Maya Lomidze açıkladı: 2020'de Rusya seyahat pazarını neler bekliyor?

Maya Lomidze açıkladı: 2020'de Rusya seyahat pazarını neler bekliyor?
Rus Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü Maya Lomidze, 2020'de Rusya pazarını nelerin beklediğine ve talebin nasıl şekilleneceğine yönelik açıklamalar yaptı.

TurizmGüncel – Dış Haberler

‘’2019, küresel seyahat pazarında bir dönüm noktası oldu’’

2020 sezonuna ilişkin değerlendirmeler yapmak amacıyla bir basın toplantısı düzenleyen ATOR İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, dünyanın en en eski tur operatörü Thomas Cook'un iflas etmesi nedeniyle 2019'un seyahat pazarı açısından bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. Thomas Cook'un iflasının Rusya'yı direkt etkilemediğini kaydeden Lomidze, ancak iflas sonrası tur operatörlüğü pazarının ciddi zorluklarla karşılaştığını ve bundan Rusya'nın da etkilendiğini ifade etti. Lomidze, insanların artık tatile gitmek için tur operatörlerini kullanıp kullanmamayı sorgular hale geldiğini ve bunun da tur operatörlerinin eskisi kadar etkili olmadığını gösterdiğini ileri sürdü.

‘’Standart paket turlar bir kesim için artık ilginç değil’’

''Dünya seyahat pazarı değişmek zorunda ve Rusya da bundan azade değil. İletişim araçları ve teknoloji seyahat pazarında giderek daha önemli bir rol oynuyor ve klasik turlar da bu nedenle değişiyor.'' diyen Maya Lomidze, standart paket tur şemasının yeterince etkili olmadığını ve tüketicilerin bazı kesimleri için artık ilginç olmadığını belirterek, ''bu kesim giderek büyüyecek.'' dedi.

‘’Daha iyi paketlere daha fazla ödemeye hazırlar’’

Turist tercihlerinde iki ana doğrultu olduğunu kaydeden Lomidze, ''Turistlerin bir kısmı kendi rezervasyonunu yapmak istiyor. Bir kısmı ise tur operatörlerini kullanmak istiyor ancak basit ve standart paketler almak istemiyor. Profesyonellere güvenmeye, daha iyi paketlere daha fazla ödemeye hazırlar.'' diye konuştu.

2020'nin seyahat trendleri: Klasik HD turlar

ATOR Başkanı Maya Lomidze'ye göre 2020'de seyahat pazarını üç temel doğrultu belirleyecek. Bunlardan ilki, Türkiye, Yunanistan ve Tayland gibi ülkelerde sunulan klasik her şey dahil kitle turizmi.

Bu segmentte belirleyici olan nokta bütçeli tatiller olacak. Bu segmentte yolcu sayısında artış bekleniyor ancak bu artış 2017 veya 2018'deki kadar büyük olmayacak.

Kitle turizminin dışına kalan paket turlar

2020 sezonunu belirleyecek ikinci doğrultu ise kitle turizminin dışında sunulan paket turlar. Giderek artan sayıda turist, tarifeli uçuşlarla yapılan pahalı paket turlara katılıyor. Maya Lomidze, ''Burada fiyatı kitle turizminin üstünde veya biraz üstünde tutarken, talebin kişiselleştirilmesinden bahsediyoruz. Bütün büyük tur operatörleri bu trendden bahsediyor. Bu trenddeki yükseliş, GDS'ler (Küresel Dağıtım Sistemi) üzerinden daha fazla ürünün oluşturulacağı anlamına geliyor.'' ifadelerini kullandı.

Online rezervasyonların giderek arttığını kaydeden ATOR İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, gerek dinamik paket sitelerinden gerekse tur operatörlerinin web sitelerinden online paket tur alanların sayısının artmaya devam edeceğini belitti.

‘’Talep, fiyat eksenli olarak yeniden şekilleniyor’’

Maya Lomidze, 2020'de Rusya'da trendi belirleyen üçüncü doğrultunun ise talebin yeniden fiyat eksenli olarak şekillenmesi olduğunu söyledi. Lomidze, fiyat eksenli talep arttıkça, pahalı ve egzotik destinasyonların kan kaybedeceğini savundu. Lomidze, ''Burada kişi başı 500 bin veya 700 bin rublelik turlardan bahsetmiyoruz, orada her şey stabil. Bu segmente olan talep 2020'de de değişmeyecek. Bütçeli tatil segmentindeki talep hızla artıyor ve bu da orta segment talebi olumsuz etkiliyor.'' şeklinde konuştu.

‘’Fiyatlar yükselse bile Türkiye’deki fiyat-kalite dengesi Rus turist için optimal’’

2020'de destinasyonlara göre talebin nasıl şekilleneceği ile ilgili de değerlendirme yapan Maya Lomidze, Türkiye'de hayata geçirilen konaklama vergisinin talebe olumsuz yansımayacağını söyledi. Türkiye'de fiyatların 2019'da da arttığını ancak bunun turist artışını etkilemediğini kaydeden Lomidze, bu nedenle konaklama vergisi nedeniyle fiyatta meydana gelecek küçük artışların talebe olumsuz yansımayacağını savundu. Lomidze, ''Eğer Türkiye fiyatları iki kat arttırırsa, talep değişmeye başlayacaktır. Geçen yıldaki gibi, fiyatlardaki yüzde 5-15 bandındaki oynamalar Türkiye için önemli değil. Fiyatlar yükselse bile, Türkiye'deki fiyat-kalite dengesi Rus turist için optimal.'' ifadelerini kullandı.

Maya Lomidze İspanya’ya dikkat çekti

2020 yılında Türkiye'nin Rusya pazarında liderliği kaybedebileceğine dair herhangi bir işaretin olmadığını belirten ATOR İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, ''Mısır Türkiye ile rekabet edebilirdi ancak Rusya'dan oraya dönük bir kitlesel turizm yok. Mısır'a charter uçuş yapılması hala yasak. Türkiye'ye rakip destinasyonlar arasında bunu parçalayan tek ülke İspanya. İspanya'ya bu yıl giden Rus turist sayısı 1.3 milyon olacak. Bu açıdan İspanya, Türkiye'nin ardından en çok turist alan ikinci Akdeniz ülkesi.'' değerlendirmesinde bulundu.Bu Haber 26.12.2019 - 08:07:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Turgay ari - 27.12.2019 - 09:30

    Arkadaşlar sektörün sesi dediğimiz ve ilgiyle takip ettiğimiz bir haber organımızsınız ne olur olur yayımdan önce metin kontrollerini yapın bu kadarmı yazım hatası olur anlamadım gitti!!!!

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.