Koronavirüs otelcilikte paradigmaları değiştirecek mi?

Koronavirüs otelcilikte paradigmaları değiştirecek mi?
'Butik Otel' kategorisini yaratan girişimci olarak bilinen Ian Schrager, koronavirüsün konaklama sektörüne etkileri üzerine açıklamalarda bulundu.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Konaklama sektöründe 'butik otel' kategorisinin yaratıcısı olarak bilinen otelci ve gayrimenkul geliştiricisi Ian Schrager, koronavirüsün konaklama sektöründe paradigma (değerler sistemi) değişikliğine yol açacağı ile ilgili değerlendirmelere katılamadığını söyledi.

‘’Kendini uzman olarak tanıtanlar ne söylediklerini biliyorlar mı?’’

''Butik Yaşam Tarzı Liderleri''nin konferansında konuşan Ian Schrager, 'yeni normal' olarak tanımlanan şeyin aslında 'eski normalle' aynı olduğunu söyledi. Schrager, ''Bu sadece zaman meselesi. Belki yapılması gereken bazı ayarlamalar olacak anda konaklama sektöründe paradigma değişikliği olacağına inanmıyorum. Kendini uzman olarak tanıtan kişilerin ne söylediklerini bildiklerini düşünmüyorum. Çünkü emsal veremiyorlar, çerçeve çizemiyorlar, referans gösteremiyorlar.'' diye konuştu.

‘’Her zaman olduğumuz şekle dönüyoruz’’

''Tarihte, her şeyi birden değiştiren tek bir olay hiç duymadım'' diyen Ian Schrager, ''Bazı spesifik ayarlamalar dışında, konaklama sektöründe her zaman olduğumuz şekle dönüyoruz. Bu konuda kesinlikle eminim.'' dedi.

‘’Yeni eşik teknoloji’’

Korona krizi sonrası yeniden ayağa kalkmaya çalışan konaklama sektörü için teknolojinin yeni bir eşik olduğunun altını çizen duayen otelci, ''Teknoloji, eğlence ve yaşam tarzı içinde etkili bir alan. Ancak teknoloji akıllıca kulanılmalı, yapmacık olarak değil. Teknolji, konaklamanızı daha kolay, daha ucuz ve daha akıllı hale getirebilir. Eğer bunları sağlamıyorsa, teknolojiye de gerek yok.'' ifadelerini kullandı.

‘’Görünmez check-in/check-out

Pandemi nedeniyle insanların yeni teknolojileri daha kolay benimseyeceğini belirten Ian Schrager, ''Örneğin seyahatçiler otellerde kendi check-in'lerini yapmaya karşı dirençliydi. Ancak koronavirüsün getirdiği hijyen endişesi nedeniyle artık daha fazla temassız çözüm isteyecekler. İleriki dönemde otel, rezidans ve ofis kavramlarının bulanıklaşmasına neden olacak 'görünmez check-in/check-out kavramının otel deneyimini daha da kusursuz hale getirecek.'' diye konuştu.

‘’Büfeler otomat tarzı şeylere dönüştürülebilir’’

Müşteriler yeniden otel rezervasyonu yapmaya başladığında otelcilerin sağlık ve güvenlik kavramlarına karşı daha duyarlı olması gerekeceğine dikkat çeken Schrager, korona sonrası konaklama deneyiminin her açıdan değişmesinin söz konusu olmadığını kaydetti. Ian Schrager, ''Mesela büfeler otomat tarzı şeylere dönüştürülebilir. Ancak temizlik görevlileri ile konaklayanlar arasındaki teması azaltmak için küçük ölçekli temizlik hizmetlerinin kaldırılması planlanıyor. Şunu merak ediyorum: Acaba konaklayan kişi sırf sağlık endişesinden dolayı bunu kabul edecek mi?'' sorusunu sordu.Bu Haber 26.09.2020 - 13:20:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Hakkı demir - 26.09.2020 - 08:27

    Daha butik tarzda bir turizme yönelim olacak. Kitle turizmi bitiyor. Daha az insanın olduğu bir tesis, daha ferah, geniş bir ortam...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.