Küresel turizmde gelir kaybı 320 milyar dolara ulaştı

Küresel turizmde gelir kaybı 320 milyar dolara ulaştı
BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), koronavirüs salgını nedeniyle küresel turizmdeki gelir kaybının 320 milyar doları bulduğunu açıkladı.


2009’daki mali krizin üç katı

BM Turizm Örgütü, koronavirüs pandemisi nedeniyle küresel turizmdeki gelir kaybının 320 milyar doları bulduğunu açıkladı. 2020 yılının ocak-mayıs döneminde turizm sektörünün yaşadığı gelir kaybının 2009 mali krizinde yaşananın 3 katı olduğuna dikkat çeken UNWTO, seyahat kısıtlamaları nedeniyle turist sayısının dünya çapında 300 milyon (yüzde 56) düştüğünü ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikaşvili “Son veriler turizmi güvenilir hale gelir gelmez yeniden başlatmanın önemini ortaya koyuyor” diye konuştu.

Yeni seyahat kısıtlamaları gelebilir

UNWTO’dan yapılan açıklamada turizmin bazı bölgelerde yeniden yavaş yavaş eski haline döndüğü ancak salgının yeniden hız kazanmasının yeni seyahat kısıtlamalarına neden olabileceği ve sektörün ciddi bir biçimde “aşağıya doğru risklerle” karşı karşıya olduğu ifade edildi.

ABD ve Çin'de durgunluk

UNWTO’dan yapılan açıklamada ABD ve Çin gibi dünyaya turist gönderen başlıca ülkelerde hala bir “durgunluk” olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Mayıs ayında yaptığı tahminde 2020 yılında tüm dünyada gelen yabancı turist sayısında yüzde 60 ila 80 oranında düşüş kaydedilebileceğini açıklamıştı.

Yabancı turist gelişleri 2019 yılında yüzde 4 oranında artarak 1,5 milyar olarak kaydedilmişti. Fransa dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olurken, onu İspanya ve ABD takip etmişti. Gelen yabancı turist sayısında düşüş en son 2009 yılında küresel ekonomik kriz zamanında ve yüzde 4 olarak kaydedilmişti.Bu Haber 30.07.2020 - 12:49:42 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.