Marmara Adası’nda 80 hektar alan kül oldu

Marmara Adası’nda 80 hektar alan kül oldu

Balıkesir’in turistik Marmara Adası’nda çıkan yangında, çıkan orman yangınında 80 hektar alan küle döndü. Yangında 100 hayvan telef olurken, 30 kişi de dumandan etkilendi.


Balıkesir’in Marmara Adası’da öğlen saatlerinde çıkan ve 11 saat süren yangında 80 hektar alan küle döndü. 4 helikopter, 50 itfaiye aracı ve arazöz ile 100 itfaiye eri 200 gönüllünün katılımıyla müdahale edilen yangın 11 saat sonra kontrol altına alınabildi.

Adadaki çamlık alanda çıkan ve ilk etapta kontrol altına alınan yangının, daha sonra rüzgarın yön değiştirmesiyle tekrar başladığı ve yerleşim yerlerin tehdit ettiği, vatandaşların kendi imkanlarıyla evlerini boşalttığı öğrenildi.

Yangının, bölgede yaşayan bir kişinin bahçesindeki kuru otları toplayıp yakması nedeniyle çıktığı örenildi. Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy “2 aydır yağmurun yağmadığı yerde bir vatandaşımızın bahçesini temizlediği sırada otları bir bölgeye toplayarak yakması sonucu çıkan kıvılcımla başlayan yangın olumsuz hava koşulları sebebiyle kısa sürede 6 bölgeye sıçradı. Kozalakların el bombası gibi patlaması sebebiyle yangın kontrol altına alınamaz bir hale geldi. Eğer devletin imkanları olmasaydı bugün ada yoktu. Böyle bir afet geçirdik” diye konuştu.

Yangının ilçe merkezine kadar ulaştığı ve 5 evin yandığı bildirildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise açıklamasında, sürekli yön değiştiren rüzgar nedeniyle dumanların kimi zaman adanın üstüne, kimi zaman denizin üstüne gelerek insanların hayatını etkilediğini söyledi. Yılmaz, ‘’Yangından ziyade var olan duman adanın üstünü kapladığı için insanların nefes almasını zaman zaman engelliyor ve bundan dolayı insanlarda panik havası var.” şeklinde konuştu.Bu Haber 14.08.2019 - 12:06:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.