Kavaloğlu Antalya'nın yüzde 30 artış yakaladığı iki pazarı açıkladı 

Kavaloğlu Antalya'nın yüzde 30 artış yakaladığı iki pazarı açıkladı 
AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, 2024'e rekorlarla başlayan Antalya'da sezon açısından iyi rakamlar gelmeye devam ettiğini belitti. Avrupa'da ve Türkiye'deki bayram tatilleriyle sektörğn daha da hareketleneceğine işaret eden Kavaloğlu, İngiltere ve Polonya pazarlarındaki artış oranlarına dikkat çekti.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu ile Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı ve Barut Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Haydar Barut, Antalya'da sezonun gidişatına ilişkin Hürriyet gazetesinden Salim Uzun'a değerlendirmelerde bulundu.

Antalya'da turizm sezonu rekorlarla başladı

Antalya’nın turizm sezonuna rekorlarla başladığını söyleyen AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Turizm sezonu açısından çok iyi rakamlar gelmeye devam ediyor. Nevruz, Paskalya ve Ramazan Bayramı ile 2024 sezonunu erken açan sektörümüz, önümüzdeki süreçte de hareketli günler yaşayacak. 9 Mayıs’ta kutlanan Rusya’nın Zafer Günü’ne bağlı tatilleri, sonrasında Almanya’nın mayıs sonunda Pfingsten Bayramı’na bağlı tatil ve haziran ayı ortasındaki Kurban Bayramı da bizim için önemli” diye konuştu.

Hollanda'dan akın ettiler

“Tüm turizm verilerini anlık olarak takip ediyoruz” diyen Kavaloğlu, şöyle devam etti: “Mesela Kral Günü nedeniyle Antalya’ya resmen Hollandalı akını oldu. Alman turizm pazarı da inanılmaz hareketli. Sezon başında Ruslar öndeydi ama şimdi Almanlar öne geçti. Almanya pazarında yüzde 20 artış var. Rakamlar sürekli yükselmeye devam ediyor. Bu harekete bakarak Alman turizm pazarının 2024 sezonunu ilk sırada tamamlayacağını söyleyebilirim.

"İngiltere ve Polonya pazarlarında yüzde 30 artış var"

Yine İngiliz ve Polonya turizm pazarları da bizi mutlu ediyor. İki pazarda da yüzde 30 artış var. Ukrayna pazarı hala istediğimiz gibi deği ama toparlanma emareleri görüyoruz. Rusya pazarında da yüzde 20 kaybımız var. Ama yine de sezon İngiliz ve Alman turizm pazarındaki hareketle iyi geçiyor. Mesela İran pazarında da yüzde 50 artış var. Sezona erken başladık ama geç bitirmeliyiz. Olağanüstü bir gelişme yaşamazsak 17 milyon turist hedefini geçeriz.

"İç pazar da hareketli"

Ramazan Bayramı  iç turizm açısından önemliydi. Tatilin dokuz gün olmasından dolayı insanlar daha fazla tatil yapabilme şansı buldu, hem de tatilini bölebilme şansları oldu. İç turist, yurt dışından gelen turistler gibi erken rezervasyon yapmayı biliyor. Kredi kartına taksitlerin devam etmesiyle yurt içi pazarın rezervasyonu daha da artacak.”

Barut: Sezonun iyi geçeceğine ilişkin sinyalleri mart ayında aldık

Manavgat Side Turistik Otelciler Birliği Derneği (MASTOB) Başkanı ve Barut Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Haydar Barut, “Sezonun iyi geçeceğine yönelik sinyalleri mart ayında aldık. Çünkü erken rezervasyon sayıları gerçekten çok iyiydi. Ardından arka arkaya bayramlar geldi. Bu da 20-25 günlük bir hareket yarattı. Tabii turizm biliyorsunuz pamuk ipliğine bağlı. Eğer olağanüstü bir gelişme olmazsa hem Türkiye hem de Antalya hedefinin tutacağını düşünüyorum. Ayrıca kişi başı harcama oranlarının da geçmiş yıllara göre daha iyi bir seviyeye geleceğini öngörüyorum” dedi.


Bu Haber 09.05.2024 - 09:16:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.