Mehmet Nuri Ersoy: Suudi turist sayısı inşallah bu yıl 1 milyona yükselir 

Mehmet Nuri Ersoy: Suudi turist sayısı inşallah bu yıl 1 milyona yükselir 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının bu yıl 1 milyona ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Turizm Güncel

DEİK’in düzenlediği Türkiye - Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu kapsamındaki panele katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

“Bu sayının inşallah bu yıl bir milyona yükselmesini bekliyoruz”

Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin son derece önemli olduğunu belirten Mehmet Nuri Ersoy, “İki ülke arasındaki turizm ilişkileri de iyi gidiyor ve bu da rakamlara yansıyor. Rakam vermek gerekirse, 2022 yılında 500 bin olan Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 2023 yılında 820 bine yükseldi. Bu sayının inşallah bu yıl bir milyona yükselmesini bekliyoruz.” dedi.

“Elektronik vize Suudi Arabistan’a giden Türk ziyaretçi sayısını artırır”

2022 yılında 180 bin olan Türkiye’den Suudi Arabistan’a giden ziyaretçi sayısının ise 2023 yılında 670 bine yükseldiğini ifade eden Ersoy Suudi Arabistan’ın başlattığı elektronik vize uygulaması sayesinde bu sayıların daha da artacağına işaret etti.

“Karşılıklı yatırımlar turist akışını hızlandırır”

Türkiye olarak Suudi Arabistan vatandaşlarını vize muafiyeti getirdiklerini ve bu uygulama sayesinde Türkiye’ye gelen Suudi sayısının daha da artacağını kaydeden Ersoy “Eğer Türkiye ile Suudi Arabistan karşılıklı turizm yatırımı yapma konusunda başarı sağlarsa, bu da iki ülke arasındaki turist akışını hızlandırır. Çünkü Suudi Arabistan’da yapacağımız yatırımları pazarlamak bizim için çok daha kolay olacaktır.” diye konuştu. 

“Bu yıl Suudi Arabistan’da Antalya ve Ege bölgelerini de tanıtmaya başlıyoruz”

Ersoy, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

Suudi Arabistan’daki tanıtım politikamızı değiştirip; Bolu, Düzce, Edirne, Bursa gibi destinasyonların yanına bu yıl Antalya ve Ege Bölgesi'ni de ekliyoruz ve bu tanıtımlar da Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısını artıracaktır.

“Yatırımcılarımız Suudi Arabistan’da yatırım yapmak istiyor”

Turizmde hedeflerimiz çok yüksek. 2023 yılında yaklaşık 56 milyon olan ziyaretçi sayımızı bu yıl 60 milyona çıkarma hedefimiz var. Türkiye’de turizm alanında yatırımlar devam ediyor ve yatırımcılarımız Suudi Arabistan gibi üçüncü ülkelerde de yatırım yapmak istiyor. Suudi Arabistan’ın iyi bir turizm potansiyeli var ve biz de bunu kullanmak istiyoruz.


Bu Haber 16.02.2024 - 14:02:29 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Gönüllü Turizmci 23.02.2024 - 12:49

    Bakan bey Lütfen rica ediyorum Arap Turistten hangi sektör memnun Allah aşkına neden Suudileri istiyorsunuz anlamak güç??

  • turizmci 16.02.2024 - 07:56

    arap turistin ülkeye faydası yok istemiyoruz

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.