Kocataş Yalısı’nın arazisine Katar dokunuşu

Kocataş Yalısı’nın arazisine Katar dokunuşu

Katarlı Omar Hussain Alfardan tarafından 2016 yılında satın alınmasının ardından otel olarak yeniden inşa edilen Kocataş Yalısı’nın 25 dönümlük arazisinde, birçok ağacın kesildiği ve arka tarafa yeni yapıların yapıldığı belirlendi.


İstanbul Boğazı'nın en değerli lokasyonlarından birinde yer alan ve geçirdiği büyük yangın sonrası 20 yıl kullanılamaz hale gelen Kocataş Yalısı ve yalıya ait arazi, 2016 yılında Omar Hussain Alfardan tarafından 200 milyon dolarlık yatırımla yeniden inşa edildi ve otele çevrildi. ABD’li otel zinciri Six Senses tarafından işletilen otel 2019 yılında hizmete girdi.

Sarıyer Merkez Mahallesi sınırlarında bulunan arazi, tapu kayıtlarına göre 625 ada, 86 ve 87 parsellerden oluşuyor. Boğaziçi Öngörünüm Alanı'nda kalan arazinin 86 parseli 17 bin 135 metrekare, 87 parseli ise 7 bin 282 metrekare.

Sözcü’de yer alan habere göre, yaklaşık 25 dönümden oluşan araziye uydu görüntülerinden bakıldığında, yıllar içinde birçok ağacın ortadan kaldırılarak otelin bahçesinde yürüyüş yolu oluşturulduğu, arka tarafa ise yeni yapılar eklendiği görülüyor.

Kocataş Yalısı, Atatürk’ten Ecevit’e, Yahya Kemal’den Ruşen Eşref’e birçok ismi ağırlayan, yalnız içme suyuyla değil arazisinde bir dönem faaliyet gösteren gazoz fabrikasıyla da meşhur olan bir alan.Bu Haber 30.06.2022 - 09:47:54 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • rezalet!

    tanınmaz halde 01.07.2022 - 09:46

    rezalet yeter mahfettiniz ülkeyi

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.