Mehmet Nuri Ersoy’dan deprem bölgesindeki otellerle ilgili açıklama

Mehmet Nuri Ersoy’dan deprem bölgesindeki otellerle ilgili açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, deprem sonrası turizm gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Deprem bölgesinde hasar gören otellere hibe ve kredi desteği verileceğini söyleyen Ersoy, turizm hedeflerinde de herhangi bir değişiklik olmadığını ifade etti.


Habertürk TV’ye konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sektörün gündemine ve depremin sektöre etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Tescilli yapı niteliğindeki otellerin restorasyon çalışmalarını, proje ve zemin etütlerini Bakanlık olarak destekleyeceklerini ifade eden Ersoy, “Bakanlıktan belgeli otellere ayrı bir destek vereceğiz burası turizmle ayağa kalkacak. Ayrıca otellere kredi ve hibe desteğinde bulunacağız. Hatay’daki tarihi şehrin içine deprem unutulmasın diye bir hafıza müzesi yapacağız.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu yıl 60 milyon turist 56 milyar dolar da turizm geliri hedeflediğini hatırlatan Ersoy şunları söyledi:

6 Şubattan sonra dünya genelinde yaptığımız tanıtımları durdurduk. 17 Şubatta yeniden başladık. İlk günler rezervasyonlarda düşüş oldu. Türkiye gibi bir coğrafyada geçmişte de krizler vardı gelecekte de olacak. Bu krizlere karşı sektörü bağışıklı hale getireceksiniz. 27 Şubat itibariyle bakanlıktan TGA’ya ekstra bütçe aktardık. Normalde yaptığımızın iki katı tanıtım yapmaya başladık. Deprem öncesi rakamları yakaladı rezervasyon rakamları. Nisan ayından itibaren normale döneceğiz diye düşünüyoruz. Her ülkenin tepkisi ve yaklaşımı farklı. Bazı ülkelere Antalya diyorsunuz Antakya olarak anlıyor. Her ülkeye özel ayrı tanıtım yapıyoruz. Her ülkenin turist profili de farklı amaçladığı turizm ürünü de farklı. Kimisi deniz kum güneş diyor kimisi kültür diyor biz ona göre çeşitleme yapıyoruz.

“Mart sonu itibariyle 7,7 milyon turist sayısını yakalamayı bekliyorum”

Depreme rağmen hedeflerimizde bir değişiklik yapmıyoruz. Biz 60 milyon turist hedefimizi koruyoruz. Mart sonu itibariyle benim beklentim 7.7 milyon turist sayılarını yakaladığımız yönünde. Yaz rezervasyonlarında bir sıkıntı görmüyorum. İlk üç aylık veriler açıklandığında geçen seneye göre yüzde 20’lik büyüme yaşayacağız gibi duruyor. Zaten yıl genelinde yüzde 16,7’lik büyüme hedefimiz var.

“44 milyar dolarlık bisiklet turizminden pay almayı hedefliyoruz”

Biz bisiklet olsun sağlık turizmi olsun çalışmalar yapıyoruz. Bisiklet turları yapıyoruz. Avrupa’da bisiklet turizminin 44 milyar dolar geliri var. En iyi parkurlar Türkiye’de. Türkiye’nin bu pastadan yüzde 10 pay almasını hedefliyoruz. Lüks çadırlar ile ilgili düzenleme yaptık. Önce onu oturtmamız lazım. Sonra tiny-house ile ilgili çalışma yaparız.”

“TGA’nın kar etmesi iyi bir şey değil”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) zarar etmesi ile ilgili soruya da yanıt veren Ersoy “TGA’nın kar etmesi demek topladığı parayı tanıtım için harcayamamış demek, zarar etmesi tanıtım yapmış ve harcamış demek. Baktığınız zaman 2020’de kar etmiş. Pandemi nedeniyle topladığı parayı tanıtıma harcayamamış. Bu iyi bir şey değil. Geçtiğimiz sene de zarar etmiş demek ki topladığı parayla gerekli tanıtımları yapmış. Dolayısıyla kar etmiyor sürdürülebilir bir kurum değil demek doğru değil.” dedi.Bu Haber 22.03.2023 - 09:26:29 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.