Mehmet Nuri Ersoy'dan Olimpos açıklaması

Mehmet Nuri Ersoy'dan Olimpos açıklaması
Antalya-Kumluca'da bulunan Olimpos'ta birinci derece sit alanının üçüncü dereceye dönüştürülerek bölgenin yapılaşmaya açıldığı haberleri üzerine açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Olimpos gibi bir değerin bozulmasına izin vermeyeceğini iddia etti.

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan Kumluca-Olimpos'taki Koruma Amaçlı İmar Planıyla ilgili eleştiri ve itirazlara Mehmet Nuri Ersoy'dan yanıt geldi. Bölgenin yapılaşmaya ve ranta açılacağı şeklindeki eleştiriler için Ersoy, “Olimpos gibi bir değerin bozulmasına ben de izin vermem” ifadelerini kullandı.

''Müsaade etmem!''

Konuyla ilgili olarak Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'a konuşan Mehmet Nuri Ersoy, Olimpos kazı başkanlığının teklifiyle bölgede 2017 yılında 1. 2. ve 3. derece arkeolojik sit alanlarının belirlendiğini ve 1. derece sit alanı sınırının büyütüldüğünü belirtti. Ağaç evlerin bulunduğu bölgenin statüsünün 3. derece sit alanı olarak belirlendiğini anlatan Ersoy, ''Olimpos gibi bir değerin bozulmasına müsaade etmem. Teknik ekiplere talimat verdim. Aykırı uygulamalar olması halinde bugüne kadar yapıldığı gibi bugün de gereği yapılacaktır” şeklinde konuştu.

''Konaklam tesisi daha çok insan davet eder''

Kararı değerlendiren yaşam savunucusu BirsenTanyeri, “Tüm sit alanlarını kullanıma nasıl açabiliriz diye düşünüyorlar” diyerek tepki göstermişti. Tanyeri, “Yapılaşmaya açmak insanların oraya daha fazla gelmesine, yoğunluğa neden olacak. Salda’da olduğu gibi kullanıma açarsanız orayı koruyamazsınız. Ama oraya konaklamayı, yeme içme tesisini koyduğun zaman bu koruma olmuyor artık. Antik kentte kazı çalışmaları sürdürülüyor. Onun dışındaki alanı resmen kullanıma açmak bu karar. Arkeolojik alan dışında kalan alanlar ne olacak? Konaklama tesisi daha çok insan davet eder; o kadar insanın atığı derelere, derelerden de denize akacak, arkeolojik alan da zarar görecek.” eleştirilerinde bulunmuştu.

''Otel ve tatil köyü yapılamaz''

Olimpos’un bugüne kadar bir planı olmadığı için çarpık yapılaştığını anlatan pansiyon sahibi ve eski muhtar, Kumluca Belediyesi AK Parti Meclis üyesi Halil Karataş ise, 9 yıl önce plan yapımı için pansiyon sahipleri ve köylüler olarak kendilerinin başvurduklarını belirterek, süreci ve plan sonrası nelerin değişeceğini şöyle anlattı:

“Plaja doğru olan tüm pansiyonlar 1990’lı yıllarda ruhsatsız yapılmış. O zamandan beri Olimpos’ta turizm var. O pansiyonların yeri 2. derece sit alanıydı; son çalışmayla 3. derece site dönüştürüldü. Ama çok sayıda yer de 3. dereceyken 1. derece oldu. Birinci dereceye dönüşen yer sayısı daha fazla. Muhtarken ilk başvuruyu yaptım. Sabahtan akşama hazırlanmadı bu plan. 9 yıllık emeğin ürünü. Arkeoloji hocaları, koruma kurulu üyeleri, bakanlık temsilcileri, valilik, belediyelerin ortak çalışması. Bizler orada yaşayan insanlar olarak çok sıkıntı yaşadık, en ufak şeyde mahkemeye verildik, ceza aldık. Böyle bir planın yapılması gerektiğine kanaat getirdik. Sonucu sosyal medyada yazılanlar gibi değil. Ne beş yıldızlı oteller ne tatil köyleri yapılacak. Böyle bir şey olsa önce biz yürürüz. Köylüler olarak izin vermeyiz. Burada pansiyon turizmi kurallar çerçevesinde devam edecek. Bugüne kadar hiç kural yoktu; artık bina yüksekliği, bungalovların birbirine ve yola mesafesi, kullanılacak malzemeye kadar her şey plan notlarında yazıyor. Kimse bu notların dışına çıkamayacak. Plana aykırı bölümler yıkılacak.”Bu Haber 09.05.2020 - 10:54:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Serdar Sağlamtunç, FCSI - 11.05.2020 - 11:28

    Bakan Bey, bu girişimi düzletmek çok kolay. Olimpos ve diğer cennet bölgeleri 1. Sit Alanı içine alın olsun bitsin. Gereksiz tartışma ve oldu bitti de önlenir. Haydi, biz size bu konuda sonsuz destek veriyoruz.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.