştü.


Bu Haber 01.08.2015 - 09:09:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.