Mehmet Nuri Ersoy'dan otel yöneticilerine koltuk sözü

Mehmet Nuri Ersoy'dan otel yöneticilerine koltuk sözü
Turizm Otel Yöneticileri Derneği'nin (TUROYD) düzenlediği geceye katılan Külür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Geliştirme Fonu'nun danışma kurulunda bir koltuk da otel yöneticilerine verileceğini açıkladı.

TUROYD'un Hilton Garden Inn Beylikdüzü Hotel’deki gala gecesine katılan Bakan Ersoy, geleceğin otel müdürlerinin yiyecek-içecek ağırlıklı olması gerektiğini söyledi. Ersoy, “Siz profesyonel yöneticiler olarak aslında çoğunuz bu bakış açılarının farkındasınız. Önemli olan, turizm yatırımcısının bakış açısını değiştirmek” dedi.

''İNSAN GÜCÜ ÇOK CİDDİ ŞEKİLDE YETİŞTİRİLMELİ''

İnsan gücünün çok ciddi şekilde yetiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Ersoy, bu paralelde turizm meslek liseleriyle bir çalışma başlattıklarını hatırlattı. Protokolün bu yıl itibariyle devreye gireceğini açıklayan Ersoy, turizm meslek liselerinin kolej statüsüne getirildiğini belirterek, “3 Nisan’da müfredatı değiştiriyoruz. 20 Nisan – 20 Ekim arasındaki eğitimlerin uygulamalı anlaşmalı otellerde alınmasını sağlıyoruz” dedi.

Bunun bir staj olmadığının altını çizen Ersoy, “Bu bir eğitim. Sizlerin gözetiminde yetiştirilmiş öğrenciler gelecekte turizmin yöneticileri olacaklar” dedi. Bakan Ersoy, eğitim sürecine bir aşama daha kaydederek, bünyesinde turizm fakültesi bulunan üniversite rektörleriyle görüşeceklerini dile getirdi. Geleceğin müdürlerinin F&B ağırlıklı olmasını ümit ettiğini açıklayan Ersoy, meslek liselerinde başarılı olan öğrencilerin yüzde 10’luk kısmına oteller tarafından burs vereceklerini ve üniversite eğitimine devam etmelerini sağlayacaklarını anlattı.

“TÜRK TURİZMİ YÖNETİCİ İHRAÇ EDER DURUMA GELMELİ”

Ersoy konuşmasının devamında Türk turizminin artık yönetici ihraç eder konuma gelmesi gerektiğini belirterek, bu konuyla ilgili gerekli alt yapı çalışmalarını başlattıklarını söyledi. Bu noktada otel yöneticilerini yatırımcıyı doğru yönlendirecek olan, geminin kaptanlarına benzeten Ersoy, “O yüzden sizlerin çok iyi yetiştirilerek bu konuma gelmeniz hayati önem taşıyor. Türkiye’nin en çok sıkıntı çektiği kişi başı turizm gelirlerinin artması da ancak sizler gibi turizme gönül vermiş yöneticilerin sektörde kalması ve sizden sonra gelecek gençlerin çok iyi şekilde yetiştirilmesi ile mümkün. O yüzden sizlere çok büyük görevler düşüyor” diye konuştu.

FONDA BİR KOLTK DA OTEL YÖNETİCİLERİNE

Konuşmasında turizm gelirlerinde artış kaydetmek için Turizm Geliştirme Fonu’nun çok hızlı bir şekilde hayata geçmesinin bir gereklilik olduğunu yineleyen Mehmet Ersoy, “Turizm Geliştirme Fonu’nun ağırlıklı bütçesi tanıtma fonundan kullanılıyor. Bir kısmı da Turizm Geliştirme ve Turizm Yatırım Fonu olarak kullanılıyor. Turizm Geliştirme Fonu Yönetim Kurulu 11 kişiden oluşacak. Bunun ağırlıklı kısmı da turizm yatırımcılarından oluşacak” dedi.

KURULDA BAKANLIKTAN 3 KİŞİ OLACAK

Yönetim Kurulu’nda Bakan, Bakan Yardımcısı ve Tanıtma Genel Müdürü olmak üzere üç koltuğa sahip olduklarını anlatan Ersoy, diğer sekiz kişinin turizm sektöründen olacağını kaydederek, “Bir de danışma kurulu olacak. Danışma kuruluna profesyonel otel yöneticilerine koltuk vermeyi planlıyoruz. Çünkü bu platformda doğru politikaların geliştirilerek yatrımcıların yönlendirilmesi açısından sizlerin bulunması önemli. Bizim için yatırımın doğru bir şekilde geri dönmesi esas. Çünkü biz onu anlık bir yatırım olarak düşünmüyoruz, sektörün tamamı için düşünmemiz lazım. Turizmin sürdürülebilir olması lazım, tabana yayılmış olması ki bütün paydaşlar tarafından sahip çıkılsın, geliştirilsin ve Türkiye bir turizm ülkesi halini alsın. Profesyonel Turizm Geliştirme Fonu’nda size de danışma kurulundan bir koltuk vereceğiz” ifadelerini kullandı.


Bu Haber 02.02.2019 - 10:00:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.