Mehmet Nuri Ersoy: İngiltere pazarında İspanya’yı geçtik

Mehmet Nuri Ersoy: İngiltere pazarında İspanya’yı geçtik

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2021 sezonunda Türkiye’nin İngiltere pazarında İspanya’yı solladığını ileri sürdü.


TurizmGüncel

Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programına konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin güvenli turizmi başlatan ve en iyi şekilde uygulayan ülke olduğunu söyledi. Güvenli turizm sertifikası nedeniyle turistlerde vaka sayılarının düşük olduğunu ifade eden Ersoy, bunun Almanya ve Rusya tarafından teyit edildiğini söyledi.

Daha da aşağıya çekeceğiz’’

Eskiden 50 oda ve üzeri tesisler için zorunlu olan güvenli turizm sertifikasının 30 oda ve zeri tesisleri de kapsayacak şekilde genişlediğini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Şu an Meclis’te olan yeni turizm kanunu bakana bu yetkiyi daha aşağıya çekme yetkisi veriyor.’’ diyerek sertifikanın kalan tesisleri de kapsayacağının sinyalini verdi.

Turizm çalışanlarının aşılanmasına başlandığını belirten Ersoy, aşılamanın güvenli turizm belgesine sahip açık otellerde başladığını söyledi.

Rusya/Uktayna - İç pazar - Avrupa

Sezona ilişkin de değerlendirme yapan Mehmet Nuri Ersoy, iç turizm açısından herhangi bir sorun bulunmadığını açıkladı.Nisan ayıyla birlikte yabancı turist sayısında ‘yumuşak bir artış’ başladığını belirten Ersoy, ‘’Ukrayna ve Rusya gibi yakın coğrafyada mayıs bayramı var, orada yoğunluk yaşanacak. Sonra ramazan bayramı var. Devamında ise Avrupa’dan gelişler yoğunlaşacaktır.’’ dedi.

Hem Türkiye’deki hem de kaynak pazarlardaki vaka sayılarının önemli olduğuna dikkat çeken Ersoy, şimdi buna bir de aşılanma sayılarının eklendiğini belirtti.

''ABD'den ortada vadede 2 milyon turist hedefliyoruz''

ABD Tur Operatörleri Birliği (USTOA) Başkanı Terry Dale ile yaptığı görüşmeye ilişkin de bilgi veren Ersoy, ‘’ABD ile irtibattayız. ABD şu ana kadar 150 milyon aşılama yaptı. Geçen sene her yer Amerika’ya kapalıydı, biz açık tuttuk. Çok sayıda Amerikalı Türkiyeye geldi ve Ege’yi keşfetti. Amerika aşılama sonrası serbestliği serbestliği getirecek ilk ülke. Bizim tanıtım yapacağımız yerlerin başında ABD geliyor. Hedefimiz kısa vadede 500 bin uzun vadede 2 milyon yolcu sayısına ulaşmak.’’ dedi.

İspanya’yı geçtik

Avrupa’da ticari endişeden kaynaklı siyasi kararların aldığını ileri süren Ersoy, Tükiye’nin şu anda dünyada en fazla tanıtım yapan ülke olduğunu iddia etti. Ersoy, Türkiye’nin bu yıl İngiltere pazarındaki rezervasyonlarda İspanya’yı geride bıraktığını da sözlerine ekledi.Bu Haber 08.04.2021 - 10:37:21 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • İzmir - 11.04.2021 - 01:45

  İzmirde ki otel personelleri de aşı bekliyor

 • Bener Kavukcuoglu - 10.04.2021 - 09:54

  tekne su almış, batıyor; ama sn. bakan suyu boşaltmak için kapasite üstü yolcu almakla meşgul...... kolay gelsin ne diyelim

 • mesut asköy - 09.04.2021 - 11:00

  Utanmalısın iş adamı bile olmaz sizden .

 • Arif - 08.04.2021 - 07:46

  Şu adamı turizm bakanı yapanlar utansın..otelleri ve turiz firması olan adam bakan yapılırsa bu olur..kendini güzel zengin etti, ülke turizminden de hiç anladığını sanmıyorum .sadece acenta ve otel yönetmekten anladığını düşünüyorum

 • Hasan Dirik - 08.04.2021 - 11:44

  Biz bu kişilerle farklı dünyalarda mı yaşıyoruz acaba ? Biri rezervasyon patlaması oldu der ötekisi İspanya yı geçtik der. Gönül isterki hepsi doğru olsun ama olmayan birşeyi de söylemek umut tacirliği yapmaktır ve hiç hoş değil. Geçmişte yaşadıklarımızdan bence ders çıkarılmalı.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.