Mehmet Nuri Ersoy açıkladı: Turizm sektörüne yeni meslek yasası geliyor

Mehmet Nuri Ersoy açıkladı: Turizm sektörüne yeni meslek yasası geliyor

EMITT Fuarında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Meslek Yasası hazırlanması için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.


TurizmGüncel

Turizmde 20211 yılı hedeflerinin üzerine çıkıldığını belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turist sayısının yüzde 87 artışla 30 milyona, gelirleri ise yüzde 103 artışla 24 milyar dolara çıkardıklarını belirtti. Ersoy, “Dünya genelinde en yoğun ve en tekili tanıtımı yaptık ve bu 2022’de de devam edecek. Daha fazla turistin Türkiye’yi tercih etmesi için tur operatörleri ile iş birliklerini artırdık. V çıkışının 2022’de de devam edecek ve rakamların daha da artacak.” şeklinde konuştu.

2019 yılına yaklaşacağız
Ersoy, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“2022 yılının ilk 40 gününe ait, özellikle İstanbul ve Antalya ziyaretçi verileri, bu yıl 2019 yılına yaklaşacağımızı gösteriyor. Erken rezervasyon rakamları da bunu destekliyor. Bu senenin turizm geliri hedefini 35 milyar dolar olarak koyduk. Bunu daha da yukarı çıkaracağız. Kişi başı gelirdeki artış da nicelik değil nitelik merkezli 2023 turizm stratejisi konusunda adım adım ilerlediğimizi gösteriyor.

“GSDG ile anlaşma imzaladık”

İstanbul 330 havalimanına bağlanan en yüksek kapasiteli havalimanı. Bu avantajımızı çok iyi kullanacağız. TGA başta İstanbul olmak üzere diğer tatil illerinin direkt bağlanması konusunda protokoller yapmaya devam edecek.

Güvenli ve yeşil turizm için Global Sustainable Development Goals ile anlaşma yaptık ve bunu tüm dünyaya duyurduk. Bu programa katılan ilk ülke olduk. Detaylarını paylaşacağız. Sürdürülebilirlik turizmin geleceği açısından son derece önemli.

“Yükümlülüğünü yerine getirmeyen turizm ülkelerine yaptırım gelecek”

Sertifika programındaki değişiklikle birlikte biz Paris Anlaşmasının gereklerini yerine de getirmiş olacağız. 2030 yılına kadar turizm ve diğer sektörlerin yerine getirmesi gereken bazı yükümlülükler var. Biz bu uyum sürecini çok daha hızlı tamamlamak istiyoruz. Zaten bu işten uzak kalma lüksümüz yok. Anlaşmanın gerekçelerini yerine getiren ülkeler, getirmeyen ülkelere yolcu tedariği sağlarken bazı yaptırımlar getirecekler. Biz hızlı hareket ederek Paris Anlaşmasının ve yeşil sertifikanın gereklerini yerine getirmemiz gerekiyor.

“Turizm meslek yasası içim çalışmalara başlıyoruz”

Turizm Meslek Birliği yasası bir ihtiyaç. Eğer biz nitelikli turist almak, turizmde üst sıralara çıkmak istiyorsak turizm sınıflandırılmasını tamamlamamız gerekiyor. Eski yasalar çağın gerisinde kaldı. Şimdi biz yarından tezi yok. Turizm STK’larını da toplayarak meslek yasasını hazırlamaya başlayalım ve bu yıl içinde Meclis’e gönderelim. Biz bu yönde çalışmalara başlıyoruz.Bu Haber 09.02.2022 - 12:23:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Meslek Yasası Nerede ?

    Zafer Cengiz 15.04.2022 - 05:42

    #BakanErsoy'un EMITT'te müjdeledigi "Turizm Meslek Yasası" 2012 Sezonuna girmek üzere olduğumuz bu kesitte, ufukta bile gözükmüyor ? #UyanTURİZM #TAG

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.