Ersoy EMITT’te konuştu: Her şeyi devletten beklemek yerine...

Ersoy EMITT’te konuştu: Her şeyi devletten beklemek yerine...

EMITT Turizm Fuarı’nın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, şikayet etmek yerine markalaşmak gerektiğini söyledi.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, EMITT Turizm Fuarı’nın açılışında katılımcılara seslendi.

Artık tüm dünya ülkelerinin turizmdeki potansiyelin farkında olduğunu ve bu potansiyelden pay almak için mücadele ettiğini kaydeden Ersoy, ‘’Biz de 2023 hedeflerimizi revize ederek, 50 milyondan 75 milyona yükselttik. Ay sonunda TÜİK tarafından kesin rakamlar açıklanacak olmakla beraber 2019 hedefimiz olan 52 milyon turist, 34 milyar dolar olan gelir hedefimizi yakalayacağız. 2020'de ise 58 milyon turist, 40 milyar dolardan fazla gelir hedefliyoruz." dedi.

‘’Her şeyi devletten beklemek yerine...’’

Dünya ortalamasının üzerinde iş yapmak için çalışma şeklinin ve stratejinin değişesi gerektiğini anlatan Ersoy, "Turizmden yüksek gelir elde edenlerin pozisyonlarını korumak, yeni oyuncuların ise pay almak istediği bir ortamda, bizim çok daha gayretli ve değişim politikalarına açık olmamız gerekiyor. Bu bağlamda ilk önemli değişikliği de başlattık. Her şeyi devletten beklemek yerine devletle daha hızlı hareket etmek, daha büyük hedeflere ulaşma yönünde ilk adımı atarak rakiplerimizin yıllar önce hayata geçirdiği Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansını sektöre kazandırdık." şeklinde konuştu.

‘’Kurtulmak zorundayız...’’

Mevcut durumdan şikayet etmek yerine sektörün şartlara dayanıklılığını arttırmak, gerektiğini söyleyen Ersoy, bunun ilk adımının da markalaşmak ve yoğun tanıtım olduğunu dile getirdi.

Bakan Ersoy, her şeyin devlet eliyle çözülemeyeceğini vurgulayarak, "Devletin işini doğru yapması kadar sektörün kendi içinde doğrularla yanlışları ayırması oldukça önemli. Günü kurtarma mantığından, dönemsel hesaplar peşinde koşmaktan, kişi ya da kurum odaklı düşüncelerden artık kurtulmak zorundayız. Cesur olacak, küresel düşünecek, ülkemizin menfaatleri doğrultusunda birlikte hareket edeceğiz. Ülkemiz kazanırsa hepimiz kazanırız." şeklinde konuştu.

2020 tanıtım bütçesi 180 milyon dolar

Bakan Ersoy, tanıtım bütçesinin 2018 yılında 18, 2019'da 75 milyon dolar olduğunu ve bu sene de bütçeyi 180 milyon dolara çıkardıklarını kaydetti.

Tekrar gelen müşteriyi kaybedebiliriz

Türkiye’nin turizm gelirinin yüzde 40'ının Marmara, yüzde 40'ının Akdeniz, yüzde 10'unun Ege’den, ve kalan kısmın da Anadolu'nun diğer bölgelerinden elde edildiğini belirten Bakan Ersoy, "Bu sürdürülebilir bir politika değil. Başta Ege olmak üzere Anadolu'nun turizmden aldığı geliri artırmamız gerekiyor. 40 kereden fazla aynı bölgeye giden turistler var. Eğer onları yeni bölgelerle tanıştırmazsak başka ülkelere kaptırırız. Bu sebeple her bölgenin kendi turizm potansiyelini ortaya çıkaracak yeni yatırım ve tanıtım politikaları üzerinde çalışıyoruz."

‘’Didim ve Çeşme’de iki örnek proje üzerinde çalışıyoruz’’

Aydın’ın Didim ve İzmir’in Çeşme ilçelerinde yeni örnek projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bu projelerin doğaya saygılı, emsal yoğunluğu düşük, yatay mimari ile inşa edilmiş, 12 ay açık kalacak yapıya sahip ve esnafa da çalışma ortamı sağlayan projeler olacağını kaydetti.

Günü kurtarma veya kişisel hesap etrafında dolaşmayacağız

Bakan Ersoy, her şeyin devlet eliyle çözülemeyeceğini vurgulayarak, "Devletin işini doğru yapması kadar sektörün kendi içinde doğrularla yanlışları ayırması oldukça önemli. Günü kurtarma mantığından, dönemsel hesaplar peşinde koşmaktan, kişi ya da kurum odaklı düşüncelerden artık kurtulmak zorundayız. Cesur olacak, küresel düşünecek, ülkemizin menfaatleri doğrultusunda birlikte hareket edeceğiz. Ülkemiz kazanırsa hepimiz kazanırız." şeklinde konuştu.Bu Haber 30.01.2020 - 14:13:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.