Mehmet Nuri Ersoy’un yapacağı otele ÇED muafiyeti

Mehmet Nuri Ersoy’un yapacağı otele ÇED muafiyeti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un şirketine ait Bodrum’daki araziye yapılacak 5 yıldızlı tatil köyü için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildiği belirtiliyor.


Kendi şirketine 25 bin metrekarelik orman arazisi tahsis ettiği iddiaları ile gündeme gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şimdi de söz konusu araziye yapılacak 5 yıldızlı tatil köyünün ÇED’den muaf tutulduğu haberiyle gündemde.

Birgün gazetesinden Bilal Çelik’in haberine göre Muğla Valiliği, Ersoy’un şirketinin başvurusunun ardından ‘ÇED gerekli değildir’ kararı aldı.

Projenin çevreye etkileri ölçülmeyecek

ÇED sürecinin bir projenin doğa üzerinde yaratacağı etkilerin masaya yatırılması anlamına geldiği belirtilen haberde, “ÇED gerekli değildir kararı ise projenin doğaya etkileri bakımından değerlendirme dışı tutulması durumunda veriliyor. Yani Bakan’ın projesinin olası etkileri ölçülmeden onay verilmiş oldu. Böylece orman arazisinin yapılaşmasının önünde hiçbir engel kalmadı.” ifadelerine yer verildi.

3 milyar 678 milyon TL

25 dönümlük alandaki proje kapsamında 120 odalık bir blok inşa edilecek. 3 milyar 678 milyon lira maliyetli 5 yıldızlı dev tatil köyü projesiyle, söz konusu 25 dönümlük orman arazisi, 115 bin metrekarelik mevcut otel alanına dahil edilecek. Tatil köyü, 307 oda ve 870 yataklı olacak. Ersoy’un ana hissedarı ve yöneticisi olduğu MRA Turizm isimli şirket, ilk olarak 2012’de tahsisi sağlanan arazide, geçen yıl değişikliğe gitmişti. İmar planı Muğla 2. İdare Mahkemesi’nce 2017’de iptal edilen 25 dönümlük orman arazisi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı Uygulama Planı’na dahil edilmişti. Arazinin yapılaşmaya açılmasını öngören söz konusu imar planı, 28 Mart’ta kabul edilmişti. Bu gelişmelerin ardından şirket, “daha çok ağacın kesileceğini” gerekçe göstererek, arazinin değiştirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurmuştu.

Bir önceki tahsis gibi, bu başvuru da bakanlıkça ‘uygun’ bulunmuştu. Eski ve yeni arazi kıyaslandığında, son tahsis edilen yerin otel projesine daha uygun olması ise dikkat çekti.

Arazi tahsisi daha önce duyurulmuştu

BirGün, Bakanlığın Ersoy’un ana hissedarı olduğu şirketin Muğla Bodrum Türkbükü’nde yapacağı 5 yıldızlı tatil köyü projesine 25 bin metrekarelik orman arazisinin dahil edilmesine onay verildiğini 12 Mayıs’ta duyurmuştu. Söz konusu gelişmelerin ardından tahsisli 25 dönümlük arazinin yapılaşması için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci de tamamlandı. Valilik, Ersoy’un otel projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi.Bu Haber 08.06.2022 - 09:07:42 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.