Mahkeme, Kervansaray otelleri ile ilgili davada kararını verdi

Mahkeme, Kervansaray otelleri ile ilgili davada kararını verdi
Kervansaray otellerini de bünyesinde bulunduran Kervansaray Yatırım Holding AŞ'nin feshi talebiyle açılan davada mahkeme ret kararı verdi.


YATIRICILARDAN ŞİRKETE AĞIR SUÇLAMALAR

Borsaya açık olan Kervansaray Yatırım Holding AŞ'nin 151 yatırımcısı, eylül ayında 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne dilekçe vererek şirketin feshini istemişti. Kervansaray Holding'e karşı yatırımcılar, ''şirketin borsaya açılmış olmasına rağmen aile şirketi mantığı ile yönetildiği, çoğunluk hissedarları tarafından usulsüzlük ve yolsuzlar yapıldığı; şirketin mal varlığı ve parasının şahsi amaçlar için kullandığı, giderlerin abartılarak kârın düşük gösterilip son 5 yıldır bilançoda yapılan hilelerle sürekli zarar yazıldığı; otel gelirlerinin şirkete ait banka hesaplarında tutulması gerekirken kayıt altına alınmadan başka hesaplara aktarıldığı, bu yolla şirketin içinin boşaltıldığı; şirket gelirleri ve kullanılan kredilerin eski yönetim kurulu başkanı Selim Sayılgan tarafından farklı yere aktarıldığı, aynı yöntemin ablası Zeynep Tümer döneminde de devam ettiği'' şeklinde ağır suçlamalarda bulunmuştu.

''YASAL ŞARTLAR OLUŞMDIĞINDAN...''

Davaya bakan mahkeme, ''Dosya kapsamı, mevcut delil durumu, davanın vasıfa ve mahiyeti ve talebin yargılamayı gerektirmesi ve ayrıca medeni kanunun aradığı anlamda organsızlık halinin somut olayda gerçekleşmemesi nedeni ile gerek yönetim kayyumu gerekse denetim kayyumu atanmasına yönelik davacı tarafın ihtiyati tedbir talebinin HMK 389 ve müteakip maddeleri gereğince yaklaşık ispat ölçülerinde yasal şartları da oluşmadığından reddine'' karar verdi.

Davacı tarafa, her bir davacı yönünden hisselerin miktarı ile hisselerin edinim tarihlerini gösterir bilgi ve belgeleri ibraz etmeleri için 6 haftalık süre veren mahkeme, sair hususların bilahare değerlendirilmesine karar verdi.

Davaya ilişkin bir sonraki duruşma 21 Şubat 2019 tarihinde yapılacak.Bu Haber 21.12.2018 - 10:14:27 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.