Mehmet İşler: Çeşme Projesi siyasete kurban edilmemeli

Mehmet İşler: Çeşme Projesi siyasete kurban edilmemeli

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İşler, Çeşme Projesinin İzmir’in en önemli gündem maddesi olduğunu ve siyasete kurban edilmemesi gerektiğini söyledi.


Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler; ETİK Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Çeşme Projesi ile ilgili brifing verdi. Görsellerle desteklenmiş geniş kapsamlı bir sunum da yapan Mehmet İşler, Çeşme Projesinin özelliklerine dikkat çekti.

Ağaç ve ormana dokunmayan ekolojik bir bölge seçildiğini, yağmur sularının depolanacağını, deniz suyundan elde edilecek tatlı suyun kullanılacağını, proje sahasına fosil yakıt kullanan araçların sokulmayacağını, binaların enerjisini güneşten alacağını, kıyıların yağmalanmasının, özel mülkiyete tahsis edilmesinin ve halkın kullanımının dışında kalmasının söz konusu olmadığını, Egenin dokusuna uygun bir mimarinin tercih edildiğini, dinlenmek ile eğlenmek isteyenler arasındaki çatışmayı ortadan kaldıracak bir dizayn içerdiğini,  bünyesinde golf ve çeşitli spor sahalarını barındırdığını, proje ile sağlanacak olanakların bölgede turizmin 12 aya yayılmasını ve ilave 1 milyon turistin gelmesini sağlayacağını hatırlattı. İşler, 50 bin ilave yatakla,  İzmir’in turizm belgeli 115 bin yatağa ulaşacağını, sadece turizme değil tedarikçi ve hizmet sektörlerine de büyük bir istihdam ve kapasite artışı sağlanacağını anlattı.

İzmir turizminin önünün açılmasını istediklerini belirten Mehmet İşler şu ifadeleri kullandı:

İzmir’in en önemli gündem maddesi bizce Çeşme Projesi. İzmir bugün 65 bin yatağa sahip. Bu ülkemizdeki diğer destinasyon merkezlerindeki yatak sayılarına kıyasla çok az. Pazardan pay alabilmek için en önemli şey yatak kapasitesidir.  Çeşme Projesi bizim için 50 bin fazla yatak demektir. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı yatak sayısının toplamda 115 bin olması demektir. İzmir’in turizm pastasından daha çok pay almasını sağlayacak bu projenin siyasete kurban edilmesini istemiyoruz. Yatırımcılar, tedarikçiler,  turizmciler olarak bu projenin hayata geçmesini istiyoruz. İzmir'in halen, Basmane Meydanında ki çukur, İnciraltındaki proje, Hilton Oteli gibi turizmle ilgili mahkemelere intikal etmiş ve İzmir’e ağır bedeller ödeten birçok sıkıntısı var. Bunlara Çeşme Projesinin eklenmesini istemiyoruz. Yeter artık diyoruz. İzmir turizminin önünün açılmasını istiyoruz. Katma değer yaratacak  her türlü projenin arkasındayız. Çeşme; yenilikçi, inovatif, çevreci bir projedir. Siyaset üstü bakıyor ve bu projenin sürdürülebilirliğine inanıyoruz. ETİK olarak İzmir’in tüm dinamiklerine bu projeyi anlatmayı kendimize görev edindik.”Bu Haber 21.12.2023 - 10:48:51 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.