Mehmet Gem: Acenteler kepenk kapatma noktasına geldi

Mehmet Gem: Acenteler kepenk kapatma noktasına geldi

Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkanı Mehmet Gem, kültür turları yapan acentelerin sorunlarını dile getirdi.


Kültür turları yapan acentelerin sorunlarıyla ilgili açıklama yapan (SAYD) Başkanı Mehmet Gem artan maliyetler nedeniyle acentelerin turlarına yüzde 100’ün üzerinde zam yapmak zorunda kaldıklarını belirtti. Yakıt maliyetlerinin değişkenliği sebebi ile acentelerin tur satış rakamlarını hesaplayamadıklarını dile getiren Gem, birçok turun iptal edildiğini ve acentelerin kepenk kapatma noktasına geldiğini açıkladı.

“Acentelerin yüzde 50’si kültür turu düzenliyor”

Kültür turu yapan acentelerin can çekiştiğine dikkat çeken Gem, “Türkiye’de faaliyet gösteren seyahat acentelerinin yüzde 50’sine yakını yurtiçi kültür turları segmentinde faaliyet gösteriyor. Turizm seyahat acenteleri memleketimizi ilmek ilmek dokuyarak gelen misafirlere yurdumuzun tanıtımını yapıyorlar. Doğu Karadeniz’den Güneydoğu’ya, Marmara’dan Doğu Anadolu’ya, Batı Karadeniz’den Akdeniz’e canını dişine takarak kültür turu yapmaya çalışan turizm seyahat acenteleri can çekişmektedir. “ açıklamasında bulundu.

“Yarısı bile dolmayan turlar hızla iptal noktasına geldi”

Acentelerin artan maliyetler nedeniyle turlarında yüzde 100’ün üzerinde zam yaptığını ifade eden Gem, “Bu tür kültür turu paketleri hazırlayan acenteler son dönemde yüzde 274 yakıt, yüzde 174 enerji, yüzde 180 gıda, yüzde 84 personel zammı sebebi ile geçen senenin aynı dönemine göre turlarında yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışı yapmak zorunda kaldı.  Bu sebeple alternatif tatil paketi olan yurt içi kültür turları hareket edemez hale geldi. Geçtiğimiz senelerde kültür turlarında yakıt maliyeti yüzde 20’lerde seyrederken artık bu maliyet yüzde 50’nin üzerine çıktı. Yakıt maliyetlerinin değişkenliği sebebi ile acenteler tur satış rakamlarını hesaplayamıyor. Bu noktada yarısı bile dolmayan turlar hızla iptal noktasına geldi. “ şeklinde konuştu

“Kültür turları destinasyonlarındaki otel ve restoranlar kapanacak”

Ticari yat ve teknelere uygulanan yakıt tedariki hakkının acentelere de sağlanması gerektiğini belirten Gem, “Yüz bine yakın turizm seyahat acentesi çalışanı, rehberler, otobüsçüler, misafirleri ağırlayan oteller ve turizm tesisleri ayakta kalma mücadelesi veriyor. En büyük maliyet olan yakıt konusunda eğer hükümet vergi indirimi, ÖTV alınmaması ya da başka bir formül üretmezse çok yakın bir zamanda ülkemizin eşsiz güzellikleri öksüz kalacaktır. Hiç değilse ticari yat ve tenezzüh teknelerine uygulanan ÖTV’siz yakıt tedariki hakkı turizm seyahat acentelerine de sağlanmalı ve bu konu ile ilgili bir çalışma yapılmalı. Aksi halde kültür turları destinasyonlarındaki oteller, restoran ve tesisler kapanmaya yüz tutacak, bu turlar ile şehirlerde yaşanan ticaret hacmi bitecek, bir süre sonra münferit misafir bile alamayan müze ve ören yerleri metruk bir hale gelecektir.” İfadelerini kullandı.

“Türkiye ‘her şey dahil’ turizm cenneti haline gelecek”

Gem, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yurtiçi kültür turları departmanını kapattığını hatırlatarak, “Turizmin geleceğini en iyi gören ve konunun farkında olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yurtiçi kültür turları departmanını kapattı. Amir kişi bile kendi şirketinde bu departmanı kapattığına göre konunun ne kadar acil ve vahim bir konumda olduğu muhakkak. Bu durumda ya acentelere can suyu sunulacak ya da ülkemiz Kuşadası ile Alanya arasında her şey dahil, yerli ve yabancıya otel hizmeti veren ‘turizm cenneti’ haline gelecek.” dedi.

“Böyle giderse acenteler kepenk kapatmak zorunda kalacak”

Türkiye’de turizmin deniz, kum güneşten ibaret olmadığını belirten Gem “Türkiye’de turizm sadece deniz kum ve güneşten ibaret değil.  Göbeklitepe’den Akdamar Adası’na, Sümela Manastırı’ndan Kapadokya’ya, Selimiye Camii’nden Ani‘ye muhteşem güzelliklerimizi yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunamayacaksak ve acentelerimiz kepenk kapatmaya mecbur bırakılacaksa bu ülkede turizmin kadük kalacağı kesindir. Seçim yöneticilerimizin.  Ya can suyu, ya çorak toprakta hububat.” açıklamasında bulundu.Bu Haber 01.07.2022 - 13:55:48 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.