Mehmet İşler Foça'nın turizm alanı ilan edilmesini istiyor

Mehmet İşler Foça'nın turizm alanı ilan edilmesini istiyor

ETİK Başkanı Mehmet İşler, Foça’nın rant ve kirlilik tehdidi altında elden gidebileceğine dikkat çekerek “Turizm Alanı” ve “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi”(KKTGB) ilan edilmesini talep etti


Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar  Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Foça’nın rant ve kirlilik tehdidi altında elden gidebileceğine dikkat çekerek “Turizm Alanı” ve “Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi”(KKTGB) ilan edilmesini talep etti

İşler, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca Türkiye’de halen 63 adedi KTKGB olmak üzere toplam 236 adet Turizm Merkezi/KTKGB olduğunu, Foça ve çevresinin 1960’lı yılların sonlarında Türkiye'nin ilk Turizm Pilot Bölgelerinden biri olarak ilan edildiğini ancak daha sonraki yıllarda bunun askeri gerekçelerle iptal edildiğini hatırlattı.

İşler, bölgenin teşviklerin de etkisiyle Fransız Tatil Köyü başta olmak üzere çok önemli turizm yatırımları aldığını ve bu dönemdeki tesislerin bugün Antalya, Bodrum, Çeşme gibi turizm merkezlerine öncü olduğuna dikkat çekti.

İlçe turizminin çevresel ve rantsal gelişmeler dolayısıyla yok olma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu, bu nedenle yeniden Turizm Alanı/KTKGB olarak ilan edilmesini talep eden İşler, geçtiğimiz aylarda bazı bölgelerin bu kapsama alınmasını sağlayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Foça için de yetki kullanması çağrısında bulundu.

 “Türkiye’de turizmde 60 milyon turist hedefinin öncüsü Foça’dır”

İşler, uzun yıllardır bölgede turizme hizmet verdiklerini, ama son yıllardaki gelişmelerin bölgenin Turizm Alanı/KTKGB olarak ilan edilmesini gerekli kılar hale geldiğini söyledi.

Mehmet İşler; “Türkiye turizminin; 60 milyon turisti ağırlamadaki kilit kapısı ve öncüsü Foça’daki Fransız Tatil Köyü’dür. Tarihi, hatıralardaki yeri ve turizm platformundaki önemi ile çok büyük bir değerdir. Hem tanıtım, hem döviz, hem istihdam açısından Türkiye turizmi tarihinde çok önemli bir yere sahiptir. Yabancı yatırımcının gelmesinde çok önemli ve çok iyi bir örnektir. Foça, bölgeye ve Türkiye’ye onunla başlayan bir dizi iyi örnek sunmuştur.  Bir zamanlar Turizm Teşvik Bölgesi olan Foça yakın çevresindeki sanayi tesisleri, SİT ve koruma alanlarına rağmen her gün artan taleple ranta yönelik inşaat faaliyetlerinin, bunlara bağlı çevre ve gürültü kirliliklerinin etkileriyle elden gitme aşamasındadır. Bazı unsurlar Foça’yı turizme bırakmama azminde gibi görünmektedir. Bu nedenlerle Foça Turizm Alanı olarak ilan edilmelidir. Bu Foça'yı korumak için bir kalkan görevi görecektir.  Korumanın yanı sıra gelişimine büyük katkı sunacaktır. Foça’yı koruyan ve geliştiren kararlar ülke turizmi ve ekonomisine gelir olarak dönecektir. Geçtiğimiz aylarda Antalya, Giresun, Ankara ve Konya'da 4 alanı Turizm Bölgesi ile Koruma ve Gelişme Bölgesi olarak ilan eden Sayın Bakan ve Sayın Cumhurbaşkanı’ndan Foça için de yetki kullanarak böyle bir karar almalarını istiyor ve bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Foça’nın yeniden turizm bölgesi ilan edilmesi bir zorunluluk”

Foça’da 50 yıla yakın bir süredir turizm işletmeciliği ve yerel tarih araştırmaları yapan Sebahattin Karaca, Foça’nın 12 diğer merkezle birlikte 1960 yılların sonunda Turizm Pilot bölgesi olarak belirlendiğini, teşvikler ve altyapıda öncelik ve avantajlar sağlayan bu durumdan yeterince faydalanamadan askeri ihtiyaçlar nedeniyle kararın iptal edildiğini söyledi.

Karaca; “Turizm yönetimi 1960’lı yılların sonlarında Türkiye’de Başbakanlık bünyesinde müdürlük seviyesinde kurulan daha sonra bakanlık düzeyine çıkarılan bir süreç yaşamıştır. Bu süreçte Foça  ve Erdek’in de aralarında bulunduğu 13 merkez Turizm Pilot Bölgesi olarak belirlenmişti. Foça’nın turizm açısından önemi Türkiye’nin ilk Tatil Köyü’nün burada kurulmasıyla daha da iyi anlaşılmıştı. Ancak 1974 yılındaki Kıbrıs Barış Harekatı’nın sonuçları arasında bölgenin askeri amaçlarla donatılmasının gereği ortaya çıkınca Foça Turizm Pilot bölgeleri arasından çıkarıldı. Bilindiği gibi bazı askeri birlikler buraya konuşlandırıldı. Geçen yıllar içinde teşvik ve altyapı desteklerinden yararlanamasa da Foça tarihi ve doğal SİT alanları ve kültürel varlıklarıyla turizmini geliştirmeye devam etti. Ancak son yıllarda çevredeki gelişmeler Foça’nın tekrar koruma altına alınması zorunluluğunu doğurdu. İzmir kuzeyden sanayi tesislerinin, güneyden İzmir’in konut ve ikinci konut baskısının altında bunalmaya ve yok olmaya başladı. Bunun önüne geçmek ve Foça’yı tamamen kaybetmemek için yeniden Turizm Alanı ilan edilmesi, hemen devamında Koruma Amaçlı Turizm İmar Planı’nın yapılıp hayata geçirilmesi şarttır. Askeri amaçlar bahane edilmemelidir. Dünyada; askeri alanlarla turizm alanlarının yan yana olduğu birçok örnek vardır.” dedi.Bu Haber 10.08.2023 - 10:46:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.