Kış sezonunda Avrupa’dan ekstra 3 milyon turist beklentisi

Kış sezonunda Avrupa’dan ekstra 3 milyon turist beklentisi

Turizm sektörü, Avrupalı turistlerin kış döneminde Türkiye’ye yoğun ilgi göstermesini bekliyor. Sektör temsilcileri, sezon dışında kapanan otellerin bu yıl çalışacağını ve ekstradan 3 milyon turistin geleceğini belirtiyor.


Avrupa’da yaşanan enerji krizi ve yüksek enflasyon nedeniyle Avrupalı turistlerin kış ayını Türkiye’de geçireceği ifade ediliyor. Türkiye Gazetesinden Kaan Zenginli’nin haberine göre sektör temsilcileri kış sezonunda Avrupa’dan 3 milyon turist geleceğini ve bu nedenle turizmin 12 aya yayılacağını aktardı.

“Kış aylarında da doluluk yaşanıyor”

Turizm alanında yatırımları bulunan Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin "5 yıldızlı otellerin fiyatları kışı Türkiye’de geçirmek isteyen turistler için makul olmayabilir. Hâlihazırda, özellikle Belek bölgesinde yer alan lüks otellerde kış aylarında da doluluklar yaşanıyor. Burada en kritik konu; 3 veya 4 yıldızlı otellerin dolacak olması. Çünkü bu tür işletmeler sezon dışında kapalı kalıyorlardı. Ayrıca çalışanlar da yeni iş bakmak zorunda kalıyordu. Avrupalı turistin kış aylarında Türkiye’yi tercih ediyor olması turizm sektöründe ciddi bir hareket oluşturacaktır. Ekstradan 3 milyon turist gelebilir, bu da ekonomi için iyi bir gelir kaynağı oluşturacaktır" dedi.

“Bu hareketlilikle turizmde istihdam yılın tamamına yayılır”

Alanya ve Manavgat bölgelerinde bulunan küçük işletmelerde çalışanların sezon dışında işsiz kaldığını söyleyen Şahin "Bu hareketlilik turizmde istihdamı yılın tamamına yayacaktır. Mevsimde çalışanlar, sezon bitiminde farklı sektörlere yöneliyordu. Dolayısıyla kalifiye, yani yetişmiş eleman sorunu ortaya çıkıyordu. Şimdi tam sezon çalışan formatı ile otellerdeki kalite de artacaktır" dedi.

Şahin ayrıca Avrupalı turistin Akdeniz bölgesindeki esnafa da fayda sağlayacağını belirterek, esnaftan yapılan alışveriş ile piyasada hareketlenmelerin gözleneceğini ifade etti.

“Kasım için rezervasyonlar gelmeye başladı”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut, "Yoğun sezon normalde ekim sonunda tamamen bitiyordu. Şu an 15-20 Kasım için rezervasyonlar gelmeye başladı. Kışın da güzel işlerin olmasını bekliyoruz. Son yılların en hareketli kış turizm sezonunun olmasını bekliyoruz. Sezon uzarsa istihdama katkı sağlar. Her türlü altyapımız, yatak kapasitemiz var. Eğer 12 ay turizm yapmayı başarabilirsek istihdamda sorunumuz kalmaz" dedi.

“Yüzde 20 artış yaşanabilir”

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği Başkanı Cengiz Haydar Barut da "Gerek Avrupa’daki enerji krizi olsun gerekse geçirdiğimiz iki yıllık salgın sürecinin ardından bir talep olmasını bekliyoruz. Bu artış iyi geçirdiğimiz kış sezonlarına göre yüzde 20’nin üzerinde olabilir. Kış sezonunda açık kalan tesis sayısının diğer yıllara göre iki katına çıkacağını düşünüyorum" diye konuştu.

“Bu yıl durum farklı”

Bodrum’da lüks segmentte villa kiralama işi yapan Bovilla Turizm Emlak Sanayi Ticaret Limited Şirketi Kurucu Ortağı Tuna Erdin, normal yıllarda eylül ayında yurt dışından gelen taleplerin düştüğünü ancak bu yıl farklı bir durum olduğunu belirtti. Avrupa’da yaşanan doğalgaz ve elektrik krizi sonrasında özellikle üst segment villalara olan talepte artış yaşandığını ifade eden Erdin, "Bodrum’da yerli turist sezonu bitirmek üzere. Okulların açılacağı haftadan itibaren talepte ciddi bir düşüş olur. Bu yıl Avrupa’da yaşanan enerji krizi villa kiralama sektöründe domino etkisi oluşturdu. Portföyümüzde bulunan 4+2 müstakil havuzlu villalara özellikle Fransa, Almanya ve Hollanda’dan talep çok. Rezervasyonlar aralık-ocak ayında yoğunlaşıyor" açıklamasında bulundu.Bu Haber 10.09.2022 - 09:46:38 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.