Mehmet Cengiz’in yapacağı otelle ilgili dikkat çeken karar

Mehmet Cengiz’in yapacağı otelle ilgili dikkat çeken karar

Cengiz Holding’in Bodrum’un Göl Mahallesinde yer alan Cennet Koyu’na yapacağı otel projesi ÇED’in dışına çıkarıldı.


Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, iş adamı Mehmet Cengiz’in 2'nci derece doğal SiT ve 3'üncü derece arkeolojik SİT'e alanına yapacağı otel başvurusu için ÇED gerekli değildir kararı verdi.

Egedesonsöz’den Mehmet Ud’un haberine göre Cengiz Holding, yaklaşık 258 milyon liraya mal olacak proje kapsamında 179 bin 912 metrekare büyüklündeki 306 ada 1 parsele 116 kişi kapasiteli 58 adet villa/apart inşa edecek. Proje alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda ormanlık alanda yer alırken ayrıca tesis, "Doğal Sit Alanı", "Önemli Doğa Alanı" ve "Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi/Turizm Merkezi" planlı alanda bulunuyor.

Cennet Koyu

Arazi 2012 yılında Bodrumbir isimli şirkete satıldı

Maliye Hazinesi'ne aitken, 2010 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu kararı ile özelleştirme kapsamına alınan parsel yeni imar planı hazırlanarak satışa çıkarılmıştı. 2012 yılında yapılan satışta parseli Bodrumbir isimli şirket almıştı. Daha sonra Cengiz İnşaat, Bodrumbir isimli şirketi satın alarak taşınmazı da kendi bünyesine geçirdi. Özelleştirme öncesinde Bodrumlu bazı vatandaşlar Osmanlı tapusundan kaynaklı olarak arazide hak iddia ederek dava açmıştı ancak Kadastro Mahkemesinde görülen bu dava, Hazine lehine kesinleşmiş ve arazi, bu dava sonucunda Hazine adına tescil edilmişti.

Cengiz Holding: Danıştay kararı şirketimizi etkilemiyor

Cengiz Holding tarafından 21 Temmuz 2022 tarihinde yapılan açıklamada ise gündeme gelen Danıştay kararları ile ilgili "Kamuoyunda son dönemde yer alan paylaşımların aksine şu anda bu konu hakkında Danıştay'da devam eden herhangi bir dava bulunmamaktadır. Özelleştirme ihalesinin iptaline ilişkin olarak taşınmazın Alıcı'ya devrinden çok sonra verilmiş olan Danıştay kararı, hukuken Şirketimizin parseldeki mülkiyet hakkını etkilememektedir." ifadeleri kullanılmıştı.Bu Haber 07.12.2022 - 11:11:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.