Marriott'tan OTA'ları kızdıracak hamle: Komisyonları düşüreceğiz!

Marriott'tan OTA'ları kızdıracak hamle: Komisyonları düşüreceğiz!
2016 yılında Starwood'u aldıktan sonra dünyanın en büyük konaklama şirketine dönüşen Marriott, online seyahat acentelerine ödediği komisyonu düşüreceğini açıkladı.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Marriott International CEO'su Arne Sorenson, online acentelere ödedikleri komisyonu düşürmeyi planladıklarını açıkladı. Basın toplantısında konuşan Sorenson, online seyahat acentelerine (OTA) ödedikleri komisyon miktarını yeniden müzakere edeceklerini açıkladı.MARRIOTT'UN ELİ OTA'LAR KARŞISINDA GÜÇLÜ

Öte taraftan Starwood'u satın aldıktan sonra dünyanın en büyük konaklama şirketine dönüşen Marriott Grubu'nun OTA'lar karşısında elinin giderek kuvvetlendiği ve şirketin atacağı bu adımın online acentelere zarar vereceği değerlendirmesi yapılıyor.

OTA'LARA YÜZDE 10 ÖDÜYOR

Marriott, toplam rezervasyonlarının yüzde 12'sini oluşturan online kanallara yüzde 10 civarında komisyon ödüyor. Marriott'un aldığı rezervasyonların çok büyük çoğunluğunun kendi kanalları üzerinden geldiği belirtiliyor.

TOPLANTI GRUPLARININ KOMİSYONUNU YÜZDE 7'YE DÜŞÜRMÜŞTÜ

Ocak ayında bir açıklama yapan Marriott, toplantı grupları getiren acentelere ödediği komisyonu yüde 10'dan yüzde 7'ye düşürdüğünü açıklamıştı. Marriott'u takip eden Hilton da, komisyonları aynı seviyeye çekmişti.

İLK HEDEF EXPEDIA

Marriott'un yeni hedefinde ise OTA'lar bulunuyor. Dağıtım kanalı maliyetlerini düşürmeyi planlayan Marriott, komisyon oranlarının düşürülmesi müzakeresinde ilk hedefin Expedia olduğunu açıkladı. CEO Arne Sorenson, ''Kesinlikle daha az komisyon ödemek istiyoruz. Expedia ile yapacağımız görüşmenin nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz.'' açıklamasında bulundu.

Bu Haber 05.04.2018 - 13:51:50 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.