Mehmet Aygün'den otelcilere: Önce oynayacağınız ligi seçeceksiniz!

Mehmet Aygün'den otelcilere: Önce oynayacağınız ligi seçeceksiniz!
Titanic Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, ülke turizmi ve Titanic'in yeni yatırım planları ile ilgili TurizmGüncel'e açıklamalarda bulundu. Titanic'in 4 yeni otel için çalışma yürüttüğünü kaydeden Aygün, ''Burada seçeceğiniz lig önemli. Şampiyonlar Ligini mi, Süper Ligi mi, Amatör Ligi mi yoksa PTT Ligini mi, seçeceğiniz konusunda tercih yapacaksınız.'' dedi.


TurizmGüncel

2018 yılında 2015 seviyesine yakın bir sezon geçirileceğini belirten Mehmet Aygün, ''Başka ülkelere giden Avrupalıların Türkiye'deki kaliteyi ve servisi bulamamaları şu anda bizim lehimize dönmüş durumda.'' dedi.''TURİST GERİ DÖNDÜ DİYE ŞIMARMAMALIYIZ''

''Turist geri döndü diye şımarmadan işimizi çok iyi bir şekilde yapmamız lazım'' diyen Mehmet Aygün, bundan sonraki hedefin gelen turiste daha iyi hizmet verme, kaliteliyi arttırma ve daha kaliteli turisti Türkiye'ye çekmek olduğunu ifade etti.

Bundan sonra fiyatların yükselmesi gerektiğine işaret eden Aygün, ''Fiyat arttırmanın koşulları oluştu mu?'' şeklinde soruya ise şu yanıtı verdi:

''FİYATLARIMIZI YÜZDE 35 CİVARINDA ARTTIRDIK''

Tam istediğimiz noktada olmasa da bir nebze yükseldi. Fiyatı nasıl yükseltirsiniz? Otelinize gelen ön rezervasyonla doluluklar yükselirse bu durum fiyata yansır. Müşteri arama derdine düşmezsiniz. Bu sene fiyatlar bir nebze de olsa yükseldi. Bizim grupta mesela fiyatlar geçen yıla nazaran yüzde 35 civarında artmış durumda. Ancak hala 2014-2015 rakamlarının gerisindeyiz.

Titanic Grubu'nun şu anda faal olan 12 otelinin bulunduğunu kaydeden Mehmet Aygün, şirket olarak yeni yatırımlara giriştiklerinin bilgisini de verdi. Aygün, yeni yatırımlar konusunda şu bilgileri paylaştı:

DÖRT OTEL DAHA YOLDA

Şu anda Hamburg'da inşa ettiğimiz iki otelimiz var. Belek'te inşa edeceğimiz 800 yataklı golf oteli var. O da proje aşamasında. Bunlarla birlikte otel sayımız 14-15 otele çıkacak. İstanbul'da ise şu anda 265 odalı Titanic Downtown'u yapıyoruz.

Her bir yatırım 50 milyon dolar, 100 milyon dolar. Golf otelini mesela 100 milyon dolardan aşağı yapamazsınız. Hamburg'daki oteller de hakeza...

Titanic'in resort, şehir ve golf otellerinin bulunduğunu anımsatan Mehmet Aygün, bunun dışında yayla turizmi, sağlık turizmi, kış turizmi gibi alanlarla ilgili de planlarının olduğunu söyledi. Aygün, ''Mesela Bodrum sezonluk bir otel. Kışın personeli askıya almaktansa, kış oteline transfer etmek lazım. Bu şekilde düşüncelerimiz var.'' dedi.

''BUNLAR DENENDİ...''

Otellerde klinik açılmasına ilişkin taleplerin olduğunu hatırlattığımız Aygün, ''Bunlar denendi ve pek tutmadı. Biz elimizden geldiği kadar resort oteli kalmaya çalışıyoruz. Yüksek sezonda resort oteli iyi satamıyorsanız, para kazanmanız mümkün değil. Biz de resort turizmini kış aylarında kongre, futbol, golf gibi spor turizmiyle tamamlayarak çalışanların işlerine devam etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Ama bu işin lokomotifi resort ve yaz sezonu'' değerlendirmesinde bulundu.

''AYAKTA KALDIK, PARA DA KAZANDIK''

Türkiye'de yeniden otel yapma koşullarının oluşup oluşmadığı konusunda da değerlendirme yapan Aygün, ''İşini iyi yapana her zaman ekmek var. İşinizi iyi yapacak, iyi satacaksınız. İşinizi iyi yapmıyorsanız, eliniz işte gözünüz oynaştaysa bu iş olmaz. Biz krizde de ayakta kaldık, para kazandık. Neden? Çünkü işimizi seviyoruz ve iyi yapıyoruz. Biz bir aile şirketiyiz. Her birimiz işin başında 18 saatten aşağı çalışmıyoruz. Biz işimizi takip ediyoruz.'' dedi.

Turizm sektörü söz konusu olduğunda terörden ziyade politik sorunlardan bahsedilebileceğini ifade eden Mehmet Aygün, ''Avrupalı'nın iki yıl boyunca gelmeme nedeni politiktir. Yoksa biz Avrupalı'ya ne yaptık.'' dedi.

''SEÇECEĞİNİZ LİG ÖNEMLİ''

Turizm sektöründe işini iyi yapmayanların ligden düştüğünü söyleyen Mehmet Aygün, ''Bugün 15 dolara 5 yıldızlı otel var diyorlar. Neden böyle? Arz-talep dengesini doğru kuramadığı için böyle. Ne yapsın adam, bir kere girmiş bu işin içine. Burada seçeceğiniz lig önemli. Şampiyonlar Ligini mi, Süper Ligi mi, Amatör Ligi mi, PTT Ligi mi, Amatör Lig mi seçeceğiniz konusunda tercih yapacaksınız. Bu sektörde hepsi var... Otelcilikte zaten önce rakibinizi seçersiniz. O otelin fiyatı kaç para, 10 lira. Ben, piyasadan pay almak için ilk olarak 8 lira fiyat çıkarım. Servisinizi iyi yapıyorsanız fiyatını 10 liraya, 11 liraya çıkıyor. Ancak rakip seçtiğiniz otel bu işi iyi yapamıyorsa 10 lirada kalmaya devam ediyor.'' şeklinde konuştu.

''AVRUPALI TAKIMLAR YİNE GELECEK''

2018'den önceki iki yıl boyunca hem Rus hem de Avrupa futbol takımlarının Türkiye'ye gelmediğini hatırlatan Mehmet Aygün, bundan sonrası için ise şu beklentileri dile getirdi:

Şimdi çok iyi. Golf de güzel gidiyor. Bu durumda en çok yara alan golftü. 50 bin kişi oynatan saha 20 bin kişiye düşmüştü. 2018'de eski rakamlar yakalanmasa da 2019'da yakalanacaktır.

Takımlar da gelmeye başlayacaklar. Eskiden Bremen, Stuttgart, Hannover gibi takımlar geliyordu. Yine gelecekler. Görüşmeler başladı. Bir şey olmazsa hepsi gelecektir.

Golf sezonu ekim-kasımda başlayacak. Futbol zaten ocak başından itibaren geliyor. Şu anda gelen rezervasyonlar iyi. Gelmemeleri için bir neden yok zaten. Bu ülkedeki otel ve servis kalitesi hangi ülkele de var?

''PAZARLAMA, PAZARLAMA, PAZARLAMA...''

İstanbul turizminin son iki yılda büyük yara aldığını belirten Mehmet Aygün, ''130 euro olan ortalama fiyatımız 50-60 euroya düştü. Doluluklar da çok düştü. Son iki yılda İstanbul'a yapılan yatak sayısı çok fazlaydı. Şu anda İkitelli'de açılmayı bekleyen kaç tane otel var... İstanbul'da fiyatların artabilmesi için talebin artması gerekiyor. Bakıyorsunuz Berlin'e 35 milyon turist gidiyor. İstanbul daha şurada birkaç sene evvel 7.5 milyon turist sayısına ulaştı. Her şey pazarlamadan geçiyor, pazarlama, pazarlama, pazarlama...'' ifadelerini kullandı.

Peki şehir oteli mi, yoksa resort oteli mi daha karlı? Aygün soruya şu yanıtı verdi:

''Şehir oteli ayrı, resort ayrı. Biz hala babadan kalma hesabı yaparız; gelirleri üste, giderleri alta yazar çıkarırız ve geriye ne kaldığına bakarız. Otel kendini döndürüyor mu, borçlarını ödeyebiliyor mu diye bakarız.

Mesela 500 odalı bir şehir otelini 150 kişiyle döndürebilirsiniz ama bir resort otelinde bu sayı 600'a kadar çıkıyor. Resort otel hep hareketlidir. Bu ayrı bir segment.''

''UYGUN KOŞULLARDA HER PROJEDE VARIZ''

Mehmet Aygün, kış oteli düşünüp düşünmedikleri şeklindeki soruya ise, ''Kendi kendini ödeyen, fizibilitesi iyi yapılmış otel nerede olursa olsun ilgileniriz. Kasamızda paramız yok. Yatırım için gidip bankadan kredi alıyoruz. Bu, önce faizi, sonra da ana parayı ödeyeceksin demektir. Şu anda yükelen faizler ve kurlar yatırımları etkiliyor. Mesela biz şu anda Bodrum'da iç piyasaya çalışıyoruz. Hadi bakalım çık işin içinden. Yüzde 80 iç piyasa.'' yanıtını verdi.

İnşaatlar da olduğunda Titanic Geubundaki çalışan sayısının 8-10 bine kadar çıktığını dile getiren Mehmet Aygün, otel çalışanlarının sayısının ise 6 bine yaklaştığını ifade etti.Bu Haber 05.06.2018 - 16:21:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • esra wellington - 06.06.2018 - 10:16

    İyi bir analiz. Herkesin anlayabileceği bir dil. Tercih bu işi ne kadar kaliteli yapmak istediğinize bağlı.. Her şey açık ve net.Teşekkürler

  • Murat Atsever - 05.06.2018 - 08:21

    Çok doğru bir başlık olmuş. Kısaca bulunacağınız segmenti iyi belirlemek gerekir. Ben en üst olacağım dedikten sonra eğer kaçak güreşmek olmaz. Tebrikler Kaptan.!

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.