Medinskiy ve Kurtulmuş '2019 Türkiye-Rusya Turizm Yılı' için bir araya geldi

Medinskiy ve Kurtulmuş '2019 Türkiye-Rusya Turizm Yılı' için bir araya geldi
Rusya Fderasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı 2. Ortak Çalışma Grubu Toplantısı için İstanbul'da bir araya geldi.


Sputnik'te yer alan habere göre, Vladimir Putin ile Recep Tayyip Erdoğan'ın Moskova'da düzenlendiği Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısında iki ülke kültür bakanları tarafından imzalanan 2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı Niyet Bildirgesine ilişkin ikinci toplantı Çırağan Sarayı'nda yapıldı.İki bakanın başkanlığında bir araya gelen heyetler, 2019'da yapılması planlanan kültür ve sanat etkinlikleri ele aldı.

TÜRK-RUS ORTAK FİLM PROJELERİ KONUŞULDU

Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, iki gün süren çalışma grubu toplantılarının oldukça verimli geçtiğini söyledi. Müzelerden tiyatrolara, operadan sinemaya birçok konunun değerlendirildiğini aktaran Bakan Kurtulmuş, “Türk film endüstrisiyle Rus film endüstrisi arasında ortak projelerin geliştirilmesi konusunda oldukça verimli görüşmelerimiz oldu” dedi.

İKİ ÜLKENİN KARŞILIKLI TANITIMI İÇİN ÇOK SAYIDA ETKİNLİK YAPILACAK

Son zamanlarda Rusya ile Türkiye arasında birçok alanda ikili ilişkileri fevkalade verimli ve faydalı bir şekilde sürdüğünü ifade eden Kurtulmuş, şunları söyledi: “Rusya ile siyasi bakımdan, enerji alanında, ekonominin diğer alanlarında birçok alanda yakın iş birliği çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu çerçevede kültür alanında da iki ülke arasındaki ortak projelerle, yakın çalışma dönemine girmiş bulunuyoruz. 2019 yılını da önemli bir fırsat olarak değerlendireceğiz. Hem Türk kültürünün Rusya’da daha iyi tanıtılması hem de Rus kültürünün Türkiye’de daha iyi tanıtılması için çok sayıda etkinliği icra edeceğiz. İlki Bolşoy Tiyatrosu’nda yapılacak olan büyük bir etkinlikle karşılıklı kültür ve turizm yılı başlayacak. Rusya’nın farklı şehirlerini kapsayan 50’nin üzerinde farklı kültürel etkinlikle önümüzdeki yılı çok verimli bir şekilde geçireceğiz. Türkiye ve Rusya arasında kültür alanında yakınlaşmanın her iki ülkenin siyasi konumlar bakımından da birbirine daha yakın bir noktaya gelmeleri için katkı sağlayacağından şüphemiz yoktur.”

MEDİNSKİY: SONBAHARDA TEKRAR BİR ARAYA GELECEĞİZ

Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ise sinema şirketleri ve dergilerin temsilcileriyle fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, "Önümüzdeki sonbaharda St. Petersburg Kültür Forumu'nda tekrar bir araya geleceğiz. 2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür Turizm yılı nihai programımızı belirleyeceğiz. Bunun içinde pek çok etkinlik olacak. Tamsayısı henüz belirlenmedi ama en önemlisi bir kerelik bir etkinlik olmayacak. Sürekli olarak ilişkilerimiz sürecek.” şeklinde konuştu.

Basın toplantısının ardından, “Yükselişe Doğru” isimli Rusya yapımı sinema filminin gösterimi yapıldı.


Bu Haber 28.04.2018 - 12:28:32 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.