Kira zamlarında yeni dönem: ÜFE gidiyor TÜFE geliyor

Kira zamlarında yeni dönem: ÜFE gidiyor TÜFE geliyor
Daha önce üretici fiyat endeksine (ÜFE) göre yapılan kira zamları, 18 Ocak'ta yapılan torba ys aile değişti. Bundan böyle kira zamları, 12 aylık TÜFE verileri esas alınarak yapılacak.

YÜZDE 12'LİK FARK VAR

Dün açıklanan veriye göre; 12 aylık ortalama TÜFE yüzde 17.93 oldu. Buna göre; bu ay kontrat yenilenirse ev sahibi en fazla yüzde 17.93 oranında zam yapabilecek. Kirada ÜFE göstergesi dikkate alınsaydı artış yüzde 29.97 olacaktı. Bir başka deyişle bu yolla vatandaşın yüzde 12 daha fazla (1000 lirada 120 lira) ödemesinin önüne geçilmiş oldu.

2020'DE BAŞLAYACAK

Posta Gazetesi'nin haberine göre, Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde 18 Ocak’ta yapılan değişiklik işyerleri kira artışları için şu aşamada uygulanmıyor. Çünkü yasanın işyerlerinde uygulanması 1 Temmuz 2020’de başlayacak. 18 Ocak’ta yapılan düzenleme bu tarihi değiştiren bir hükümiçermiyor. Dolayısıyla bu tarihten sonra işyerleri kiraları için yenilenecek kontratlarda 12 aylık ortalama TÜFE baz alınacak. Ancak şu aşamada kira sözleşmesinde yazan hüküm ya da mülk sahibinin talebi dikkate alınacak.

DAVA AÇILABİLECEK

Ev sahipleri kira zammı yapmadan önce, o ayın açıklanan zam oranını öğrenip yeni kira sözleşmesini buna göre hazırlaması gerekiyor. Aksi takdirde sınırı aşarlarsa, kiracı dava açabiliyor. Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir bedel belirleyip mal sahibine ödeme yaparsa, mal sahibinin de aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkı bulunuyor.Bu Haber 05.03.2019 - 10:17:53 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.