Mardin'in silüeti için 240 yapı yıkılacak

Mardin'in silüeti için 240 yapı yıkılacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mardin'de silüeti bozan 240 yapıyı yıkacak. Söz konusu yıkım için Valiliğe ödenek de gönderildi.

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Mardin'in silüetinin ortaya çıkarılabilmesi için 240 yapının yıkılacağı belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, yıkım için Mardin Valiliği'ne 10 milyon lira ödenek gönderdiği kaydedildi.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş: Yoğun bir çalışma başlattık

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, tarihi dokuların siluetini bozan görüntülerin ortadan kaldırılması için yoğun bir çalışma başlattıklarını söyledi. Tarihi yapıların her açıdan daha iyi görünmesi ve kentin tüm inceliklerini ortaya çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Demirtaş, "Ülkemizin en önemli turizm şehirlerinden birisi olan Mardinimizi, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini cezbedecek ve turizm potansiyelini her geçen gün katlayan bir şehir statüsüne getirmek için çalışmalarımız aralıksız devam edecek" dedi.

Mehmet Beşir Güneş: Görüntü kirliliğine son verilecek

Mardin Değerlerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Beşir Güneş ise yıkımın ardından kentin gerçek siluetine kavuşacağına dikkat çekti. Amerika'nın Sesi'ne konuşan Güneş, “Mardin'in siluetini bozan 240 yapı yıkılıp, altında ya da çevresindeki görüntü kirliliğine son verilecek ve o eski yapının güzelliği ortaya çıkacak. 2012'den bu yana, her yıl 2 milyondan fazla turist gelmeye başladı. Pandemiden hemen sonra bu sayı 5-6 milyona ulaştı. Bunların en büyük şikayetleri göz önünde bulundurularak, yeni yapıların ortadan kaldırılması, yeni turistlerin gelmesine vesile olacak. Bu yapılar yıkıldıktan sonra Mardin’in gerçek silueti ortaya çıkacak ve açık hava müzesi görünümünü alacak. Bu da turizmin daha fazla canlanmasına vesile olacaktır. Bundan Mardin esnafı da faydalanacaktır. Bazı eski yapılar var, bunların terasları kafe ya da apart otel olarak kullanılıyor. Burada turizm daha da canlanacak. Hem oteller hem restoranlar bundan faydalanacak, hediyelik eşya satanlar faydalanacak. Bu da ekonomik canlanmayı beraberinde getirecek” diye konuştu.

Doğan Şan: Çok pis, ucube, girilmeyen yerler var

TÜRSAB Güneydoğu Anadolu Bölge Temsil Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Turizmci Doğan Şan da, yıkımın turizmi canlandıracağını savunanlardan. VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Şan, kentin çehresinin değişeceğini düşünüyor. Şan, “O ucube yapılar yıkılıp, yerine Mardin'e özgü yapılar yapıldığı zaman çok fark edecek. Eski Mardin'in bir tane caddesi var. Herkes kenti o caddeden ibaret biliyor ama arka sokaklarına gittiğinizde çok pis, ucube, girilemeyen yerler var. Bu olduğunda en azından alternatif olacak ve insanlar o bölgeleri de ziyaret edecekler. Turizme de faydası olacak tabii. Ekonomik döngüyü de arttırır. O yapılar Muhtemelen hepsi işletmelere açılacaktır” diye konuştu.

Kentin tarihi kesimindeki bazı yapıların yıkımı için 2009 yılında da bir proje hayata geçirildi. Kentsel İyileştirme Kapsamında Avrupa Birliği Kalkınma Fonu'na sunulan ve onaylanan proje kapsamında 2 bin 500 beton bina yıkılacaktı. 6 Milyon Euro fon ayrılan projede 2010 yılına kadar sadece 40 bina yıkılmıştı. Proje daha sonra durmuştu.

Yeni proje kapsamında Birinci Cadde üzerinde yer alan tarihi binaların üzerine daha önce yapılan beton binalar tek tek yıkılacak. Yıkımın önümüzdeki hafta başlanması planlanıyor.Bu Haber 11.01.2021 - 09:53:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • Mert müldür 09.06.2021 - 12:51

    Sadece arka sokaklarmi 1 caddede yüzlerce var özellikle olgunlaşma enstitüsünden ulu camiyi gördüğünüz yerden kaderine terkedilmiş bir bina var minareyi ve caminin kubbesini kapatıyor.her kefenin üzerine bir kat eklenti yapılmış

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.