Mehmet Nuri Ersoy: Nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor 

Mehmet Nuri Ersoy: Nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya-Manavgat’ta turizme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Manavgat’da AKP’nin mahalle başkanları ve muhtarlar ile bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya turizminde geçen yıla kıyasla yüzde 16’lık artış olduğunu söyledi. Antalya’nın 2023’te rekor sayıda turist aldığını kaydeden Ersoy “En fazla turist aldığı 2019 yılının da üzerine geçerek rekor sayıda ziyaretçi sayısıyla Antalya bu seneyi kapatmış oldu. Şu anki verilerle Antalya rekor kırmaya başladı ve devam ediyor. İnşallah bundan sonra da Antalyamız her sene üstüne koyarak, rekor kırarak, bu sayıları yukarıya doğru taşımaya devam edecek. Bununla ilgili temennide bulunarak olmuyor, bu işler yaparak, çalışarak oluyor. Bunların hazırlığını yapmazsanız bu rakamları yükseltme şansınız yok." diye konuştu.

"Nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor"

Turist sayısında belli bir yoğunluğa ulaşan Antalya’nın şimdi nitelikli (paralı turiste - Turizm Güncel'in notu) turiste ulaşması gerektiği söyleyen Ersoy "Turizmde belirli bir yoğunluğu yakaladık bundan sonra nitelikli turisti yakalamamız gerekiyor. Mümkünse de sezonu 12 aya yaymamız gerekiyor. Side, o açıdan çok önemli. Side turizmin ilk başladığı yerlerden birisi. Ama sezon hala 12 aya yayılmış değil. Bununla ilgili Bakanlık olarak, birkaç çalışma yaptık.” ifadelerini kullandı.


Bu Haber 06.01.2024 - 08:47:01 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Kuttaş Atakurt 09.01.2024 - 12:56

  Herşey dahil sistemi ile nitelikli turist getiremezsiniz.Getirseniz hangi nitelikli elemanlar ile hizmet vereceksiniz. 1973 Ist.Turizm Otelcilik mevzunu,yurtdışında ve içinde yıllarca çalışmış ve meslekten nefret edip ayrılmış bir müdür.

 • Buyurun

  King Attalos 06.01.2024 - 11:10

  Polise söyleyelim "paralı" turisti yakalasın, Kaleiçinde ki esnafa teslim etsin. Esnaf paralı turisti sorguya çekip tüm parasını alsın. Sonra "taksi" ye bindirilsin. Taksici neyi var neyi yok soysun havalimanına bıraksın... Buyurun yapın siz bakansınız. Turizm sadece OTEL, DENİZ değil aynı zamanda KÜLTÜR dür. Otelin dışına çıkması lazım turistin ve orada da kazıklanmaması lazımki nitelikli turist gelsin. Ama siz önce NİTELİKLİ personel yetiştirin.

 • Nitelikli

  Tuncay Beyaz 06.01.2024 - 10:16

  Nitelikli Turist olması için, öncelikle kayıt dışı, kaçak ve kayıtsız, ev veya apart vs tesisilerin kapatılması veya niteliğe uygun hale getirilmesi , marka standartlarında inşa edilmiş ( marka veya no name) Nitelikli Tesisisler, Nitelikli Ekip ve Personel, Nitelikli Hizmet ve ancak Nitelikli Turist sayısına ulaşır hak edileni dünya pazarından aliriz,

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.