Konut sektörü arz fazlasını yabancı müşteri ile telafi etmeyi planlıyor

Konut sektörü arz fazlasını yabancı müşteri ile telafi etmeyi planlıyor
Türkiye'de 2015'te 900 bine yakın yeni konut üretildi, bunun 600 bine yakını satıldı. Zorlu Gayrimenkul üst yöneticis Mesut Pektaş, yabancı müşteri ihtiyacına dikkat çekti. Tahincioğlu'nun patronu Özcan Tahincioğlu ise “Türkiye'ye gelen paranın Türkiye'de kalması hepimiz için önemli.” dedi.


Türkiye Müteahhitler Birliği'ne göre geçen yıl 900 bin civarında yeni konut inşa edildi ancak 600 bine yakını satılabildi. Nitekim 2014'te de 767 bin konut ‘oturulabilir' izni almış ancak 541 bini satılmıştı. Bu durumu sektör oyuncuları arz fazlası oluşması olarak tanımlıyor. Arz fazlası ise ihtiyaca göre üretim yapılmamasıyla alakalı. Nitekim Konut Yatırımcıları ve Geliştiricileri Derneği, ilgili raporunda “İstanbul'da metrekaresi 1.263 liraya kadar olan konutlara 72 bin kişinin ihtiyacı var ancak hiç üretim yok. Metrekaresi 5 bin liraya kadar çıkan konutlarda da ihtiyaç 8 bin civarındayken, 31 bin 445 adet konut arz ediliyor.” diyerek konuya dikkat çekmişti.

'YABANCI MÜŞTERİYE İHTİYAÇ VAR, FUARLARA MUTLAKA KATILMALIYIZ'

Zaman'dan Arif Bayraktar'ın haberine göre, önceki gün İstanbul'da düzenlenen MIPIM tanıtım toplantısında bu tespitlere işaret eden Zorlu Gayrimenkul Grup Başkanı Mesut Pektaş, “Arz fazlası için yurt içi satış yapmanın yanında yurt dışı müşteriye de ihtiyaç var. Bunun için de dışa açılmamız, Türkiye olarak fuarlarda bulunmamız şart.” dedi. Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu da Pektaş'a destek verdi: “Ülkenin yabancı yatırımcıya ihtiyacı var. İnişli çıkışlı dönemi hep yaşıyoruz. Buraya gelen paranın burada kalması hepimiz için önemli.” dedi. Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel de MIPIM'in iletişim için elzem olduğunu vurguladı. Vadistanbul Yönetim Kurulu Üyesi Alpay Çepni ise Vadistanbul gibi 1,3 milyon metrekarelik bir projenin MIPIM gibi organizasyonlarda tanıtılmasının Türkiye algısını güçlendirdiğini belirterek, “Bu sebeple şehirlerin marka yatırımı çok önemli.” dedi.

TÜRKİYE EN ÇOK KATILAN 7'İNCİ ÜLKE

Türkiye temsilciliği Alkaş şirketi tarafından yapılan dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, bu yıl 15-18 Mart arasında Fransa'nın Cannes kentinde 27. kez düzenlenecek. MIPIM 2016, yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda toplamda 21 bin 400 katılımcı ile gerçekleştirilecek. 4 bin 800 yatırımcı, 3 bin 600 üst yönetici, 3 bin 500 geliştirici, 2 bin 400 yerel ve kamu yönetimi, 450 şehir, 460 mimar ve planlayıcı, 532 otel geliştiricisi, 145 otel grubu ve 2 bin 450 stant ile katılımın olacağı MIPIM 2016'daki etkinlikler dünya gayrimenkul sektörüne yön verecek.

Fuara katılım sayısı açısından dünyanın 7'nci ülkesi konumuna ulaşan Türkiye'nin bu yıl yıldızını daha da parlatması bekleniyor. Toplantıda konuşan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, “Geçen yıl 500 olan katılımcı sayısının 850, kiralanan alanın sayısının 1300 metrekareden 2 bin metrekareye çıkmasını bekliyoruz.” dedi.


Bu Haber 24.01.2016 - 09:50:02 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.