Kilit Grubu’nun son üyesi Nirvana Cosmopolitan kapılarını açtı

Kilit Grubu’nun son üyesi Nirvana Cosmopolitan kapılarını açtı
Kilit Grubu’nun bünyesindeki Nirvana Hotels’in son halkası, Antalya-Lara’daki Nirvana Cosmopolitan kapılarını açtı. Basınla bir araya gelen şirketin tepe yönetimi, Nirvana markasıyla ilgili iddialı hedefleri var.

TurizmGüncel – Antalya

Tolga Kilit, Pelin Kilit, Umman Çetinbaş, Korhan Alşan, grubun yeni oteli Nirvana Cosmopolitan Hotelde basın mensuplarıyla bir ataya gelerek grubun hedefleri ve yatırımları ile ilgili bil verdi.

Nirvana üst segment oluyor

Daha önce Kervansaray Grubu’nun bünyesinde bulunan otel, Kilit Grubu tarafından satın alınmıştı. Şirket, yeni tesisle birlikte Nirvana’yı üst segment olarak konumlandırmak ve konsepti daha fazla geliştiriyor.

Nirvana Cosmopolitan AR-GE merkezi olacak

Nirvana Hotels Koordinatörü Korhan Alşan, Kilit Grubu’nun yıllara dayanan tecrübesinin Nirvana Cosmopolitan Lara’da hayat bulduğunu söyledi. Nirvana Hotelsde yenilikler ve sürprizler yapacaklarını kaydeden Alşan, Nirvana Cosmopolitan’ın yeni konseptlerin geliştirilmesi için AR-GE merkezi görevi göreceğini belirtti. Alşan, burada geliştirilecek konseptlerin diğer tesislere de yayılacağını ifade etti.

Nirvana Cosmopolitan'a yapılan yatırım 1 milyar lirayı buldu

Kilit Grubunun tesise bugüne kadar (satın alma ve tesise yapılan yatırımlar) 1 milyar lirayı bulduğunu ifade eden Korhan Alşan, ‘’Görünen o ki bu sezon da kolay olmayacak. Bu nedenle KÇÖ’nün 2022 yılının ortasına kadar devam etmesi gerekiyor. Çünkü turizm sektörünün nitelikli personeli kaybetmemesi gerekiyor. Kışın açık kalan oteller daha fazla desteklenmeli. Örneğin kışın açık kalan otellere SGK prim affı verilmeli. Böyle bir durumda askıya gönderilen personelin yüzde 70’i sürekli çalışan durumuna gelebilir.’’ dedi.

Korhan Alşan, 1,5 milyar euro aktif büyüklüğü olan Kilit Grubu’nun 2019 yılı cirosunun 650 milyon euro ciro elde ettiğini ve bu tutarın yüzde 95’inin döviz girdisi olduğunu söyledi.

Nirvana Cosmopolitan

Tolga Kilit: 5 aylık doluluk hedefimiz yüzde 70-74

Kilit Grubunun Yönetim Kurulu Oyesi Tolga Kilit, zor bir dönemin ardından daha büyük umutlarla yola çıktıklarını söyledi. Kilit, ‘’Pandeminin etkilerini hala yaşıyoruz. Bu hafta sonunun bitiminde daha farklı bir periyoda geçeceğiz. Bu otelimiz kış periyodunda da açık kalacak. Bu endenle bütçelerimizi 5 aylık periyotta yüzde 70-75 doluluk olarak planladık. Kış dönemi için de talepler gelmeye başladı. Özellikle ciddi bir düğün talebi olacak. Pandeminin bitmesin ile de grup MICE ve spor organizasyonları ile ilgili de çalışmalarımız olacak.’’ dedi

Kilit Grubu’nun kökleri şok derinlerde olan bir ağaç olduğunu ifade eden Tolga Kilit, ‘’Yan sanayi kollarımız var. Pandemi yatırımlarımızda bizi sekteye uğrattı. Geçen sene 9 otelimizi açtık ve devamında otellere tedarik sağlamaya başladık. Pandeminin bitmesinin ardından otelleri etap etap açmaya başlıyoruz. İnanıyorum ki 15 Haziran sonrasında başka bir konu konuşuyor olacağız.’’ diye konuştu.

‘’Şu anki amacımız otellerimizi daha fazla kurumsallaştırmak’’

Otellere her yıl yatırım yaptıklarını belirten Kilit, ‘’Bütçeler yapılırken tamirat, tadilat, yenileme ve varsa otel satın alımları varsa bunları bütçelendiririz. Kilit Grubunun ilk hedefi böyle bir pandemiden sonra güçlü bir şekilde yoluna devam etmek. Şu anki amacımız otellerimizi daha fazla kurumsallaştırıp, daha iyi bir iç ve dış denetim sistemi kurarak daha sağlam bir sistem hayata geçirmek istiyoruz.’’ değerlendirmesini yaptı.

Nirvana Cosmopolitan’ın Kilit Grubunun ‘ustalık eseri’ olduğunu belirten Tolga Kilit, ‘’Pandemi sadece ciro kaybettirmiyor. Mesela siz personele yatırım yapmak istiyoruz, yapıyoruz ama bakıyorsunuz personel sektörden ayrılıyor. Personel bizim için en önemli ve en değirli varlığımız. O nedenle ilk önceliğimiz mevcut otellerimizi daha iyi konumlandırmak.’’ dedi.

nirvana-cosmopolitan

21 otelin 21’i kendi mülkü

Grup bünyesinde 21 otel bulunduğunu belirten Tolga Kilit, bunlardan 18 tanesinin kendi mülkleri, 3 tamesinin de uzun dönem kiralama olduğunu kaydetti.

Kilit ayrıca, Antalya’daki otellerin Körfez sermayesinin eline geçebileceği şeklindeki haberlerler ilgili, olarak ise,’’Ben buna kısa vadede ihtimal vermiyorum’’ dedi.

Pelin Kilit: Otelciliği yan kollarla destekliyoruz

Kilit Global Yönetim Kurulu Üyesi pelin Kilit ise grubun sadece turizm değil, diğer yan kollarda da faaliyet gösterdiğini hatırlattı. Pelin Kilit, ‘’Kilit Grubu turizmi sanayi olarak geliştirmiş milli bir şirket. Bunun yanında otelcilik faaliyetini yan kollarla desteklediğimiz için, krizi yönetebiliyoruz. Bütün operatif işlerin bir firmanın kendi içinde imal edilmesi yüzde 30-50 kar sağlanması demek. Kilit Grubu’nun Türk bayrağını yurtdışında da taşıması gerekir diye düşünüyorum.’’ değerlendirmesini yaptı.

Umman Çetinbaş: KÇÖ ile nefes aldık

Crsytal Hotels CEO’su Umman Çetinbaş ise grup olarak ellerindeki nitelikli personeli kaybetmemek için büyük çaba harcadıklarını söyledi. KÇÖ’nün başlamasıyla nefes aldıklarını söyledi. Otelleri açtıkça personeli iş başı yaptırdıklarını söyleyen Çetinbaş, grubun otellerinden iki tanesinin Bodrum ve Kapadokya’da, geriye kalanlarının ise Antalya’da olduğunu söyledi. Çetinbaş ayrıca, 2014-15 yıllarında İstanbul’da otel açmak için görüşmeler yaptıklarını ancak verimli bulmadıkları için açmadıklarını ifade etti.Bu Haber 29.05.2021 - 13:24:20 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Ahmet 21.06.2021 - 03:14

  Siz kimi kandiriyorsunuz personele cok deger veriyormuslar mis.Personele deger verseniz oteli kapattiginiz gibi personeli askiya almazdiniz.Ayrica bunca senelik otelcisiniz simdiye kadar bir otel ici issizlik fonu olustursaydiniz personeliniz de size deger verir baska bir otele gecmezdi.Hep laf hep laf icraata gelince birsey yok.Ve en onemlisi personele bes kurus para vermeniz nerde bir emekli crystal grupta idare edin durun siz takii bir tane personel bile bulamayincaya kadar.Saygilar.

 • Kerem kaya 01.06.2021 - 12:48

  Turizim calisanlarinin maasi cok dusuk birde sezon kısa 6 7ay calis 1yil gecinmeye calis kalifiye elaman degil kaligiyesiz bile işsizlik bu kadar cok olmasa bulamazlar a101 bim bile sartlari turizmden bin kat iyidir

 • Arif 31.05.2021 - 07:51

  Turizm camiasında belkide personeline en az değer veren grup. Emsal otellere göre düşük maaşlarla çalıştırılır personel,ama güleryüz ve misafir memnuniyeti beklenir. Sorsanız krizden dolayı ölmüş bitmişlerdir ama nerdeyse her yıl bir otel alırlar,ki şu sıra hala kriz devam ediyor, bakın yine bir otel daha...halbu ki personeline değer verse çok daha iyi yerlere gelebilecek bir grup. Personele değer vermek isterse maaş politikasını gözden geçirmekle başlayabilir.

 • ERKAN ARI 29.05.2021 - 04:52

  Kilit grubu nün en AKILLI olarak grubuna kattığı eski adi kervansaray lara şuanda gerçekten arge merkezi oldu başarılar YANLIZ bu tesiste çekirdek kadro ya önem verilmeli kışın asgari oranda personel çıkarılmalı ssk lari ödenmelidir başarılar....

 • İlhan Berk 29.05.2021 - 04:39

  Personele asgari üçret verilerek destek olunmaz. Her şeyi devletten beklemeyin. K Ç Ö. Uzasın mış. Birazda patronlar elini cebine atsın. Her yıl otel. Alıyorsunuz. 20 yıldır turizm deyim. 1 evim bile yok

 • Onur 29.05.2021 - 02:50

  Side'deki hiçbir Crystal hoteli açık değil ama hala personel koruyoruz, kolluyoruz nidaları havalarda uçuşuyor. Personeline en az değer veren gruplardan biri olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Tolga Bey'i vizyon olarak işin dışında tutuyorum ama Umman Bey, personelden kopuk. Sürekli hotel açılışları erteleniyor. Kçö iyi güzel ama bunu istismar ediyorlar. Kçö uzadıkça hotel açılışlarını da rahatlıkla erteleyecekler.

 • ERKAN ARI 29.05.2021 - 01:41

  Kilit grubu nün en AKILLI olarak grubuna kattığı eski adi kervansaray lara şuanda gerçekten arge merkezi oldu başarılar YANLIZ bu tesiste çekirdek kadro ya önem verilmeli kışın asgari oranda personel çıkarılmalı ssk lari ödenmelidir başarılar....

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.