Konutların turizm amaçlı kiralanmasına rezidans ayarı 

Konutların turizm amaçlı kiralanmasına rezidans ayarı 
Konutların turizm amaçlı kiralanmasına ilişkin düzenlemeye son dakikada rezidans rötuşu yapıldığı ortaya çıktı.

Turizm Güncel – Özel 

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Ancak komisyon aşamasındayken düzenlemeye son dakikada rezidans rötuşu yapıldığı ortaya çıktı.

"Sanki bir müteahhitler yasası gibi algılanmış"

Düzenleme görüşülürken söz alan İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, Meclis'e 31 madde olarak gelen torba yasaya son dakikada 2 madde daha eklenmesinin bir özensizlik olduğunu kaydetti. Torba yasadaki günübirlik evlerin turistik amaçlı kiralanması ile ilgili düzenlemede yer alan tüm apartman sakinlerinden izin alma şartından rezidansların ve villaların muaf tutulduğunu ifade eden Uz "Dolayısıyla bu yasa teklifinde keşke apartman dairelerinde kat maliklerinin rızası alınırken aynı şekilde bu villalarla da kalanlarla ilgili olarak aynı şeyin yapılması elzemdir çünkü bu yasa teklifi küçük işletmeleri bitiren ve belki üç beş yılda bir tatil imkanı olan asgari ücretlinin veya emeklinin bir apartman dairesini kiralayarak tatil yapma umudunu da yerle bir etmektedir çünkü bu yasa teklifi aslında küçük işletmeleri de bitirirken sanki bir müteahhitler yasası gibi algılanmış oluyor bu getirdiğiniz yasa teklifi. Neden? Çünkü rezidansları bunun dışına çıkarmışsınız. Niye? Müteahhitler ev satamıyor, dolayısıyla kredi kullanamıyor, bankalar kredi vermiyor; o zaman diyoruz ki müteahhitlere: “Biz sizi bu yasa teklifinin dışında bırakalım, siz buraları kiraya verin, buranın geliriyle devam edin.” ifadelerini kullandı.

"Sadece ikinci konutların değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması olarak bakamayız"

CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır ise ülkedeki barınma sorununa dikkat çekti. Türkiye’nin son yıllarda aldığı sığınmacıların etkisiyle barınmanın öğrencisinden memuruna ve işçisine kadar her kesimin sorunu haline geldiğini kaydeden Çorabatır “Hâl böyleyken konuya sadece ikinci konutların değerlendirilerek ekonomiye kazandırılması olarak bakamayız. Kanun tanımları içinde iç içe geçmiş “konut “gayrimenkul” “mesken” gibi birbirine benzer kavramlar kullanılmıştır. Herhangi bir kavram karmaşası yaşanmaması için sadeleştirilmesi gerekmektedir. Ama şunu söylemeliyim ki bu alanda yapılacak her türlü istisnai düzenleme Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olacağı gibi, sektörün cari işlemler dengesine pozitif katkısını azaltacaktır. Burada, Plan ve Bütçe Komisyonuna son dakikada getirilen rezidanslarla ilgili maddeyi çok yakından takip edeceğimizi de bildirmek isterim.” şeklinde konuştu.

 "Hem eşitlik ilkesine hem de mülkiyet hakkı olgusuna aykırı"

Oturumda söz alan İYİ Parti Antalya Milletvekili Uğur Poyraz ise kanun teklifinin arızalar, sakatlıklar ve tutarsızlıklarla dolu olduğunu söyledi. Poyraz "Teklif, apartmanlarda kısa dönem kiralama yapmak isteyenlerden tüm daire sahiplerinin onayını talep ediyor. Diyelim ki 40 daireli bir apartmanda oturuyorsunuz, evinizi kısa dönemli kiralamak için 39 dairenin her birinin imzası ve onayı lazım. Ama villada oturuyorsanız böyle bir şeye ihtiyaç yok, hatta oturduğunuz daire sıradan bir apartman değil de lüks bir rezidans ise siz de muafsınız çünkü Ak Parti grubuna mensup arkadaşlarımızın teklif ettiği değişiklikle bu şart kaldırıldı. Bu bakışla teklifin hem kanundaki eşitlik ilkesine hem de mülkiyet hakkı olgusuna aykırılığı çok açık. Konut krizine bu yolla bir çözüm bulunacağı umuluyorsa kamu harcamaları, göç politikası, plansız şehirleşme gibi kök sorunlara dokunmadan bulunacak çözümlerin ancak bir pansuman olacağı da apaçık ortadadır." şeklinde konuştu.

"Barınma sorunu yaşayanlara dünyayı dar edecek yönleri var"

Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Sevilay Çelenk Özen, düzenlemenin barınma sorunu yaşayanlara dünyayı dar edecek yönleri olduğunu belirtti. Öte yandan düzenlemenin dar gelirliyi turizm piyasasından çıkarmaya dönük bir hamle olduğunu kaydeden Özen "Lüks konutlar, plaza ya da rezidans tipi konutlarda kiralayan başkasının iznini almak zorunda değil ama dar gelirine bir katkı olsun diye bir odasını kiralayacak olan yurttaş hemen hemen imkansız bir durumla karşı karşıya bırakılıyor çünkü bir apartmanda bütün apartman sakinlerinin rızasını almak oldukça zor. Dolayısıyla, burada da turizm pastasından büyük payı alanların payları korunuyor, aslında karşı karşıya olduğumuz şey bu." değerlendirmesini yaptı.


Bu Haber 21.10.2023 - 08:32:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.