Mehmet Nuri Ersoy: Güvenli Turizm Sertifikasını değiştiriyoruz

Mehmet Nuri Ersoy: Güvenli Turizm Sertifikasını değiştiriyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Resort Kongresinde turizmcilere seslendi. Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikasının değişeceğini açıkladı.


TurizmGüncel – Antalya

Resort Kongresinde turizmcilere seslenen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iki yıldır devam eden salgının küresel ölçekte tüm sektörleri olumsuz etkilediğini, kalıcı değişim ve farklılaşma getirdiğini söyledi.

Soğukkanlı ve işbirliği içinde olduk”

Turizm sektörünün gerçekçi ve akılcı yaklaşımlarla kendini güncelleyerek yola devam ettiğini söyleyen Ersoy, “Pandemiden en çok etkilenen alan turizm sektörü oldu. 2022 de dahil edildiğinde 3 sezon devam ediyor olacak. Bu süreçteki soğukkanlılık iş birliği ve sorumlu davranışlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Ziyaretçi sayısı hedefini 29 milyona çıkardık”

Devletle hareket eden ama her şeyi devletten beklemeyen, şikayet etmek yerine risk alan turizmciler sayesinde sene başında 25 milyon ziyaretçi 20 milyar dolar hedefimizi, sonrasında 25 ve 28 olarak revize ettik” diyen Ersoy, hedefi yeniden revize ettiklerini açıkladı. Ersoy, “Hedefimizi şimdi de 29 milyon ziyaretçi 24 milyar dolar turizm geliri olarak revize ettik. V çıkığı yapmayı başardık. Kişi başı turizm gelirimizi 830 dolara çıkardık.” diye konuştu.

İspanya’yı nasıl geçtik?”

Normal şartlarda İspanya’nın yüzde 40 gerisinde olan Türkiye’nin pandemi döneminde İspanya’yı geride bıraktığını söyleyen Mehmet Nuri Ersoy, “Nasıl başardık? Çünkü TGA hayatımıza girdi.” dedi.

Otelciler kriz dönemlerinde yüzde 50’ye varan indirim yapıyordu”

TGA’da özel sektörün ağırlığının arttığını ifade eden Ersoy, “Türkiye dünyada en etkili reklam veren ülke oldu. Doğru zamanda doğru kişiye doğru reklam gösteriyoruz. Fiyat kırmaya geldiğinde yüzde 50’ler bile görüldü kriz dönemlerinde. Destinasyonu markalaştırırsanız, birilerinin önerdiği değil, insanların tercih ettiği destinasyon olursanız krizlerde az etkilenir, fiyatlarınızı da indirmezsiniz.” şeklinde konuştu.

Ersoy ayrıca, “2022, turizmde gastronomi için atılım yılı olacak. Orada da Türkiye ciddi farkındalık yakalayarak gastronomi ile popüler olmuş ülkeler arasındaki yerini alacak.” dedi.

Güvenli Turizm Sertifikası değişiyor

Güvenli Turizm Sertifikasının değişeceğini açıklayan Ersoy, şu değerlendirmeyi yaptı:

Güvenli turizmde ikinci aşamaya geçiyoruz. Güvenli Turizm Sertifikası kalıcı oldu biliyorsunuz. Pandeminin yavaş yavaş gideceğini düşünüyoruz. Bazı kurallar gidecek bazı yeni kurallar gelecek. İhtisaslaşmamız gereken konu çevre ve sürdürülebilirlik. Bu konuda belli kurallar belirleyip adımlar atmazsak önümüzdeki seneden itibaren geri kalmaya başlayacağız. Bu bizim keyfiyetimize bağlı değil. Dünyada bazı kuruluşlar bununla ilgilli çalışmaya başladılar: Bizim de sektör olarak adımları atmamız gerekiyor. Bu konuda Çevre Bakanlığı ile çalışmaları başlattık. Konuyu STK’lar ile tartışacağız: Geçiş süreci olacak. 3 yıla yayacağız. Bu sertifikayı “Güvenli ve Yeşil Turizm Sertifikası” olarak değiştireceğiz. Bu adımları atmazsak, başta AB olmak üzere, ileride yaptırımlar başlayacak. Kurallara uymayan hava yollarına ceza verilecek. Kurallara uymayan ülkelere giden misafirler ek vergi ödeyecek. Biz bu işte öncü ve hızlı olmak zorundayız. ”

“Lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz”

Yeni yetişmiş personel ve lojman ihtiyacı olduğunu belirten Ersoy sözlerine “Bakanlık olarak 2022 itibari ile resort bölgelerin olduğu bölgelerde lojman arazisi ihalelerine başlıyoruz. İlk olarak devletten tahsis almış oteller için bu ihale gerçekleştirilecek. Bunu sıkıca takip edin lütfen. Personelin kalacağı yerlerin standartını yükseltmemiz gerekiyor. Bazılarınız sizlere verdiğimiz lojmanları otele çevirdiniz. Onları ben biliyorum. Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı turizm meslek liseleri var. Yaptığımız protokol ile müfredatı değiştirdik. Bu liseleri de Anadolu Teknik Liseleri haline getirdik. 1. yıldan itibaren bu okullardan lisan eğitimi mecburi hale geldi. 2. yıl ikinci yabancı dil mecburi oluyor ve 3 yılda üçüncü dili kendisi seçiyor. Bu meslek liselerini otel grupları ile eşleştirdik. 76 lisenin 52’si otellerle eşleştirildi.” şeklinde devam etti.

Ersoy, "Kültür ve sanat ile marka destinasyonları yaratılmalı. Bunu sağlarsanız rakiplerinizden çok iyi bir şekilde ayrışırsınız. Bu anlamda 3 yıldır Beyoğlu Kültür Rotası vardı. Bu yolla birçok restorasyon gerçekleştirildi. Bu rotayı Ankara’da da hayata geçirmek istiyoruz.” dedi.

 Bu Haber 25.11.2021 - 11:24:06 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.