Lufthansa Grubu iflas koruma başvurusunda bulunabilir

Lufthansa Grubu iflas koruma başvurusunda bulunabilir
Almanya devletinden 9 milyar euro kredi alabilmek için yüzde 20’sini devlet kontrolüne vermeyi be bazı havalimanlarındaki slotlarından vazgeçmeyi kabul eden Lufthansa Grubu’nun, hissedarların krediyi onaylamaması durumunda alacaklılardan korunmak için iflas koruma isteyebileceği belirtildi.

Almanya devletinden 9 milyar kredi alabilmek için ağır bir anlaşmaya razı olan Lufthansa, hem yüzde 20’sini devlet kontrolüne verecek hem de bazı havalimanlarındaki slotlarından vazgeçecek. Lufthansa’nın önde gelen hissedarlarından Heinz Hermann Thiele’nın ‘kurtarma paketi beni memnun etmedi’ demesinin ardından açıklama yapan Lufthansa, “En büyük hisedarımız Heinz Hermann Thiele’nın son açıklamaları göz önüne alındığında, yönetim kurulu, kurtarma paketinin kabul edilmesi için gerekli olacak oyların üçte iki çoğunluğa ulaşamamasının mümkün olduğunu düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, bunun da Deutsche Lufthansa AG'nin, hemen başka bir çözüm bulunamazsa, yıllık genel kurul toplantısından birkaç gün sonra iflas hukuku uyarınca kredi verenlerden korunmak için iflas koruma başvurusu yapacağı anlamına geldiği kaydedildi. Lufthansa hissedarlarının 20 Haziran'a kadar, olağanüstü genel kurul toplantısına katılmak için kayıt yaptırmaları gerekiyor. Hissedarların yüzde 85'i Almanya'da yaşıyor. Thiele, Alman hava yolu şirketinin yüzde 15,5 hissesini elinde bulunduruyor.

Covid-19 salgını nedeniyle ağır bir kriz yaşayan Lufthansa Grubu, geçtiğiniz günlerde 22 bin çalışanı (toplam çalışanların yüzde 25’i) işten çıkaracağını açıklamıştı.Bu Haber 17.06.2020 - 20:50:43 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.