Mehmet İşler: Ukraynalılar gelemez, Rus turist sayısı 2 milyona düşer

Mehmet İşler: Ukraynalılar gelemez, Rus turist sayısı 2 milyona düşer

Savaşın etkisiyle turizmde belirsizlik sürerken turizm sektör temsilcileri son gelişmeleri değerlendirdi.


Sözcü’den Sayime Başçı’ya değerlendirmede bulunan turizmciler, hem Ukrayna’da yaşanan sıcak savaş hem de Rusya’ya gelen ağır ekonomik yaptırımlar nedeniyle hedef küçülttüklerini açıkladı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, normal şartlarda Rusya'da rezervasyon sürecinin 15 Mart sonrası başladığını ancak savaş nedeni ile şu anda önlerini göremediklerini aktardı. Bülbüloğlu, “Şu anda iptal yok çünkü çok fazla rezervasyon da yoktu. Türkiye'ye gelen Rusların yüzde 40'ı orta gelir grubu olan Ruslardı. Burada epey kayıp yaşanacağını düşünüyorum. Gelir düzey yüksek olan Rusların Türkiye'yi tercih edecekleri aşikar. Şu an hedef koymak için erken. Önümüzü görmeden tahmin zor ama Rus turist sayısı 2 milyonun altına düşmeyecektir. Ukrayna'dan bir operasyon olacağını tahmin etmiyorum” şeklinde konuştu.

Rus turistlerin ise yüzde 30'unun geleceğini kaydeden Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Savaşın iki ülke arasında bu şekilde devam etmesi halinde Ukrayna'dan bu yıl bir turist akışının olacağını sanmıyorum. Rusya'dan 2 milyon civarında turist gelir. Avrupa ülkelerine giden Rus turistler de rotasını Türkiye'ye çevirebilir” ifadelerini kullandı.

Avrupa'da ise Almanya, Hollanda, İngiltere bandında rezervasyonların iyi gittiğini kaydeden Mehmet İşler, “Avrupa'da hâlâ rezervasyon iptali yok rezervasyon akışkanlığında yavaşlama var. Orta Avrupa rezervasyonları durdu. Mülteciler Polonya'ya, Romanya'ya girdi. Onlar başka türlü şartlara hazırlanıyor şu anda” değerlendirmesini yaptı.Bu Haber 15.03.2022 - 09:38:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Salih Varlı 15.03.2022 - 07:39

    Bazı turimziler nasıl bu kadar öngörüsüz olabiliyor? Masal diyarında yaşıyorlar ve gerçekleri kabullenmek istemiyorlar. Rus turist de gelemez, çünkü ambargolar altında eziliyorlar. Geçim derdindeler. Para birimleri ve gelirleri eridi ve Rus havayolları ve Rus ekonomisi iflasın eşiğinde. Kendi ülkelerinde bile tatil yapacak imkanları kalmadı. Savaş yarın bitse bile, Rusya'nın toparlanması yıllar sürer. İki haftada yerle bir olan Ukrayna'nın toparlanması ise çok daha uzun sürer. Zengin turist sayısı, Rus turistlerin mikroskopik bir oranını oluşturuyordu. Bu iki ülke uzun bir süre saf dışı kalacak. Bunun yerine, zengin Avrupa ülkelerin turistlerine odaklanmalı ve onları Türkiye'ye çekmeli.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.