Maritur Turizm’e 2,3 milyon lira para cezası

Maritur Turizm’e 2,3 milyon lira para cezası
İmara aykırı unsurlar bulunduğu gerekçesiyle Alanya Belediye’si tarafından 2 milyon 323 bin lira idari para cezası verilen otelin yatırımcı şirketinden açıklama geldi.


Alanya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 3 yıldızlı otel inşaatında ruhsata aykırı imalatlar yapıldığı gerekçesiyle 2 milyon 323 bin lira idari para cezası verilen Maritur Turizm, konuyla ilgili açıklama yaptı. Payallar mahallesindeki otel inşaatının gerekli izinler alınarak başlatıldığını ileri süren Maritur Turizm, açıklamasında şu noktaların altını çizdi:

‘’ÇED raporu için gereken sürede zaman kaybetmemek için...’’

İnşaatın başladığı zaman diliminde Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ÇED raporu için gereken sürede zaman kaybetmemek için Alanya Belediyesi’nin de gözetiminde 3 yıldızlı otel inşaatı olarak başlanmasına karşın, ÇED raporunun gelmesine müteakip ilgili bakanlıktan 5 yıldızlı sınıfı ve 158 oda kapasiteli Turizm Yatırım Belgesi alınmış ve devamında belediyeden tadilat projesi onay talebinde bulunulmuştur.

‘’Belediyenin bilgisi dahilinde’’

Ancak yasalar çerçevesinde talep ettiğimiz tadilat projesi onay talebimize belediyeden olumlu ya da olumsuz yanıtsız gelmemesinin yanında, sebebini anlayamadığımız sebebini anlayamadığımız şekilde, neredeyse tamamı bitmiş otel inşaatımız belediye görevlilerince mühürlenmiş ve akabinde belediye encümenince idari para cezası tahakkuk ettirilmiştir. Eksik olduğu belirtilen hususlar belediyenin bilgisi dahilinde gerçekleşmiştir. Esas olarak hukuka aykırı herhangi bir işlem tesis edilmemiştir. Buna karşın, şirketimizin talep etmiş olduğu tadilat projesi onay talebine herhangi bir yanıt verilmemesi de tarafımızca manidar karşılanmıştır.

‘’Yasal girişim başlattık’’

Sonuç itibarı ile, haksız ve hukuka aykırı bir şekilde icra edilen inşaat durdurma ve idari para cezası tahakkuk ettirme ile ilgili yasal girişimlerimizi başlattığımızı, yargının vereceği karara saygılı olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.’’Bu Haber 09.12.2020 - 11:30:17 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.